روستای کفچرین شهرستان خوی درگیر رانش پیاپی زمین در حال نابود شدن است

335

رانش پیاپی زمین در منطقه خوی از ۱۴تیربه بعد هر بار شدیدترمیشود. روستای کفچرین که در شهرستان خوی قرار داره الان یه مدتی هست درگیر رانش زمین شده کل روستا در حال نابود شدن است.

در روز‌های اخیر خبری در رسانه‌ها و فضای مجازی مبنی بر رانش زمین در روستای کفچرین بخش قطور خوی و خطرات ناشی از آن منتشر شد که طبق گفته مسؤولان و کارشناسان رانش پیاپی زمین از ابتدای تیر ماه آغاز شده و طی چندین مرحله ادامه داشته به گونه‌ای که در نوبت آخر موجب خسارت به منازل مسکونی تعدادی از روستاییان شده است.

علاوه بر آن رانش زمین با قطعی فیبر نوری در این منطقه مشکلاتی نیز برای تردد در پایانه مرز رازی خوی برای مسافران به وجود آورده بود.

خسارت رانش زمین به ۱۷ واحد مسکونی روستای کفچرین خوی

سیدمحمد عابدی فرماندار خوی با بیان اینکه رانش زمین در این روستا موجب قطعی شبکه فیبر نوری و تخریب زیرساخت‌های مخابراتی شده بود، گفت: این موضوع مشکلاتی را برای تردد مسافران از مرز و پایانه رازی ایجاد کرده بود.

عابدی با بیان اینکه با تلاش کارکنان مخابرات با تعمیرات انجام شده شبکه ارتباطی مخابراتی و فیبر نوری مرز رازی خوی مجددا برقرار شده است، افزود: رانش زمین در این روستا موجب خسارت به ۱۷ واحد مسکونی، زیرساخت‌های برق و راه شده است.

توزیع چادر‌های امدادی بین ۱۳ خانوار خسارت‌دیده رانش زمین در روستای کفچرین خوی

رضا مسافر معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر استان در ارتباط با آخرین وضعیت امدادرسانی به مردم آسیب‌دیده در روستای کفچرین بخش قطور خوی بر اثر رانش زمان تصریح کرد: برای انجام عملیات در این روستا یک تیم امدادی پنج نفره متشکل از اسکان و تغذیه به همراه نمایندگانی از فرمانداری و بنیاد مسکن خوی راهی منطقه شدند.

با ارزیابی‌های اولیه مشخص شد زمان آغاز رانش از ۱۴ تیر ماه امسال بوده است، از این روز به بعد طی چندین مرحله رانش زمان همچنان ادامه داشته و برخلاف رانش‌های قبلی که هیچگونه خسارتی نداشته در نهایت رانش روز ۲۹ تیر ماه باعث وارد آمدن خسارت به ابنیه روستایی شده است.

مدیر بحران خوی با بیان اینکه چند ساعت پس از وقوع حادثه با تلاش متخصصان مخابرات شبکه فیبرنوری دوباره در این مسیر برقرار شد، تصریح کرد: درحال حاضر راه ارتباطی روستای کفچرین که به علت رانش‌های مداوم مسدود شده بود توسط راهداران بازگشایی شده است.

مدیر بحران خوی با بیان اینکه در حال حاضر پنج روستای این شهرستان در معرض رانش پیاپی زمین قرار دارد، گفت: این روستا‌ها عبارت از روستا‌های اسفران، گوگرد، کفچرین، بیانلو و حصار است.

سید تقی کبیری نماینده خوی در مجلس نیز با اشاره به رانش‌های چند روز اخیر خوی اظهار کرد: در روز‌های اخیر چندین رانش زمین در بخش قطور خوی از جمله در روستای کفچرین زندگی مردم را تهدید می‌کند که برای این منظور باید مسؤولان به این مسئله توجه جدی داشته باشند چرا که رانش زمین در این منطقه روستا‌های دیگر را هم تهدید می‌کند.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy