۵۵ سال حبس برای سه زن بازداشتی بخاطر كشف حجاب

539
۵۵ سال حبس برای سه زن بازداشتی بخاطر كشف حجاب
۵۵ سال حبس برای سه زن بازداشتی بخاطر كشف حجاب

برای سه زن بازداشت شده در اعتراضات مرداد ماه ۹۷ در پرونده جدید ۵۵سال حبس برای کشف حجاب بریده شد.

یاسمن آریانی، که پیش از این به خاطر اعتراضات مرداد ما۹۷ در جلوی پارک شهر دستگیر شده بود.

اسامی نوجوانان دستگیر شده در آن روز عبارت بود از: یاسمن آریانی، نیلوفر همافر ، صبا کرد افشاری ، سامان زندیان، آذر حیدری، فرشید رستمی، سید محمد قلاچای، یاسمن نادری میباشد که همگی میگویند از جلوی تئاتر شهر دستگیر شده اند. ……

او پس از آزادی در پرونده  سازی جدید بخاطر كشف حجاب مجددا بازداشت و به زندان قرچک ورامین منتقل شد.

این حکم روز چهارشنبه از سوی دادگاه انقلاب بخاطر «تشویق و فراهم نمودن موجبات فساد و فحشا» اعلام شده است. این افراد پیش از دستگیری ویدئویی منتشر کرده بودند که در مترو با کشف حجاب و بدون روسری به زنان گل می‌دادند.

کیفرخواست این سه فعال مدنی تیرماه امسال در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به آنها ابلاغ شده بود.

بر اساس رای شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب، یاسمن آریانی، منیره عربشاهی و مژگان کشاورز هرکدام به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی» به پنج سال حبس تعزیری محکوم شده‌اند.

این سه فعال مدنی بابت اتهام کشف حجاب «تبلیغ علیه نظام» به یک سال حبس تعزیری و از بابت اتهام «تشویق و فراهم نمودن موجبات فساد و فحشا» به ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شده‌اند.

علاوه بر این اتهامات، مژگان کشاورز از بابت اتهام «توهین به مقدسات» نیز به هفت سال و شش ماه حبس تعزیری محکوم شده است.

یک منبع مطلع در خصوص برگزاری این جلسه دادگاه برخورد قاضی مقیسه از ابتدای جلسه با این افراد بسیار نامناسب و توهین آمیز بوده و کیفرخواست را نیز همراه با توهین و فحاشی برای متهمین خوانده است.

قاضی مقیسه در جلسه دادگاه متهمین را به صدور احکام سنگین و تحمل حبس در زندان قرچک تهدید کرده و گفته بود به وکیل حق ورود به پرونده را تا پس از صدور حکم و تشکیل دادگاه تجدید نظر نخواهد داد.

یاسمن آریایی در عفو ۲۲ بهمن خامنه‌ای آزاد شده بود در مصاحبه ای جنجالی در اواسط بهمن گفت: از نظر من این عفو یک نمایش بود. چرا که می خواهند چهره خودشان را در جوامع بین الملل خوب نشان دهند.

می خواهند بگویند ما به زندانیان سیاسی و کسانی که بر علیه ما صحبت می کنند، عفو رهبری می دهیم.

فقط ۲ ماه تا پایان حکم ما باقی مانده بود که آزاد شدیم؛ آن هم ساعت ۱۰ شب که مقابل زندان اجتماع و یا تجمعی صورت نگیرد. این در حالی است که مریم اکبری منفرد از سال ۸۸ در زندان است، ۱۵ سال حکم دارد و هم چنان باید در زندان بماند.

اگر قرار است عفوی بدهند، آن عفو باید به مریم اکبری منفرد داده شود. به ما که ۲ ماه مانده بود تا آزاد شویم عفو می دهند، اما برای آتنا دائمی و گلرخ ایرائی در داخل زندان پرونده سازی می کنند که بیش تر نگهشان دارند.

یا مثلاً فاطمه مثنی طبق قانون خودشان باید آزاد شود اما می خواهند او را تا سال ۱۴۰۸ در زندان نگه دارند.

از طرفی به ما عفو دادند، چون به هر حال رسانه ها از ما زیاد می گفتند. به پسرهایی که همزمان با ما بازداشت شده بودند و کسی زیاد آن ها را نمی شناسد، همین عفو را هم ندادند.

با این که همه در یک روز و یک مکان بازداشت شده بودیم، اما آن ها هنوز در فشافویه و در آن شرایط بد هستند.

در این مصاحبه تاکید شده بود که آنها را با پرونده سازی جدید به زندان خواهند برد. زندانی کردن به مدت ۵۵ سال برای کشف حجاب همین را ثابت میکند.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy