بیش از ۸ میلیارد دلار خسارت به اقتصاد ایران در اثر تخریب محیط زیست

20
بیش از ۸ میلیارد دلار خسارت به اقتصاد ایران در اثر تخریب محیط زیست

بیش از ۸ میلیارد دلار خسارت به اقتصاد ایران در اثر تخریب محیط زیست. گزارشی جدید نشان می‌دهد سیاست‌های مخرب محیط زیستی در ایران سالانه خسارتی در حدود ۸ میلیارد و پانصد میلیون دلار به اقتصاد کشور وارد کرده است. دراین گزارش که توسط مرکز پژوهش‌های مجلس منتشرشده است، هم‌چنین آمده است سیاست‌های ناسازگاربا محیط زیست باعث ایجاد سرطان، بیماری‌های پوستی و تنفسی برای شهروندان شده است.

این گزارش تازه ، خسارت وارد بر محیط زیست ایران در سال ۲۰۰۲ را هشت میلیارد و ۴۳۰ میلیون دلاربرآورد کرده است.

در بخش دیگری از مرکز پژوهش‌های مجلس، خسارت وارد بر تالاب بختگان در ایران حدود ۵ میلیون و سیصد هزار دلار ارزیابی شده است.

این گزارش هم‌چنین “شیوع سرطان به خاطر آلودگی‌های محیط زیستی” در منطقه عسلویه را یکی از موارد شیوع بیماری در نتیجه توسعه صنعتی ناپایدار و ناساگار با محیط زیست دانست.

بیشتربخوانید

مسئولان جمهوری اسلامی و وزارت بهداشت تاکنون بارها سخنان ضد و نقیضی درباره تأثیر پارازیت‌ها بر افزایش سرطان و سایر بیماری‌ها زده‌اند، اکنون رضا ملک‌زاده، معاون تحقیقات و فن‌آوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران گفته است که تردیدی در تأثیر پارازیت‌ها بر افزایش بیماری‌ها نیست.

او گفته است: «ما بارها نسبت به اثرات مخرب پارازیت‌ها بر سلامت انسان و جامعه هشدار داده‌ایم، بررسی‌های خیلی کاملی در زمینه این تأثیرگذاری صورت گرفته و گزارش‌های دقیق هم برای مسئولانی که در این زمینه تصمیم‌گیر هستند ارسال شده است. او افزود: «چون در ابتدا اطلاعات کاملی نداشتیم که پارازیت‌ها سرطان‌زا هستند یا خیر، اظهارنظر نمی‌کردیم اما مطالعات اولیه اخیر نشانگر آن است که این امواج و پارازیت‌ها عوارض دارند و در ابتلا به سرطان مؤثرند».

به‌گفته او امواج و پارازیت‌ها می‌تواند عوارض دیگری هم برای سلامتی داشته باشد. جمهوری اسلامی ایران برای جلوگیری از پخش برنامه‌های ماهواره‌ای شبکه‌های رادیو ـ تلویزیونی و رسانه‌های فارسی‌زبان خارج از کشور، به‌شکل گسترده‌ای روی این برنامه‌ها پارازیت می‌فرستد. بسیاری از مسئولان جمهوری اسلامی بارها تأثیرات منفی پارازیت‌ها بر سلامت افراد را انکار کرده‌اند.

روایت تکان‌دهنده از پرونده قربانعلی فرخزاد با ۵۰۰میلیون دلار ارز دولتی

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy