دو زندانی زن بعد از ۱۵سال در زندان ارومیه به دار آویخته شدند

589
دو زندانی زن بعد از 15سال در زندان ارومیه به دار آویخته شدند
دو زندانی زن بعد از 15سال در زندان ارومیه به دار آویخته شدند

دو زندانی زن در سحرگاه روز سه‌شنبه اول مردادماه ۹۸ اعدام شدند.

اسامی این زندانیان نازدار وطنخواه و آراسته رنجبر بود که از بند زنان زندان مرکزی ارومیه روز گذشته جهت اجرای حکم به سلول های انفرادی منتقل شده بودند.

هر دو زندانی زن که دارای پرونده مشترک قتل بودند از ۱۵سال پیش در بند زنان زندان ارومیه تحمل حبس کرده بودند.

آراسته رنجبر به اتهام قتل همسرش و نازدار وطنخواه به اتهام مشارکت در قتل به اعدام محکوم شده بودند.

بک منبع مطلع در این خصوص به گزارشگر هرانا گفت: “اجرای حکم اعدام این دو زندانی زن در حالی صورت گرفته است که پیشتر برای مدت یک ماه، به آن‌‌ها مهلت داده شده بود تا ظرف این مدت جهت جلب رضایت اولیای دم تلاش کنند. متاسفانه این دو زندانی در زمان تعیین شده موفق به اخذ رضایت از اولیای دم نشدند و صبح امروز حکم آن‌ها به اجرا درآمد.

آراسته رنجبر بابت اتهام “قتل” همسرش و خانم وطن خواه (جاری خانم رنجبر) به اتهام “مشارکت در قتل” دز این پرونده از ۱۵ سال پیش در بند زنان زندان ارومیه بسر می‌بردند.

لازم به ذکر است اصغر رنجبر برادر آراسته رنجبر نیز پیشتر در سال ۹۶ از بابت اتهامات مرتبط با مواد مخدر در زندان ارومیه اعدام شده بود.

 اعدام این دو زندانی تاکنون از سوی رسانه‌های رسمی داخل ایران اعلام نشده است.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۸ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۸) دست‌کم ۲۳۶ شهروند اعدام شدند و ۱۹۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۶ کودک-مجرم اشاره کرد و همین‌طور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملآعام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy