خمینی وقتی هوا را پس دید، در فشار تعادل قوای جدید جام زهر را سر کشید

186
خمینی وقتی هوا را پس دید، در چنبره تعادل قوای جدید جام زهر را سر کشید
خمینی وقتی هوا را پس دید، در چنبره تعادل قوای جدید جام زهر را سر کشید

روز۲۷ تیرماه۱۳۶۷، خمینی جام زهر را سرکشید و با قبول آتش در جنگ ۸ساله ایران و عراق به ظاهر پایان یافت.

جنگی که تنها در طرف ایران ۱ میلیون کشته و ۲ میلیون معلول و مجروح و۴ میلیون آواره و بیش از هزارمیلیارد دلار خسارت بر جای گذاشته بود.

وزیر آموزش و پرورش رژیم در همین سال اعلام کرد:،۴۵۰ هزار دانش آموز به جبهه ها فرستاده شدند.

این دانش آموزان در تاکتیک «حمله با امواج انسانی» با عنوان «سربازان یک بار مصرف» مورد استفاده قرارگرفتند.

رفسنجانی درنماز جمعه روز ۹ آبان سال ۱۳۷۶ اعتراف کرد که ۳۶۰۰۰ تن از این کودکان دانش آموز در جبهه ها جان خود را از دست دادند.

رفسنجانی همچنین اعتراف کرد که یک قرن درآمد نفت ایران یعنی متجاوز از ۱۰۰۰ میلیارد دلار به تنور این جنگ ریخته شده است.

خمینی، از ۶سال قبل از آن، یعنی از سال ۱۳۶۱ متوالیاً قطعنامه‌های سالانه‌ی شورای امنیت ملل متحدبرای آتش بس و خاتمه دادن به جنگ را رد میکرد و می گفت: «اگر این جنگ ۲۰ سال هم طول بکشد ما آماده ایم

-اما احمد خمینی بعداً گفت: «امام وقتی در معادلات به این نتیجه رسیدند که قطعنامه را قبول کنند، من جام زهر قطعنامه را می نوشتم، من کنار امام بودم. امام مرتب مشتشان را بر روی پایش میزدند و آخ میگفتند….بعد از پذیرش قطعنامه ۵۹۸ چند روز امام بدرستی نمی توانستند راه بروند.

اما از فردای آتش بس، مقامات رژیم از قبیل رفسنجانی در موضع رئیس مجلس و موسوی اردبیلی رئیس قوه قضاییه، که تا آن زمان بر طبل جنگ میکوبیدند از آن فاصله گرفتند.

رفسنجانی در گفتگو با روزنامه جمهوی اسلامی در تاریخ ۷ مهر ۱۳۷۹ به صراحت گفت «امام به عنوان فرمانده کل قوا با مسائل نظامی آشنا نبود…».

وقتی عملیاتی مانند والفجر شکست میخورد و ناموفق میشد «اسمش را والفجر مقدماتی گذاشتند که درعملیات بعد جبران کنند» «نظر امام بر ادامه جنگ قاطع بود. حتی اجازه نمی دادند که این بحثها خدمت ایشان مطرح شود و میگفتند باید تا کیفر متجاوز پیش برویم».

«بعضی ها میگفتند ادامه جنگ تا استقرار حکومت اسلامی در عراق، بعضی ها میگفتند تا رفع فتنه در عالم که امام هم همین را میگفتند، بعضی ها هم میگفتند تا تنبیه متجاوز و گرفتن حق ایران». رفسنجانی میگوید که هیچیک از اجزاء رژیم «در این سه خواسته تنزل نداشت».

آخوند خاتمی و سپس کمال خرازی در آن زمان به ترتیب ریاست تبلیغات سپاه جنگ  را بر عهده داشتند و باگوشت و پوست فرزندان ملت ایران در شیپور تنور جنگ مینواختند.

پاسدار شمخانی وزیر دفاع سابق آخوندها روز ۴ مهرماه ۱۳۸۴ گفت: «هیچکس هیچکس غیر از مجاهدین، در داخل کشور وجود ندارد که بعد از خرمشهر، اطلاعیه یی یا بیانیه یی داده باشد که جنگ باید خاتمه پیدا کند.

برخلاف ادعای فعلی احزاب سیاسی. هیچکس… هیچ سندی وجود ندارد که بعد از اتمام عملیات بیت المقدس که منجر به آزادسازی خرمشهر شد، گروه سیاسی خواهان وضعیتی باشد که امروز اعلام میکند».

نکته بسیار قابل توجه در سخنان خمینی بهنگام پذیرش قطعنامه این بود که میگفت دلیل آنرا نمیتواند بگوید.

اما بقایای خمینی منجمله ولایتی وزیر خارجه و محسن رضایی و شمخانی بعداً فاش کردند که ترس خمینی حمله مجاهدین بوده است زیرا آنها در یک پیشروی تا مهران آمده و شهر را تسخیر کرده بودند.

بعد از این واقعه، خمینی که از این پیشتر بارها قسم و آیه خورده بودکه تا ۲۰سال هم که شده و تاوقتی که حتی یک خانه در تهران سالم مانده باشد به جنگ ادامه خواهدداد، همین که هوا را پس دید، در چنبره تعادل قوای جدید که  در ۲۷تیر ۱۳۶۷ به گفته خودش جام تلختر از زهر آتش بس را سر کشید.

خمینی کیست – پشت پرده جنگ ایران و عراق چه بود آیا جنگ مقدس…

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy