صادق زیباکلام تئوریسین رژیم ایران : ترامپ برای ما خواب‌هایی دیده است

191
صادق زیباکلام تئوریسین رژیم ایران: ترامپ برای ما خواب‌هایی دیده است
صادق زیباکلام تئوریسین رژیم ایران: ترامپ برای ما خواب‌هایی دیده است

صادق زیباکلام تئوریسین رژیم ایران درباره تحولات و راهزنی دریایی رژیم ایران با نگرانی  گفت: ترامپ برای ما خواب‌هایی دیده که بخش اول آن، مجاب‌کردن افکار عمومی در آمریکا که آن کشور به دنبال برخورد نظامی و ناامن‌کردن مسیر کشتی‌رانی در خلیج فارس نبوده است.

تئوریسین رژیم ایران می افزاید: دولت آمریکا ماه‌ها از خود صبوری و خویشتن‌داری نشان داده بود؛ اما حکومت ایران برعکس، بر دامنه اقدامات تحریک‌آمیز می‌افزوده است.

نتیجتا آنکه ترامپ و اداره‌کنندگان کاخ سفید چاره‌ای نداشتند؛ جز اینکه در نهایت در برابر حکومت ایران بایستند.

در آخرین موضعگیریها سخنگوی سازمان ناتو با متهم کردن رژیم ایران به فعالیت‌های ثبات‌زدا و توقیف دو نفتکش در خلیج فارس، خواستار آزادی هرچه سریعتر این کشتی‌ها و خدمه آنها شد.

سخنگوی ناتو بامداد یکشنبه با صدور بیانیه‌ای گفت: ما توقیف دو کشتی تجاری در تنگه هرمز را محکوم می‌کنیم.

این چالشی واقعی برای آزادی ناوبری بین‌المللی است.

از سوی دیگر تلویزیون “ان اچ کی” ژاپن گزارش داد: آمریکا روز شنبه نشستی درباره امنیت در تنگه هرمز در پشت درهای بسته در وزارت خارجه این کشور برگزار کرد و قرار است که نشستی دیگر در روز پنج شنبه آتی در فلوریدا (مرکز سنتکام) برگزار کند.

مقاماتی از جمله ژاپن در این نشست که در پشت درهای بسته در وزارت خارجه آمریکا برگزار شده است شرکت کرده اند.

منابع دیپلماتیک اعلام کردند که آمریکا و کشورهای دیگر قصد دارند که در روز پنج شنبه نشستی دیگر در فلوریدا برای ادامه مذاکرات برگزار کنند.

ناظران معتقدند که با ایجاد این ائتلاف، آمریکا قصد دارد که نظارت را در تنگه هرمز افزایش دهد .

 

رئیس جمهور آمریکا روز جمعه در واگنش به توقیف یک نفتکش انگلیسی توسط سپاه پاسداران در تنگه هرمز گفت: رژیم ایران با توقیف کشتی‌ها چهره واقعی خود را نشان می‌دهد. آنها چیزی جز دردسر نیستند.

ترامپ گفت که با دولت انگلیس، مسئله توقیف نفتکش این کشور در تنگه هرمز را بررسی خواهند کرد.

سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید نیز گفت: آمریکا و متحدانش با همکاری یکدیگر از منافع و امنیت خود در منطقه دفاع خواهند کرد.

رئیس جمهور آمریکا در پاسخ به استیو هرمن خبرنگار صدای‌آمریکا در این باره گفت: دارد به شما فهمانده می‌شود که من درباره‌ رژیم ایران درست می‌گفتم.

وی افزود: حماقت رژیم ایران برای آنها هزینه سنگینی در بر خواهد داشت.

رئیس جمهور آمریکا که در کاخ سفید در جمع خبرنگاران افزود: ما بخاطر خود آنها امیدوارهستیم که دست به هیچ گونه حماقتی نزنند.

در غیراین صورت چنان بهایی خواهند کرد، که تا کنون هیچ کس پرداخت نکرده است.

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy