یوسفیان ملا : مقدمات سفر و فرار خاوری توسط دفتر احمدی نژاد فراهم شد

257
یوسفیان ملا: مقدمات سفر و فرار خاوری توسط دفتر احمدی نژاد فراهم شد
یوسفیان ملا: مقدمات سفر و فرار خاوری توسط دفتر احمدی نژاد فراهم شد

یوسفیان ملا نماینده مجلس در یک گفتگو به جزییاتی از فرار خاوری میپردازد و چگونگی فراهم آوردن مقدمات سفر و فرار خاوری توسط دفتر رییس جمهور وقت را بروز میدهد:

یوسفیان ملا: ظاهرا ایشون را در خوزستان خواستندش ایشون رفت بازجویی‌اش با معطلی انجام شد غروب شد و پرواز اهواز به تهران داشت میخواست به تهران برگردد و بازپرس میخواست نگهش دارد.

ایشون متوسل شد به دفتر رییس جمهور سابق حالا کی چه جوری اش بماند توصیه شد که ایشون در دسترس هست نگران فرار ایشون نباشید و ایشون بیاید تهران.

خوب ایشون اومدند تهران و راحت ماموریت رفت برای شرکت در اجلاسی در آلمان و ظاهرا ممنوع الخروج و اینها هم نبود

سوال: نمیتونه اینترپل و اینها بگیردش

جواب: چرا! راحت! ولی نمیکنه!

سوال بعد اون نفره در دفتر رییس جمهور قبلی (احمدی‌نژاد)  یا در هرجا الان دستگیر شده الان آزاده؟

جواب: نه نه اونم شما مطمئن باشید که نظر سوء نداشت و همدست نبود.

محمودرضا خاوری، روز دوم مهرماه سال ۹۰، و تنها چند روز پس از صدور حکم محسنی اژه‌ای به عنوان «مسوول نظارت بر رسیدگی به پرونده فساد بزرگ مالی» از سوی رییس دستگاه قضای جمهوری اسلامی، به بهانه‌ی شرکت در یک کنفرانس بانکی در انگلستان از کشور خارج شد و دو روز بعد از آن، از هتلی در لندن، متن استعفای خود را به دفترش فکس کرد.

این درحالی بود که در آخرین روزهای شهریورماه ۹۰، دادستان اهواز که مسئولیت رسیدگی به این پرونده را بر عهده داشت، محمودرضا خاوری را به عنوان متهم پرونده احضار، و دستور بازداشت او را صادر کرده بود که در این میان، «جواد الله‌ قدمی»، داماد (شوهر خواهر) محسنی اژه‌ای که وکالت خاوری را بر عهده داشت، با دستور ویژه‌ی دادستان کل کشور، مانع از اجرای این حکم شده و با خریدن زمان، مقدمات خروج مدیرعامل وقت بانک ملی از کشور را فراهم کرد تا او سه روز بعد، به بهانه‌ی ماموریت، عازم انگلستان شود و پس از آن به کانادا فرار کند.

جواد الله قدمی، در سال‌های گذشته با نام «جواد قدمی» به عنوان بازرس شعبه سوم دادسرای کارکنان دولت و نیز قاضی ویژه «حفظ حقوق بیت‌المال» فعالیت کرده، و رسیدگی به پرونده‌های مطبوعات تعطیل‌شده‌ی کشور، متهمان شرکت‌های هرمی، و نمایندگان سابق مجلس هم‌چون بهزاد نبوی، فاطمه حقیقت‌جو و محسن آرمین را در زمان نمایندگی در مجلس ششم بر عهده داشته است.

پیش از این مه‌آفرید امیرخسروی، متهم ردیف اول این پرونده که در شهریورماه سال جاری از سوی دادگاه به اعدام و رد مال محکوم شد، در دوازدهمین جلسه‌ی دادگاه وعده داده بود که «مسببان فرار خاوری را معرفی می‌کند». آقای امیرخسروی در ادامه گفته بود: «خاوری با قباحت تمام به من می‌گفت برای بالا بردن سطح اعتبار باید به من پول بدهی.»

در همان جلسه‌ی دادگاه، غلامعلی ریاحی، وکیل مه‌آفرید خسروی با بیان اینکه «دادسرا سر این موضوع کم آورده است» فاش کرده بود که «خاوری با کمک دستگاه قضایی فرار کرده است».

این وکیل با اشاره به جلد پنجم پرونده گفته بود: «روز ۳۰ شهریور خاوری به بازپرسی اهواز احضار می‌شود که نه مطلع بوده و نه شاکی یعنی به عنوان متهم احضار می‌شود.

باید پرسید در روز تحقیقات از خاوری در پیش بازپرس فرد محمدیان چه کسی به عنوان وکیل همراه خاوری بوده که برخلاف نظر اداره اطلاعات خوزستان فرد محمدیان، خاوری را بازداشت نمی‌کند و حتی نامه ممنوع‌الخروج او را هم امضا نمی‌کند.»

هرچند که در جلسه‌ی بعدی دادگاه، قاضی سراج، قاضی رسیدگی کننده به پرونده، با دادن توضیحاتی کلی، مانع از افشاگری‌های بیشتر مه‌آفرید امیرخسروی در این خصوص شد.

لینک مرتبط

شغل خاوریها در کشورهای مختلف چیست و چقدر دارایی دارند
نامه محمود رضا خاوری به همکارانش در سال۱۳۸۸ درباره سرطان فساد + سند
تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy