فضاسازی رژیم درمورد تحریم دارو تحریف افکارعمومی و فشار بر سیاست آمریکا

32
فضاسازی رژیم درمورد تحریم دارو تحریف افکارعمومی و فشار بر سیاست آمریکا
فضاسازی رژیم درمورد تحریم دارو تحریف افکارعمومی و فشار بر سیاست آمریکا

رژیم ایران برای فضاسازی غیرواقعی در مورد تحریم دارو تلاش میکند با ایجاد یک جنجال سیاسی و تحریف افکار عمومی، بر سیاست آمریکا و اروپا فشار وارد کند. تلاش میکند با فضاسازی از هم جبهه شدن مردم با تحریمها  جلوگیری کند. در حالیکه خزانه داری آمریکا مستمرا تاکید کرده است که تحریمها شامل دارو نمیشود.

 روز ۱۸اردیبهشت ۱۳۹۷ دونالد ترامپ با فرمانی خروج آمریکا از قرارداد بین‌المللی برنامه جامع اقدام مشترک یا همان برجام را اعلام کرد.

در تاریخ ۴نوامبر ۲۰۱۸مصادف با ۱۳آبان ماه ۱۳۹۷دولت آمریکا تحریم‌های جدیدی را بر علیه مؤسسات و نهادههای مالی رژیم اعمال کرد، زیرا دوره ۱۸۰روزه ای که وزارت خزانه‌داری آمریکا تعیین کرده بود به پایان رسید.

دولت آمریکا اما پیوسته اعلام کرد که انتقال دارو، تجهیزات پزشکی، محصولات کشاورزی و تجهیزات مربوط به ایمنی پرواز شامل تحریم نمیشود و مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا انتقال این اقلام به ایران را تضمین کرد.

رژیم اما دست از تلاش برای فضاسازی غیرواقعی در مورد تحریم دارو دست بر نداشت. آنها تلاش کردند با ایجاد یک جنجال سیاسی و تحریف افکار عمومی، بر سیاست آمریکا و اروپا فشار وارد کنند. هدف دیگری که رژیم از این خط دنبال می‌کند، فضاسازی و جلوگیری از هم‌جبهه شدن مردم با تحریم‌ها است. ضمن این‌که با احتکار و فروش دارو به قیمت بالا در بازار سیاه و نشان‌دادن صف‌های طولانی بیماران در دارو خانه‌ها همه کمبودها و مشکلات را به تحریم‌ها نسبت می‌دهد.

برایان هوک طی توئیتی در تاریخ ۲مرداد۱۳۹۸، ضمن دروغ خواندن ادعاهای رژیم، نوشت: تحریم‌ها شامل دارو، تجهیزات درمانی و محصولات کشاورزی نمی‌شود. همچنین اشاره‌یی کرد به یک پرونده فساد حکومتی که خبرهای آن حتی پیش از تشدید اخیر تحریم‌ها برملا شده بود.

کمبود و گرانی دارو، نتیجه تحریم یا فساد اقتصادی

بخشی از احتکار دارو بوسیله شبنم نعمت‌زاده دختر محمدرضا نعمت‌زاده وزیر پیشین صنعت، معدن و تجارت انجام ‌شد. او طی ۳سال میلیاردها تومان دارو را احتکار کرد به‌طوری‌که بسیار از این داروها در انبار از تاریخ مصرفش گذشت.

این دزدی نجومی در دعوای جناحی بیرون زد. دولت هم مدعی شده که این فرد اول باید ۳۵۰میلیارد تومان به دولت غرامت پرداخت کند و سپس باید هزینه نابودی داروهای از دور مصرف خارج شده را که بالغ بر یک میلیارد تومان است پرداخت نماید.

امثال نعمت‌زاده‌ها در جامعه اقتصادی ایران کم نیستند کسانی که با گرفتن ارز ۴۲۰۰تومانی از کانالهایی که در دولت دارند جنسهای مورد نیاز جامعه را وارد کرده اما به جای تزریق در بازار و رفع احتیاج مردم، آنها را در انبارها نگهداری می‌کنند و بعد از مدتی که قیمتها بالا رفت قطره‌چکانی وارد بازار می‌کنند و به این ترتیب می‌توانند به‌سادگی نبض بازار را در دست بگیرند.

اما باز هم رژیم میگوید همه مشکلات به تحریم‌ها بر می‌گردد.

نام خیابان ناصر خسرو سالهای سال است که برای هر ایرانی که نیاز به داروی‌های خاص یا کمیاب داشته،‌ ـ به‌عنوان بازار سیاه دارو ـ شناخته شده است. بازاری که حتی داروهایی در آن دیده می‌شود که توسط سیستم دولتی و با نشان هلال احمر رژیم توزیع شده اما سر از بازار سیاه در آنجا آورده است.

فروش داروها اکنون در بازار ناصرخسرو شکل تازه‌تری به خود گرفته است و در حال حاضر می‌توان به‌صورت آنلاین هم دارو سفارش داد. یکی از دلال‌ها به همین مسأله اشاره می‌کند و می‌گوید: «فروش آنلاین دارو خود نشانه اطمینان مشتریها به ما است و اگر داروها قلابی و فاسد بودند قطعاً این شکل از فروش رونق نمی‌گرفت… ما با دارو سازها و خیلی از نسخه‌پیچ‌ها همکاری داریم و بعضی موقع مشتریهایمان را از آنها می‌گیریم.» (سایت تابناک_ ۹تیر ۱۳۹۷)

روزی نیست که پرونده اختلاس وفسادی باز نشود

جدیدترین فساد برملا شده مربوط به ناپدید شدن ۱.۳میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰تومانی برای واردات تجهیزات پزشکی است که معلوم نیست، صرف چه کار و یا فعالیت غیرپزشکی شده است.

در همین رابطه سعید نمکی وزیر بهداشت با اشاره به فساد سازمان‌یافته در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی، گفت: «یک میلیارد و ۳۰۰میلیون دلار ارز تجهیزات پزشکی رفته و هنوز دقیقاً معلوم نیست چه کسی برده است و چه چیزی آورده و به چه کسانی داده است.» سایت فرارو ـ ۲۹تیر ۹۸

اما رژیم هم‌چنان با کوبیدن بر طبل «دارو و غذا نداریم» می‌خواهد هم یک فشار عمومی بر ضدتحریم‌ها ایجاد کند و هم عامه‌ٔ جامعه‌ ایران را بفریبد و فساد خود را پنهان کند.

 آشفتگی موجود بر بازار ایران جدای از آشفتگی سیاسی رژیم نیست و در جنگ و جدال بر سر قدرت و گرفتن اهرمهای اقتصادی است عوامل دست‌اندرکار حاکم در حال دریدن یکدیگر هستند تا در روزهای پایانی برای خود از این نمد کلاهی بدوزند و روز روزش فرار کنند. اما کسی نخواهد گذشت.

لینکهای مرتبط

يک ميليارد يورو ارز دولتی با همکاری ۱۰ شرکت حوزه دارو گم شد

سازمان غذا و دارو به جای استنت قلبی ۲میلیون یورو کابل برق وارد کرد

مخفیکاری شرکت داروسازی لوزارتان اکتوور و سرطان زنان ایران

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy