ارزجهانگیری باعث تولد سلاطین فساد است یا فساد بر حکومت نهادینه شده؟

51
ارزجهانگیری باعث تولد سلاطین فساد است یا فساد بر حکومت نهادینه شده
ارزجهانگیری باعث تولد سلاطین فساد است یا فساد بر حکومت نهادینه شده

جنگ جناحی ادامه دارد تحریم‌ها نظام را به حالت خفگی در آورده و عوامل حکومت مستمرا به یکدیگر هشدار میدهند یکی آن را به ارزجهانگیری و آن یکی به خود ولی فقیه نسبت میدهد! اما چرا هیچ حرکتی برای جلوگیری از این وضعیت مشاهده نمیشود و بازهم قطار با همان سرعت به سمت سقوط پیش میرود.

دو روز پیش آخوند پژمانفر نماینده مشهد از یک اختلاس ۶هزار میلیارد تومانی خبر داد.

وی گفت در یک اختلاس تحت عنوان خصوصی‌سازی ایرلاین «ایران ایرتور» که فقط هواپیماهایش نزدیک به ۶هزار میلیارد تومان قیمت دارد به ۳۴میلیارد تومان، آنهم در اقساط سه ساله واگذار شده است.

البته او این ماجرا را در جنگ جناحی برملا کرد وگرنه نمیگفت وی افزود که هنوز هم این پول پرداخت نشده.

رجا نیوز روز۱۲ مرداد نوشته بود:« سلطان کاغذ، سلطان سکه، سلطان مسکن، سلطان گوشت، سلطان موز و پوشک دهها سلطان ریز و درشت دیگر که هر کدام در ماههای اخیر به گونه‌ای فشار اقتصادی را به مردم تحمیل کرده‌اند را خیلی‌ها می‌شناسند. اما «سلطان ساز»ها چه کسانی هستند؟».

این سایت حکومتی در دعوای سهم خواهانه بر سر قدرت و ثروت، دولت روحانی را عامل «سلطان سازی» و منشاء فساد معرفی کرده و علت را در «مدیریتی» دانسته «که با رانت دهی به گروه‌های خاص این چرخهٔ تولید سلطان را ایجاد کرده است».

این سایت حکومتی تأکید می‌کند: « نگاهی به سلطانهای ساخته شده در دو سال اخیر نشان می‌دهد که دولتمردان فعلی از مسببان اصلی این رویه غلط بوده‌اند » و در ادامه افزوده است:« سلطانها میوه درختهایی هستند که اکنون مردم آنها را می‌شناسند».

این سایت حکومتی با بیان این‌که « ارزجهانگیری محل تولد سلاطین می‌شود» سر منشاء برخی از چپاولهای نجومی را در عرصه‌های سکه و مسکن و صادرات و واردات در دولت روحانی آدرس داده و افزوده است: رانت‌خواران قسمتی از پرونده بزرگ فساد هستند اما «رانت دهندگان» گویا همیشه فراموش می‌شوند».

جهان صنعت به نهادینه بودن فساد در کل نظام و نمایشی بودن شعارهای رسیدگی به معیشت مردم و طبقات محروم اشاره کرده و ضمن بررسی رویکرد دولت در تنظیم بودجه ۹۸، آنرا تورم زا دانسته که فشار بلافصلش بر طبقات محروم مضاعف خواهد بود.

این ساختار رو به شتاب چپاول مردم در نظام بودجه‌بندی در حالی است که بنا به نوشتهٔ کیهان روز ۱۳مرداد، ۷۰درصد از قدرت خرید مردم کم شده است.

جواد منصوری از پایه گذاران سپاه پاسداران سال ۹۲ در مصاحبه‌ای گفت: «اوضاع کشور ما بهتر از این نخواهد شد و مسایل ما حل نمی‌شود، زیرا که اصل مشکلات ما مربوط به داخل است.

یعنی اگر از آسمان ایران طلا هم ببارد اما ما شایسته‌سالاری و حاکمیت قانون را نداشته باشیم و برنامه محور نباشیم و به موازین اخلاقی و دینی پایبند نباشیم و فامیل بازی و رانت بازی در کشور حاکمیت داشته باشد، وضع همین است».

اما واقعیت این است که اینها دو روی یک سکه نامبارک چرخان در آسمان وطن هستند و با هر رویی که بر زمین بیفتد وضع همین است که هست و تا زمانی که این بساط ظلم و ستم را برنچینیم وضع همین است که هست!

لینک مرتبط

اسحاق جهانگیری:‌ یک لحظه تصمیم و فکر اشتباه، سرنوشت نظام را تغییر خواهد داد

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy