وزارت‌خارجه فرانسه اعلام کرد رژیم ایران دیگر توافق اتمی را رعایت نمی‌کند

109
وزارت‌خارجه فرانسه اعلام کرد رژیم ایران دیگر توافق اتمی را رعایت نمی‌کند

وزارت‌خارجه فرانسه اعلام کرد رژیم ایران دیگر توافق اتمی را رعایت نمی‌کند

سخنگوی وزارت‌خارجه فرانسه در جلسه توجیه خبرنگاران تأکید کرد رژیم ایران دیگر توافق اتمی را رعایت نمی‌کند. این رژیم باید به این توافق پایبند باشد.

سایت وزارت‌خارجه فرانسه – ۸اوت ۲۰۱۹

سؤال: رئیس‌جمهور آمریکا وزیر امور خارجه رژیم ایران را هم تحریم کرد، رژیم ایران هم در توافق اتمی شکاف باز کرده است، آیا راهی برای مصالحه وجود دارد؟

سخنگوی وزارت‌خارجه فرانسه گفت، وضعیت خطرناک است اما ما گرای خودمان را تغییر نمی‌دهیم. اولویت هم‌چنان پیشگیری از بالا گرفتن تنشها است. رژیم ایران دیگر توافق اتمی وین را رعایت نمی‌کند. ما همیشه این را یک پاسخ اشتباه به تصمیم اشتباه آمریکا برای خارج شدن از این توافق و برقراری تحریم‌ها علیه رژیم ایران ارزیابی کردیم. تهران از نو بایستی خودش را با توافق اتمی تطبیق بدهد.

ما باید برای گفتگوی جامع‌تر و نه فقط موضوع اتمی تلاش کنیم.: خارج از برنامه اتمی، موضوع ثبات در منطقه هم هست. ما برای تقویت امنیت دریانوردی در خلیج‌فارس بسیار تلاش می‌کنیم. ما خواهان آن هستیم که یک راه‌حل اروپایی برای این پیدا کنیم چرا که آزادی دریانوردی بسیار مهم است.

بیشتربخوانید

استرالیا هم برای حضور در خلیج فارس اعلام آمادگی کرد

خبرگزاری «بیزینس اینسایدر»، روز جمعه ۱۸ مردادماه و به نقل از «اسکات موریسون»، نخست‌وزیر استرالیا، گزارش داد: «در رابطه با اینکه استرالیا چه نقشی می‌تواند در این ائتلاف بازی كند، در حال رایزنی با ایالات متحده آمریکا و بریتانیا هستیم.»

در همین راستا و در ادامه، آقای موریسون همچنین افزود: «من دیشب با «بوریس جانسون» نخست‌وزیر بریتانیا صحبت کردم و به او گفتم که ما بسیار با دقت در حال بررسی نقش خود در این ابتکار بین‌المللی و چند ملیتی هستیم.»

شایان ذکر است که در پی تشدید تنش‌ها در خلیج فارس، ایالات متحده اعلام کرده به دنبال تشکیل ائتلافی نظامی از کشورهای مختلف است، و از ۶۰ کشور برای حضور در این ائتلاف دعوت بعمل آمده است.

هدف این ائتلاف آزادی کشتیرانی تجاری و امنیت دریانوردی عنوان شده است.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy