پمپئو: رژيم ایران بزرگترین حامی تروریسم است، آنها به ۶کشتی مین چسپانده‌اند

65
پمپئو: رژيم ایران بزرگترین حامی تروریسم است، آنها به ۶کشتی مین چسپانده‌اند
پمپئو: رژيم ایران بزرگترین حامی تروریسم است، آنها به ۶کشتی مین چسپانده‌اند

مصاحبه امروز ۱۴ مرداد وزیر خارجه مایكل پمپئو با پتا كردلین از اسكای نیوز استرالیا: رژيم ایران بزرگترین كشور حامی تروریسم در دنیا است. آنها به ۶ کشتی مین چسپانده‌اند.

سوال: یكی از مسائل بزرگ جهانی ایران است. امروز در مورد این موضوع بحث شد. دولت استرالیا برخی اظهار نظرهایی بعد از ملاقاتهای شما كرده است كه در حال بررسی جدی پیوستن به ائتلاف جهانی در رابطه با امن كردن خطوط كشتیرانی است. شما مایلید كه چه چیزی از استرالیا در رابطه با سطح همیاری ببینید، چه نوع همیاری اگر كه قرار باشد ما به این ائتلاف بپیوندیم؟ و اهداف شما چیست؟

مایک پمپئو – خب، ایران بزرگترین حامی تروریسم است و تمایل خود به خارج كردن كشتیهای تجاری از دریا را به نمایش گذاشته است.

این كشور مین به شش كشتی چسبانده است. یك كشتی انگلیسی را از آبها توقیف كرده است و همچنان این كشتی را نگه میدارد.

و ما فقط فكر میكنیم كه این كار غلط است و باید در برابر این اقدامات حفاظت ایجاد شود و بهترین شیوه برای این كار ایجاد بازدارندگی است برای بوجود آوردن ثبات. از بیش از ۶۰ کشور دعوت شده تا برای امن کردن تنگه هرمز همیاری امنیتی بکنند تا دریانوردی و کشتیرانی، امنیت داشته باشند.

بنابراین استرالیا هم می تواند به انواع راهها به این همیاری بپیوندد چون ارتشی بشدت قدرتمند و پیشرفته دارد و امکانات زیادی را می تواند مستقر کند.

ما می خواهیم تضمین کنیم که یک برنامه جامع داریم بطوری که ایران اگر کاری بکند اول باید اولا ریسك درگیری نظامی را بپذیرد که چیزی است که آمریکا یقینا آن را نمی خواهد و دوم اینکه ما اقتصاد استرالیا و ژاپن و کره جنوبی را حفاظت می کنیم که هر کدامشان به کشتیرانی امن در این تنگه متكی هستند. …

سوال: … چه چیزی شما را در شب بیدار نگه میدارد و چه فرصتهایی می بینید؟

مایک پمپئو – خب، فرصتها برای گسترش دمكراسی و آزادی و بوجود آوردن یك دنیای صلح آمیز و با ثبات بسیار زیاد است و هر روز روی این موضوع كار میكنیم. در رابطه با ریسكها، جهان هنوز با یك ریسك فوق العاده ای از اشاعه اسلحه هسته‌ای مواجه است.

از این رو چه شما به كاری كه ما تلاش میكنیم در خصوص كره شمالی انجام دهیم تا آنها را وادار كنیم كه خلع سلاح هسته‌ای شوند یا كاری كه میكنیم تا تضمین كنیم كه جمهوری اسلامی ایران تسلیحات هسته‌ای بدست نیاورد، این موارد چیزهایی است كه تعداد بسیار زیادی افراد را مورد تهدید قرار میدهد و میتواند ریسك فوق العاده‌ای در هر زمانی بوجود بیاورد. بنابراین این موارد یقینا از اولویتهای ما است.

لینکهای مشابه

مایک پمپئو با وزیر خارجه جدید بریتانیا در مورد برنامه هسته‌ای ایران گفت‌وگو کرد
مایک پمپئو: پرزیدنت ترامپ مصمم به تغییر دادن رفتار رهبران رژیم ایران است

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy