طرح تشکیل ائتلاف ناوگان اروپایی دریایی، مورد موافقت فرانسه، ایتالیا و دانمارک قرار گرفت

72
طرح تشکلیل ائتلاف ناوگان اروپایی دریایی

طرح تشکیل ائتلاف ناوگان اروپایی دریایی، انگلستان مورد موافقت فرانسه، ایتالیا و دانمارک قرار گرفته است.

خبرگزاری رویترز روز سه‌شنبه اول مرداد در گزارشی اختصاصی خبر داد که فرانسه، ایتالیا، دانمارک «موافقت اولیه» خود را برای حمایت از طرح بریتانیا در زمینه ایجاد ناوگان اروپایی به منظور پشتیبانی از ناوبری امن در منطقه خلیج فارس اعلام کرده‌اند.

جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا، روز دوشنبه از تلاش‌های لندن برای راه‌اندازی ناوگان اتحادیه اروپا با هدف محافظت از ناوبری امن در منطقه خبر داده بود.

طرح تشکیل ائتلاف با هدف تضمین رفت‌وآمد مطمئن کشتی‌ها از تنگه هرمز اعلام شده است.

یک دیپلمات آلمانی به خبرگزاری رویترز گفته است که هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان با وزیران خارجه بریتانیا و فرانسه در زمینه تامین امنیت دریایی گفت‌وگو کرده است.

علاوه بر این کشورها، هلند هم در حال ارزیابی پیشنهاد بریتانیاست و کشورهایی چون سوئد و لهستان هم برای پیوستن به این ناوگان ابراز علاقه‌ کرده‌اند.

بیشتربخوانید

شیخ محمد بن زاید آل نهیان، ولی‌عهد ابوظبی و وزیر دفاع امارات متحده عربی دوشنبه ۲۲ ژوئیه بر ضرورت همکاری‌ میان چین و دیگر کشورهای دوست، جهت تامین امنیت دریانوردی در آب‌های خلیج و خاورمیانه تاکید کرده خواستار تضمین صادرات نفت به بازارهای جهانی شد.

به گزارش خبرگزاری رسمی امارات متحده عربی (وام) ولی‌عهد ابوظبی که هم‌اکنون در حال انجام سفری رسمی به چین است طی دیدار با مقامات این کشور بر ضرورت همکاری با پکن و کشورهای دوست برای تامین آزادی دریانوردی و تضمین امنیت صادرات نفت به جهان تاکید کرد.

حرکت دریانوردی در آب ‌های خلیج و در پی اقدامات ایران در حمله به نفت‌کش‌ها در آب‌های خلیج و دریای عمان با خطرات جدی مواجه است.

ایران متهم است که پیش از این حملاتی را علیه چندین نفت‌کش در آب‌های اقتصادی بندر الفجیره امارات متحده عربی انجام داده، در چند روز اخیر نیز در اقدامی که تهدیدی برای کشتی‌رانی ارزیابی شده چند نفت‌کش را از آب‌های منطقه‌ای به سواحل خود منتقل کرد.

لینک مرتبط

رئیس‌جمهور برزیل به شرکتهای کشورش نسبت به نقض تحریم‌های ایران هشدار…

انگلستان نیروهای نظامی بیشتری به خلیج فارس اعزام می کند

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy