جرمی هانت: اگر ایران نفتکش‌های انگلیس را برنگرداند باید منتظرعواقبش باشد

89

جرمی هانت وزیر خارجه انگلستان روز جمعه گفت اگر ایران کنترل نفتکش‌های انگلیس که در تنگه هرمز توقیف کرده است رابرنگرداند عواقبی برای این کارخواهد بود.

دولت انگلستان اعلام کرد به‌طور اضطراری به‌دنبال اطلاعات بیشتر در مورد یک نفتکش انگلیسی است که به‌طور ناگهانی تغییر مسیر داده و به سمت آبهای ایران روانه شده است.

رسانه‌های خبری از امکان ربوده شدن این کشتی توسط رژیم ایران خبر دادند.

اسم این کشتی استنا ایمپرو است و مقصدش عربستان سعودی بوده است اما به‌طور ناگهانی خطوط کشتیرانی در آبهای بین‌المللی در تنگه هرمز را ترک کرده و اطلاعات ردیابی نشان می‌دهد که به سمت شمال و به سوی جزیره قشم که محل یکی از پایگاههای دریایی پاسداران است تغییر مسیر داده است.

دولت انگلستان اعلام کرد در حال بررسی وضعیت از این واقعه است.

رسانه‌های خبری گزارش دادند این واقعه در روزی اتفاق می‌افتد که مقامات جبل‌الطارقتوقیف تانکر رژیم ایران را یک‌ ماه دیگر تمدید کرده است.

در همین حال سپاه پاسداران با صدور اطلاعیه‌یی به ربودن این نفتکش اعتراف کرد و مدعی شد این کشتی انگلیسی را به‌دلیل نقض قوانین بین‌المللی توقیف کرده است.

دقایقی بعد از انتشار خبر ربوده شدن کشتی استنا ایمپرو رسانه‌های خبری از ربوده شدن کشتی دوم انگلیسی در خلیج‌فارس به‌نام مسدر(Mesdar) گزارش دادند.

در پی ربودن نفتکش‌های انگلیس توسط سپاه پاسداران، جرمی‌ هانت وزیر خارجه انگلستان به رژیم ایران هشدار داد و گفت: اگر رژیم ایران نفتکش‌های انگلیس را آزاد نکند عواقب سختی برای آنها وجود خواهد داشت.

جرمی‌ هانت گفت: این کشتی تحت محاصره چهار قایق و یک هلیکوپتر درآمد.

کمیته اضطراری دولت بریتانیا، کبرا، برای دومین بار در روز جمعه برای بحث درباره این تحولات تشکیل جلسه داده است.

وزیر خارجه انگلستان گفت: “ما کاملاٌ واضح می‌گوییم که اگر این وضعیت فوراً حل نشود، پیامدهای جدی خواهد داشت.”

دونالد ترامپ روز جمعه گفت: رژیم ایران با توقیف کشتی‌ها چهره واقعی خودش را نشان می‌دهد و ایران به زحمت زیادی افتاده چون که اقتصادش با تحریم‌ها فلج شده است. وی همچنین گفت رژیم ایران هیچ چیزی جز دردسر نیست.

گرت مارکیس سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید گفت: ایالات متحده به همکاری با متحدان برای دفاع از امنیت و منافع‌مان در مقابل رفتار بدخواهانه رژیم ایران، ادامه می‌دهد.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy