نتیجه کمیسیون جلسهٔ اضطراری و فوق‌العادهٔ برجام به کجا انجامید

55
نتیجه کمیسیون جلسهٔ اضطراری و فوق‌العادهٔ برجام به کجا انجامید
نتیجه کمیسیون جلسهٔ اضطراری و فوق‌العادهٔ برجام به کجا انجامید

روز یکشنبه ۶مرداد کمیسیون جلسهٔ اضطراری برجام به‌ درخواست انگلستان، فرانسه، آلمان و رژیم آخوندی در وین برگزار شد.

این جلسه .

در این  جلسهٔ اضطراری و فوق‌العادهٔ در سطح معاونان و مدیران کل وزارت‌خارجه تشکیل شده بود و نمایندگان چین و روسیه هم حضور داشتند. این جلسه بدون حرف جدیدی پایان یافت.

اما گرچه حرفهای دو طرف همان حرفهای قبلی است اما شرایط، اضطراری و انفجاری است.

شرایطی که در آن با کشتی‌ربایی رژیم بسیار پیچیده‌تر هم شده و روی کار آمدن دولت جدید در انگلستان نیز به این موضوع جدیت و فوریت بیشتری بخشیده است.

از طرفی رژیم تهدید می‌کند که گام سوم از سرپیچی از تعهدات برجامی خود را عملی می‌کند.

این تهدید در حالیست که تا کنون اقدم جدی در نقض برجام نکرده و بیشتر ژست و تبلیغات بوده.

با این حال اوضاع پرتنش است این نه خواست رژیم است و نه خواست اروپا.

اگر رژیم به طرف غنی‌سازی ۲۰درصد که یک مرحله کیفی است برود، در آن صورت دیگر معنی آن نقض برجام است و به‌نظر می‌رسد اروپا می‌خواست همین را در این اجلاس فوق‌العاده به رژیم تفهیم کند. در واقع هدف نهایی جلسهٔ اضطراری  این بود که همین برجام را که از آن پوسته‌یی بیشتر باقی نمانده حفظ کنند و مانع از نابودی کامل آن شوند.

یک پوسته خالی چه خاصیتی دارد؟!

گرچه ناظران مسایل ایران معتقدند از برجام بجز پوسته‌ای باقی نمانده است، اما همزمان این سؤال نیز خودنمایی می‌کند که: پس دو طرف چرا این‌چنین تلاش می‌کنند که همین پوستهٔ بی‌خاصیت را حفظ کنند و چرا به نتیجه نمی‌رسند؟

علتش آن است که رژیم بدون برجام روانه شورای امنیت می‌شود و روبه‌رو شدن با مکانیسم ماشه و…آنچه که برای رژیم مرگبار است (حال چه با نقض برجام و چه با خروج از آن)! به همین دلیل روحانی همیشه به‌عنوان یکی از فوائد خودش و برجام مطرح می‌کند که برجام سایه جنگ را از سر رژیم دور کرده و برای رژیم امنیت خریده است.

برای اروپا هم پوستهٔ برجام خاصیت امنیتی دارد. زیرا اگر رژیم از برجام خارج شود، معنی‌اش بمب‌سازی است و نتیجه‌یی که از آن می‌گیرند این است که لابد بمب اتمی زیر سر دارد یا به آن نزدیک است و این برای اروپا بسیار نگران‌کننده است.

بیگدلی یک کارشناس سیاسی میگوید:‌ « اروپایی‌ها تلاش می‌کنند ایران را در برجام نگه دارند. دلیل عمده این است که اگر ایران از برجام خارج شود از زیر تسلط آژانس خارج خواهد شد و ممکن است، طبق ادعای آنها، ایران پنهان کاریهایی انجام دهد و دست به اقداماتی بزند که دور از چشم آژانس باشد». (فرارو۴مرداد).

از طرف دیگر رفتن پرونده به شورای امنیت هم که معنی آن جنگ است، به هیچ‌وجه مطلوب اروپا و همچنین روسیه و چین نیست. صرف‌نظر از منافع اقتصادی، جنگ، آن هم در منطقهٔ خلیج‌فارس که شریان حیات اقتصادی اروپا از آن می‌گذرد، آخرین چیزی است که اروپا ممکن است طالب آن باشد.

علت تن‌دادن رژیم به روند فرسایشی اداری

 تاآنجا که به رژیم برمی‌گردد، به‌دلیل بن‌بست مطلق همین روند فرسایشی را که معنی و نتیجهٔ آن زمان خریدن است. رژیم می‌خواهد تا آنجا که می‌تواند همین وضعیت را کجدار و مریز تا سال ۲۰۲۰که سال انتخابات آمریکاست کش بدهد که شاید در آن نقطه فرجی حاصل شود.

رژیم با سه بحران که هر سه هم انفجاری هستند مواجه است و برای هیچ‌کدام هیچ راه‌حلی ندارد:

اول وضعیت انفجاری جامعه و حضور مقاومتی سازمان‌یافته و شناخته شده که این وضعیت انفجاری را سمت سرنگونی می‌دهد.

دوم وضعیت انفجاری رژیم در روابط بین‌المللی و منطقه‌ای است.

سوم بحران درونی رژیم که در واقع بازتاب این دو بحران است یعنی کار باندهای رژیم به جاهای باریکی کشیده است تا آنجا که همدیگر را به جاسوسی برای بیگانه متهم می‌کنند، ظریف تهدید به استعفا می‌کند و خامنه‌ای ناچار از دخالت می‌شود.

اما شاید فراتر از این بحرانها به یک بحران دیگر هم بتوان اشاره کرد و آن بحران بی‌راه‌حلی است. رژیم برای هیچ‌کدام از این بحرانها حتی به‌طور تاکتیکی و مقطعی راه‌حل ندارد و این بحرانها پیوسته مسیر تشدید طی می‌کنند.

این هم طنز جالب و پارادوکسی است که رژیم در حالی تلاش می‌کند که زمان بخرد و کش بدهد که عنصر زمان هم به‌شدت به زیان رژیم است و زیرا چون بیماری در حال خفگی هر روز که می‌گذرد، رژیم ضعیفتر و فرسوده‌تر و به مرگ خود نزدیکتر می‌شود.

لینکهای مشابه

ایران نمی‌تواند فقط به بخش‌هایی از برجام متعهد بماند
بوریس جانسون نقض تعهدات برجامی را «دیوانگی» ارزیابی کرد
نقض برجام توسط رژیم ایران پیامدهای جدی به دنبال خواهد داشت

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy