داستان یک مهندس ژاپنی که صندوق قرض‌الحسنه جلوی پارس جنوبی می بیند

203
گزارشی مهم و مستند از آخرین وضعیت پارس جنوبی در حاکمیت ملاها
گزارشی مهم و مستند از آخرین وضعیت پارس جنوبی در حاکمیت ملاها

روزی یکی از مهندسان عالی رتبه ژاپنی برای بازدید پارس جنوبی به عسلویه میرود.

ناگهان موضوعی ذهنش را مشغول میکند! جلو در ورودی چنان ساکت می ایستد و نگاه معنی داری میکند که مترجم ایرانی او تعجب کرده و از اومیپرسد که چه شده؟

مهندس ژاپنی اشاره میکند به صندوق جلوی در که هرکس وارد میشد در آن پول می انداخت، پرسید؛ این چه حکمتی دارد؟

ایرانیِ مترجم گفت؛ این صندوقها در همه جای ایران گذاشته شده تا افرادی که وضع مالیشون خوبه کمک کنند بعد جمع میشوند در کمیته امداد و بین افراد تهیدست تقسیم میشوند

مترجم ایرانی بعدها گفت؛ اینو که گفتم ژاپنیه آهی کشید و چنان به طرفم نگاه کرد که گمون کردم حرف بدی زدم

پس از مکث کوتاهی گفت؛ ایران عسلویه داره، تهیدست هم داره؟!

من شگفت زده شدم و به ژاپنی گفتم: پروفسور میشه منظورتونو بهتر توضیح بدین؟

مهندس ژاپنی گفت؛ یعنی درآمد عسلویه به اندازه ای هست که هفت کشور با جمعیت ایران رو که به همه ی افراد دستمزد کافی بدن پاسخگوست.

اونوقت شما میگین در ایران، تهیدست و بیچاره هست!

اگر عسلویه توی کشور ما بود مردم ما بهترین آرامشها را داشتند!

پارس جنوبی بعنوان پایتخت انرژی ایران بعلت چپاولگریها و سوء مدیریت و غارتهای نجومی مدیران و دستگاههای مختلف حکومتی و همچنین عناصر وابسته به سپاه پاسداران که در بخشهای مختلف این منطقه فعالیت دارند و بازوی سپاه در این بخشها محسوب میشوند، منطقه پارس جنوبی را در بحران مالی عمیقی فرو برده است.

بحرانهای عمیق و لاعلاج پارس جنوبی:

۱- وضعیت نامعلوم و مبهم قریب به ۴۵۰ نفر از نیروهای جذب شده در منطقه ویژه پارس که مدیران این منطقه از ادامه پذیرش آنها شانه خالی کردند و به بهانه اینکه مجوز و ابلاغیه وزیر نفت در خصوص بکارگیری نیرو لحاظ نشده است، آنها را بلاتکلیف باقی گذاشته اند و تنها ۱۷۰ نفر از این نیروها را باقی گذاشته و جذب کرده اند

۲-تیم فوتبال پارس جنوبی که دو سال است بصورت کج دار و مریز در لیگ برتر فعالیت میکند،از اواخر تابستان سال ۱۳۹۷ بدستور وزیر نفت قرار شد که به مزایده گذاشته شود و تاکنون نیز تیم بلاتکلیف مانده و راهکاری برای آن ارائه نداده اند. لذا تیم در شرف نابودی است.

۳-از آنجا که بخش بسیار زیادی از کارکنان رسمی صنعت نفت در عسلویه به صورت اقماری فعالیت میکنند اخیرا مقامهای وزارت نفت طرح اسکان اجباری کارکنان رامطرح کرده‌اند.

امری که باعث یاس و ناامیدی در میان کارکنان صنعت نفت شده و تاثیر خود را در کار و بهره‌وری گذاشته است. به این معنا که اعتراض و ناخرسندی شدید کارکنان را در پی داشته و چه بسا به اعتراضات علنی و حرکتهای اعتراضی بینجامد.

اسکان اجباری کارکنان نفت در پارس جنوبی در حالی مطرح شده که هنوز زیرساختهای اولیه برای اسکان کارکنان مهیا نیست. مدارس شهرستانهای جنوب استان بوشهر از پذیرش فرزندان دانش آموز کارکنان خودداری می‌کنند و ظرفیت پذیرش آنها را ندارند

مشکلات آب آشامیدنی و امکانات اولیه زندگی در شهرکهای احداث شده همچنان لاینحل باقی مانده و نگرانی‌های گسترده در میان کارکنان را بدنبال داشته است

۴-کاهش یافتن تز حقوقی کارکنان رسمی ۴ تا ۵ میلیون در تیرماه که باعث نارضایتی گسترده شده و فضای اعتصاب را مهیا کرده است

۵-کارکنان پیمانی و قراردادی نیز مطالبات سالهای قبل را دریافت نکرده اند از جمله عدم پرداخت سنوات ۹۶ و ۹۷، عیدی ۹۷ ، حق کمپ ۹۷ برای هزار نفر از کارگران فاز ۱۲ که تحت مدیریت شرکت پتروصنعت و مدیرعاملی فردی بنام کاوه که پیشتر در کانال تلگرام بگوآزادی وی افشا شده بود، کارمی‌کنند

۵- علاوه بر بحرانهای فوق، باج‌گیری و اخاذی نیز در پارس جنوبی از سوی عناصر بسیجی و نیروهای سپاه تروریستی که کنترل کارکنان و کارگران را برعهده دارند، افزایش یافته است.

عناصر دست اندر کار سرکوب در بخشهای مختلف پارس جنوبی از کارکنان اخاذی میکنند و بطور علنی و روشن حقوق آنها را بالا می‌کشند.

یکی از عناصری که حقوق کارگران و کارکنان را بالا می‌کشد فردی است بنام «مهدی زنده‌بودی» وی یک بسیجی پیر و خرفت از اهالی فارس است که در اتاقش تصاویر منحوس خامنه‌ای و چفیه و شعار جانم فدای رهبر نصب کرده است. وی از تمامی پیمانکارها باج میگیرد که فشار مضاعف بر کارگران وارد میکند.

پسر او در کانادا درس میخواند و مقیم آنجاست.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy