اخطار پنتاگون : به رژیم ایران اجازه بستن آبراه‌های بین‌المللی دریانوردی را نخواهیم داد

35
اخطار پنتاگون

اخطار پنتاگون : به رژیم ایران اجازه بستن آبراه‌های بین‌المللی دریانوردی را نخواهیم داد. با بالاگرفتن تنش‌ها میان غرب و ایران و تکاپو برای آغاز عملیات پاسداری از دریانوردی در آب‌های منطقه خاورمیانه، نیروی دریایی آمریکا شامگاه شنبه ۲۹ تیر۱۳۹۸ از کشتی‌های کشورهای جهان خواست تا هنگام عبور از تنگه هرمز مراقب باشند.

به گزارش خبرگزاری‌ها، نیروی دریایی ایالات متحده در بیانیه‌ای گفت رژیم ایران در آب‌های منطقه خلیج فارس، تنگه هرمز، دریای عمان، خلیج عمان، دریای عرب و دریای سرخ تهدیدی برای حمل و نقل دریایی آمریکا و جهان است و عناصری از سپاه پاسداران ایران دو نفتکش که پرچم‌های بریتانیا و لیبری را برافراشته‌اند را توقیف کرده‌اند.

از سویی جان رود، معاون امور سیاسی وزیر دفاع آمریکا با اشاره به بررسی «ایجاد ابزاری بین‌المللی برای تضمین حرکت دریانوردی در آب‌های خلیج فارس» تاکید کرد: «به رژیم ایران اجازه بستن آبراه‌های بین‌المللی دریانوردی را نخواهیم داد».

معاون وزیر دفاع آمریکا همچنین افزود: «از خطرات ارزیابی بد طرف ایرانی در آب‌های خلیج فارس نگرانیم».

در همین رابطه رسانه‌های رژیم ایران عکس‌ها و ویدیو‌هایی تصویری از عملیات توقیف نفت‌کش بریتانیایی از سوی تکاوران نیروی دریایی سپاه و ربودن آن به سوی آب‌های ساحلی بندرعباس را منتشر کردند.

ستاد فرماندهی مرکزی ارتش ایالات متحده پیش‌تر از گسترش تلاش‌های دریایی چندملیتی برای مراقبت از آبراه‌های اصلی دریایی در منطقه خاورمیانه و تضمین آزادی دریانوردی در پی تحولات اخیر در منطقه خلیج فارس خبر داده بود.

به منظور ممکن ساختن حرکت دریانوردی در آب‌های منطقه و محافظت از آبراه‌های حیاتی حمل و نقل دریایی مسئولان آمریکایی در تلاش هستند تا با هماهنگی کشورهای خاورمیانه و اتحادیه اروپا عملیات پاسداری از آبراه‌های اصلی منطقه خاورمیانه را آغاز کنند.

عملیات پاسداری با هدف تقویت ثبات دریایی، تضمین عبور امن، کاهش تنش‌ها در آب‌های بین‌المللی سرتاسر منطقه و تضمین امنیت در تنگه‌های هرمز و باب المندب و خلیج عمان انجام می‌شود.

چارچوب پیشنهادی جدید این امکان را به کشورها می‌دهد تا با استفاده از همکاری‌ها و هماهنگی‌های به عمل آمده در کارهای مراقبت از آبراه‌های دریایی از کشتی‌هایی که پرچم‌های‌شان را برافراشته‌اند پاسداری و مراقبت کنند.

ژنرال جوزف دانفورد، رئیس هیأت ستاد مشترک آمریکا چند روز پیش از تلاش واشینگتن برای تشکیل ائتلاف نظامی برای محافظت از آب‌های استراتژیک در مقابل سواحل ایران و یمن سخن گفته بود.

در این راستا آمریکا کشتی‌های فرماندهی را در اختیار این ائتلاف نظامی قرار داده و تلاش‌های مراقبت در آب‌های منطقه را در هماهنگی با این ائتلاف رهبری می‌کند.

تحرکات فرماندهی مرکزی آمریکا در راستای محافظت از روند عبور یک سوم نفت صادراتی جهان از تنگه هرمز در حالی است که ایران در واکنش به تحریم‌های آمریکا علیه بخش نفت این کشور مانع از حرکت دریانوردی در این آبراه استراتژیک شده است.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy