۶۵ کشور در بحرین امنیت دریایی خلیج فارس را بررسی می‌کنند

29
۶۵ کشور در بحرین امنیت دریایی خلیج فارس را بررسی می‌کنند

۶۵ کشور در بحرین امنیت دریایی خلیج فارس را بررسی می‌کنند. برایان هوک، رئیس گروه ویژه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه گفت که ۶۵ کشور در بحرین، امنیت دریایی خلیج فارس را به بحث و بررسی خواهند گذاشت.

پیشتر ژنرال جوزف دانفورد، رئیس ستاد مشترک آمریکا سه‌شنبه ۹ ژوئیه از تلاش و برنامه‌ریزی ایالات متحده برای ایجاد ائتلاف نظامی بین‌المللی برای محافظت از دریانوردی در تنگه‌های هرمز و باب المندب و به ویژه آب‌های راهبردی در برابر سواحل ایران و یمن پرده برداشت، جایی که واشینگتن ایران و شبه‌نظامیان مورد حمایت‌اش را به انجام حملاتی در این مناطق متهم می‌کند.

دانفورد، در این‌باره گفت: «هم‌اکنون در حال رایزنی با تعدادی از کشورها هستیم تا امکان تشکیل ائتلافی برای تضمین دریانوردی در هر کدام از تنگه‌های هرمز و باب المندب را مشخص کنیم».

این مقام نظامی آمریکایی در ادامه افزود: «به همین منظور اعتقاد دارم که احتمالا طی دو هفته پیش‌رو کشورهایی که دارای اراده سیاسی برای حمایت از این طرح هستند را مشخص کنیم و پس از آن به طور مستقیم با ارتش‌ها کار خواهیم کرد تا امکانات مشخصی که این طرح را حمایت می‌کنند را شناسایی کنیم».

آقای هوک غروب سه‌شنبه طی یک سخنرانی اظهار داشت: «وقتی در خلیج [فارس] بودم، به وضوح نیاز به افزایش امنیت دریایی را احساس کردم. وزیر خارجه و رئیس‌جمهوری [آمریکا] نیز در گفت‌وگوهایی که در اجلاس گروه ۲۰ داشتند، متوجه این موضوع شدند».

وی اما توضیح بیشتری درباره استراتژی جدید ایالات متحده نداد و صرفا تاکید کرد که هر گونه تلاشی در این راستا به حمایت دیگر کشورها نیاز دارد تا موفق شود.

پیش از این ژنرال مارک میلی، فرمانده ستاد مشترک ارتش آمریکا به مجلس سنای این کشور گفته بود که واشینگتن در صدد تشکیل ائتلافی برای اسکورت نظامی کشتی‌های تجاری در منطقه است.

سناتور جیم ریچ: جمهوری اسلامی قدرت آمریکا را دست‌کم نگیرد

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy