سریال گاندو برای کوبیدن روحانی بود دولت هم بودجه صدا و سیما را متوقف کرد

318
سریال گاندو برای کوبیدن روحانی بود دولت هم بودجه صدا و سیما را متوقف کرد
سریال گاندو برای کوبیدن روحانی بود دولت هم بودجه صدا و سیما را متوقف کرد

شبکه ۳ سیمای آخوندها با پخش سریال گاندو نحوه مبادله برخی زندانیان بین رژیم و آمریکا را مورد انتقاد قرار میدهد موضوع درباره جاسوسی است که به دفتر روحانی نفوذ کرده است. و همین موضوع باعث بین دو جناح شده است.

این سریال اساساً هدفش کوبیدن روحانی در جنگ جناحی بود به همین دلیل هم، دولت بودجه صدا و سیما را متوقف کرد.

در مقابل اعتراض رسانه‌ها و مهره‌های جناح خامنه‌ای به توقف بودجه تیر، مرداد و شهریور رادیو تلویزیون، دولت روحانی مدعی است که چارچوب جدید بودجه‌ریزی عملیاتی در ۲۱مرداد سال ۹۷و قبل از پخش سریال گاندو به دستگاههای اجرایی ابلاغ شده است اما صدا و سیما از مقررات جدید سرپیچی کرده است.

استفاده از شورای نظارت بر صدا و سیما در جنگ جناحهای متخاصم

جناح روحانی رادیو تلویزیون را متهم می‌کند که به شورای ۶نفره نظارت برآن، ‌حساب پس نمی‌دهد و نظارت ناپذیر و بدون داشتن قانون مشخص اداره می‌شود، به‌گونه‌یی که جایگاه شورای شش نفره نظارت بر آن سال به سال رو به افول است، و این شورا تنها می‌تواند توصیه و تذکر بدهد.

شورای نظارت بر صدا و سیما ارگانی است برای برقراری تعادل بین جناحهای حاکمه در تقسیم قدرت و غارت برآمده از شبکه رسانه‌یی رژیم.

این شورا مرکب از ۶عضو است. سرکردگان ۳قوه رژیم هر کدام ۲نفر را برای عضویت در این شورا معرفی می‌کنند. اکنون از جانب روحانی حسام الدین آشنا و علی جنتی عضو این شورا هستند.

اژه‌یی و محمدجواد لاریجانی از جانب قوه قضاییه آخوندی در این شورا عضویت دارند و ۲عضو دیگر هم متعلق به جناح پاسدار لاریجانی رئیس مجلس هستند به نامهای احسان قاضی‌زاده و غلامرضا کاتب.

تاکنون در جنگ و جدال جناحی، این شورا هم با برگ پرونده‌های فساد مالی در صدا و سیما علیه جناح رقیب بازی کرده است و هم متقابلاً عناصر متخاصم دست این شورا را در دزدی و اختلاس رو کرد‌ه‌اند.

مثلاً در سال۹۶جلال میرزایی نماینده مجلس در صحن علنی مجلس گفت: «بودجه ریزی عملیاتی برای شورای نظارت بر صدا و سیما ۶میلیارد تومان در نظر گرفتیم. این شورا فکر کنم ماهی یک جلسه دارد آن هم ۵-۶نفر! ۶میلیارد تومان پول برای چه می‌خواهند؟».

سریال گاندو و جدال بین اطلاعات سپاه و دولت روحانی

در زمینه پخش این سریال حسام الدین آشنا مشاور روحانی جناح مقابل و تلویزیون را به باد انتقاد گرفت و در توئیتی نوشت:

«۱. دولت نه اجازه و نه پول دارد که سریال بسازد.

۲. صدا و سیما هم پول ندارد سریال بسازد.

۳. ولی گویا جای دیگری هست که برای تضعیف نهاد دولت هم پول فراوان دارد، هم مجوزها و مشوقهای لازم را دریافت کرده است و هم می‌تواند صدا و سیما را الزام به پخش کند.

۴. با گاندو، گنده نمی‌شوید».

مشاور آخوند حسن روحانی در یک توئیت دیگر نوشت: «به نظر بنده این سریال نه تنها زیبنده امنیت کشور و نهادهای امنیتی آن نیست بلکه در میان مدت بالاترین ضربه را به حیثیت و وجهه امنیت آفرینان واقعی وارد می‌کند».(ایران امروز ۱۷تیر ۹۸)

موسوی سخنگوی وزرات خارجه هم در جریان بازدید از خبرگزاری حکومتی ایرنا در۱۸تیر ۹۸گفت: «دوستانی که گاندو را ساختند کشور را دوقطبی می‌کنند.

یادشان رفته همه در یک کشتی و در یک جنگ واقعی هستیم. جز ابراز تأسف نمی‌توانم چیز دیگری بگویم. چهره دیپلماتهای ما با چیزی که نشان می‌داد ۱۸۰درجه فرق می‌کند».

اغتشاش در مجلس بر سر مستند «دو تابعیتی‌ها» و سریال گاندو

یکی از درگیریهای شدید دو جناح بر سر سریال گاندو روزهای دوشنبه ۳۱تیر و سه‌شنبه اول مرداد در مجلس رخ داد.

علیرضا رحیمی عضو هیأت‌رئیسه مجلس وزیر دفاع حکومت را در روز ۳۱تیر برای پاسخ در مورد فیلمی که در صحن علنی مجلس در مورد «۲تابعیتی‌ها» پخش شده بود، به مجلس کشاند و آن فیلم را به سریال گاندو ربط داد.

وی نخست در پاسخ به این مسأله که سؤال او در مورد فیلم ۲تابعیتی‌ها و سریال گاندو چه ربطی به وزیر دفاع دارد گفت: ‌ «من مراتب تأسف خودم را باید اعلام بکنم از آئین‌نامه داخلی مجلس و شاید هم قانون اساسی که دست نمایندگان را بسته که از سپاه پاسداران نمی‌توانند سؤال کنند از صدا و سیما نمی‌توانند سؤال بکنند مجبور هستند از یک دستگاه متناظر در دولت سؤال را مطرح بکنند همان‌طور که مطهری سؤال شان از قوه قضاییه بود ولی از وزیر دادگستری سؤال کردند».

وی سپس پخش ویدئو ۲تابعیتیها ساخته شده توسط اطلاعات سپاه پاسداران که در آن روحانی ۲تابعیتی معرفی شده بود و در کمیسیون امنیت مجلس به‌عنوان سند طبقه‌بندی شده نمایش داده شده بود اما بعد در صحن مجلس به‌صورت علنی پخش شد را بهانه قرار داد و گفت: «سریال گاندو و ویدئوی ۲تابعیتیها دو روی یک سکه هستند که هدفشان تخریب دولت روحانی است».

رحیمی گفت: «این سؤال مطرح هست در خصوص این فیلم.

تدوین فیلم امنیتی دارنده محتوای اسناد طبقه‌بندی سری در کجا اتفاق می‌افتد؟

اگر سازمان اطلاعات سپاه است چطور در جلسه علنی مطرح شده؟

اگر سازمان اطلاعات سپاه این فیلم را می‌گوید تهیه نکردم (در صورتی که نماینده‌شان اذعان کردند که محتوا همان محتوایی است که در کمیسیون پخش شد) در کدام مرکز و در کدام گعده و در کدام حلقه فیلم امنیتی تدوین می‌کنند؟

شبیه گاندو و سریال‌های امنیتی در سراسر کشور. کلید می‌زنند و حلقه‌هایی تشکیل می‌دهند. نه تنها مجلس را تحت‌الشعاع قرار می‌دهند بلکه کل کشور را با یک تشویش اذهان عمومی مواجه می‌کنند.

بحث دوم سازمان اطلاعات سپاه در تدوین این فیلم و دسترسی نماینده به این فیلم و پخشش در صحن چه نقشی داشته؟

به رئیس‌جمهور اتهام زدند که دو تابعیتی هست در سراسر کشور این دروغ پخش شد».

حرفهای علیرضا رحیمی با هجوم جناح رقیب روبه‌رو شد و جلسه به اغتشاش کشیده شد اما او ادامه داد و خواستار ورود خامنه‌ای به این قضیه شد. رحیمی گفت:

«موازی کاری دستگاههای امنیتی برای حفظ امنیت و منافع ملی کشور خسارت‌بار است. خطرناک است. نمی‌شود در یک کشور چند دستگاه امنیتی فعال باشد.

قانون اساسی تکلیف را روشن کرده یا شورایعالی امنیت ملی اصل ۷۶بند دوم را اجرا بکند یا رهبری ورود بفرمایند.

قوه قضاییه اعلام می‌کند که یکنفر جاسوس است، وزارت اطلاعات می‌گوید جاسوس نیست. سپاه پاسداران می‌گویند جاسوس هست.

هم در حوزه محیط‌زیستی این اتفاق افتاد هم در حوزه این موضوع دو تابعیتیها… یک شبکه خاکستری در سراسر کشور مشغول فعالیت هست با هدف تفرقه افکنی، ناامید کردن مردم و دشمن تراشی.

فیلم دو تابعیتیها که در صحن مجلس پخش شد با سریال گاندو هر دو در یک مجموعه تعریف می‌شوند و دو روی یک سکه هستند هر دو در مسیر ناامید کردن مردم، تشویش اذهان عمومی، تخریب دولت، متلاشی کردن دیپلماسی عمومی کشور و بدنام کردن دولتمردان به‌ویژه دیپلمات ها و وزرای موفق دولت هستند.

از سریال گاندو اسم می‌برید از اینطرف اسم شفافیت می‌آورید شفاف اعلام بکنید این فیلم دو تابعیتیها کجا تدوین شد؟ و چطور دسترسی پیدا کردید؟

سریال گاندو را چه کسی تأمین مالی کرد؟».

کار این جنگ و دعوا در مجلس به روز بعد هم کشیده شد. روز ۱مرداد وقتی یکی از اعضای جناح خامنه‌ای به اسم کریمی قدوسی پاسخ رحیمی را داد او متقابلاً با اشاره به سریال گاندو که موضوع جاسوس در دولت روحانی را سوژه کرده بود خطاب به جناح رقیب گفت که جاسوسان در حوزه و صدا و سیما هم وجود دارند. رحیمی گفت:‌

«سؤال من متوجه سپاه پاسداران بود، نقص قانون اساسی و نقص آئین‌نامه داخلی مجلس به نماینده اجازه نمی‌دهد از سپاه سؤال بکند به نماینده اجازه نمی‌دهد از صدا و سیما سؤال کند به نماینده اجازه نمی‌دهد از بانک مرکزی سؤال بکند مجبور است دستگاه متناظرش را در دولت پیدا کنند از اونها سؤال بکند…

من دیروز از یک شبکه خاکستری نام بردم. شبکه خاکستری همان کندوی نفوذی هست که کریمی قدوسی به غلط آدرسش را می‌دهد که به اسم انقلابی‌گری می‌خواهند فاتحه جمهوریت نظام را بخوانند نفوذ را علاوه بر وزارت‌خارجه در صدا و سیما در حوزه‌های علمیه در جاهای دیگه شما بروید نفوذ را بررسی بکنید ببینید آیا واقعاً اونجا هم نفوذی هست یا نه؟».

پاتک جناح خامنه‌ای

در مقابل رسانه‌ها و عوامل جناح خامنه‌ای از سریال گاندو خصوصاً آن جایی که مطرح کرده که در دفتر روحانی جاسوس نفوذ کرده دفاع کردند.

کیهان ۱۹تیر۹۶در  دفاع از سریال گاندو که به نفوذ جاسوس در دفتر روحانی اشاره کرد می‌نویسد: «نفوذ شوخی و توهم توطئه نیست. اما برخلاف استقبال مردمی از این سریال، دولت آن را برنتابید.

برخی نقاطی که در آنها «بد» می‌لنگیم، همان نقاطی هستند که در آنها «جاسوس» و «نفوذی» داشتیم.

راستی امروز مگر ما در دو نقطه فروش نفت خام و برجام! نمی‌لنگیم؟ مگر در همین دو نقطه جاسوس نگرفتیم؟ در جریان مذاکرات هسته‌یی و در تیم مذاکره‌کننده کشور مان، کارشناس مسائل مالی و روابط بانکی ما آیا جاسوس نبود؟! او همان کسی نیست که پس از توافق هسته‌ای عضو ستاد پیگیری برجام هم شد؟

درباره نفت هم دو نکته مشابه رسانه‌یی شده است. یکی ماجرای آن زن و شماری از تصمیم‌گیران نفتی که دادستان کل کشور هم کلیت ماجرا را تأیید کرد».

واقعیت این است خامنه‌ای خودش سیاست‌ها رادیو تلویزیون را مشخص می‌کند و سرپرست رادیو و تلویزیون هم که منصوب خامنه‌ای است خط او را پیش می‌برد. بنابراین طبیعی است که گوشش به توصیه‌های شورای نظارت، دولت روحانی، دیوان محاسبات، مجلس و… بدهکار نباشد و به‌رغم این‌که از سیاست بودجه‌بندی دولت روحانی سرکشی می‌کند دولت روحانی ناگزیر است بودجه آنرا تأمین کند.

صدا و سیما از زمان به قدرت رسیدن حاکمیت آخوندها در ایران، همواره موضوع نزاع جناح‌های درونی بر سر چنگ‌اندازی بر آن بوده است.

صدا و سیمای آخوندی اساساً در خدمت دستگاه سرکوب و اختناق در داخل و دستگاه صدور تروریسم در خارج کشور است. نقشی که با حدود ۱۲۰شبکه رادیویی و تلویزیونی پیش می‌برد.

کار کرد‌های ضد ملی این رسانه برای هر دو جناح آن‌چنان اهمیت دارد که هراز چندگاهی به بهانه‌های مختلف مورد منازعه‌ آنها قرار می‌گیرد و طبعاً جنجال و کشمکش بر سر سریال گاندو آخرین آن نخواهد بود.

لینکهای مشابه

افشاگری تکان دهنده شهرزاد میرقلی‌خان بازرس ویژه صدا و سیما
حسام‌الدین آشنا: آرشیو سازمان صدا و سیما به شبکه من‌و‌تو فروخته شد
خبرنگار صدا و سیما از سالن بیرون رانده و توسط پلیس اندونزی بازداشت شد

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy