وصیت‌نامه دکتر محمد مصدق در آتش میدان حسن‌آباد “سوخت”!

60

در سالگرد ۳۰ تیر رسانه‌های حکومتی از سوختن وصیت‌نامه دکتر محمد مصدق و اسنادی از آیت الله کاشانی در آتش سوزی میدان حسن آباد تهران خبر دادند.

خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه پاسداران روز دوشنبه ۳۱ تیرماه نوشت: در حادثه آتش‌سوزی میدان حسن‌آباد تهران اسنادی از دکتر محمد مصدق و آیت‌الله کاشانی در آتش سوخت‌، اسنادی با ارزش به لحاظ تاریخی که «حتی اسکنی از آن‌ها نیز تهیه نشده است‌.»

این اسناد در یک دفترخانه کوچک «کمترین امکانات ایمنی » را داشته و «بدون دارا بودن شرایط مناسب » نگهداری میشده است.

سردفتر دفترخانه شماره ۳۹ تهران در این باره گفت که «به دلیل نزدیکی این دفترخانه با ساختمان نخست‌وزیری و دیگر ساختمان‌های مهم آن زمان، بسیاری از معاملات و سندهای مهم در این دفترخانه به ثبت رسیده‌اند.

وصیت‌نامه دکتر مصدق هم در همین دفترخانه تنظیم شده و رونوشت آن در بایگانی دفتر ما نگهداری می‌شد که آن هم در حریق روز چهارشنبه گذشته سوخته است.»

به گزارش تسنیم «طبق گفته کارشناسان وصیت‌نامه مذکور،‌ وصیت‌نامه معنوی دکتر مصدق نبوده است بلکه وصیت‌نامه حقوقی وی و در رابطه با ملک و املاکش بوده است.»

این خبرگزاری گزارش داده که طبق آمارهای اعلام شده پیش‌بینی می‌شود، تعداد ۲۰۰ هزار برگ سند در شرایط نامناسب در منازل و مجموعه‌های شخصی نگهداری می‌شود.

میدان حسن‌آباد تهران که در بافت تاریخی پایتخت قرار دارد چهارشنبه هفته گذشته دچار آتش سوزی شد و ساعتها در آتش میسوخت بنا به گزارشات خسارات جدی به آن وارد شده است.

لینکهای مشابه

نحوه برخورد دکتر مصدق با نماینده انگلستان
یاد و نام دکتر محمد مصدق رهبر نهضت ملی ایران زنده باد
کارگزاران بی مایه و مستاصل در دادگاه لاهه جایی که مصدق ایستاده بود و…

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy