غافلگیر شدیم از رادیو مجاهد اعلام میکردند مردم ما داریم به تهران می‌آییم

207
غافلگیر شدیم از رادیومجاهد اعلام میکردند مردم ما داریم به تهران می‌آییم
غافلگیر شدیم از رادیومجاهد اعلام میکردند مردم ما داریم به تهران می‌آییم

روزنامه مشرق روز ۵مرداد در یک مطلب به بررسی چرایی غافلگیر شدن نظام در عملیات فروغ جاویدان مجاهدین مینویسد: مجاهدین خودشان در رادیو مجاهد گفتند مردم ما داریم می‌آییم چرا آنها را به عمق صدوپنجاه کیلومتری خاک مان میرسند تازه می‌فهمیم با مجاهدین روبه‌رو هستیم!‌ چرا غافلگیر شدیم؟!

جمهوری اسلامی در ۲۷تیرماه ۱۳۶۷اعلام کرد قطعنامه ۵۹۸ را بدون قید و شرط پذیرفته است.

اولین واکنش سازمان مجاهدین در مورد پذیرش قطعنامه از سوی نظام ایران، برگزاری نشست مسعود رجوی با اعضا بود.

مسعود رجوی در این نشست، خبر عملیات« فروغ جاویدان »را می‌دهد. فرماندهان را معرفی و چگونگی عملیات و مسیرها را اعلام می‌کند.

روزهای شنبه و یکشنبه به آماده‌سازی گذشت.

ستون ارتش سازمان مجاهدین متشکل از ۲۵تیپ رزمی، رأس ساعت ۶صبح روز دوشنبه سوم مرداد ۱۳۶۷- پس از اجرای مراسم صبحگاهی از قرارگاه خود در خاک عراق به حرکت در آمده و در ساعت ۱۶از مرز خسروی عبور کرده و طبق پیش‌بینی، ستون ساعت۱۷ از قصر شیرین و ساعت ۱۸ از سرپل‌ذهاب عبور کردند.غافلگیر شدیم از رادیومجاهد اعلام میکردند مردم ما داریم به تهران می‌آییم

ری شهری وزیر اطلاعات می‌گوید: «برای نخستین بار، در ساعات آخر روز دوشنبه سوم مرداد از سوی اداره‌ٔ کل اطلاعات کرمانشاه گزارش رسید که مجاهدین از مرز گذشته‌اند و به سوی اسلام‌آباد و کرمانشاه در حرکت‌اند.»

کارشناس ارشد وزارت اطلاعات از غافلگیری دستگاه اطلاعاتی جمهوری اسلامی در عملیات مرصاد (و به تعبیر سازمان فروغ جاویدان) می‌گوید: «اعتراف می‌کنم که ما خط سازمان را می‌دانستیم اما از برنامه‌اش مطلع نبودیم و غافلگیر شدیم.

به‌محض این‌که حرکت‌شان شروع شد، خودشان اعلام کردند. باز هم نیازی نبود وزارت اطلاعات اعلام کند. چون از رادیو مجاهد داشت اعلام می‌کرد مردم ما داریم به تهران می‌آییم.»‌

اداره کل التقاط، اداره کل اطلاعات کرمانشاه، دستگاه اطلاعاتی لشکرها و….. منابع و مخبرین زیادی در مرز داشته‌اند.

در مرز هم دیده‌بان و شنود بی‌سیم داشته‌اند. رادیو مجاهدین هم که مستقیم مارش حمله می‌زد. شاهد تحرکات و جابه‌جایی نیرو در عراق و اروپا بوده‌ایم. ولی در عمق صدوپنجاه کیلومتری خاک مان تازه می‌فهمیم با مجاهدین روبه‌رو هستیم. چرا غافلگیر شدیم؟ (با شروع حرکت ستونهای مجاهدین رادیو مجاهد پیشروی مجاهدین را در خاک میهن اعلام میکرد. با این اعلام حضور بسیاری از جوانان رخت سفر بستند تا به آنها بپیوندند.)

لینکهای مرتبط

خمینی کیست – پشت پرده جنگ ایران و عراق چه بود آیا جنگ مقدس…
خاطرات شنیدنی سرگرد فرزاد فروزش از زنان عملیات برق‌آسا در فروغ جاویدان

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy