کشف محل دفن تعدادی از قتل‌عام شدگان دهه ۶۰ در کازورن

131
کشف محل دفن تعدادی از قتل‌عام شدگان دهه 60 در کازورن
کشف محل دفن تعدادی از قتل‌عام شدگان دهه 60 در کازورن

شناسایی و معرفی محل دفن جمعی از قتل‌عام شدگان دهه شصت در کازرون

قطعه زمین بی نام و نشان در انتهای یکی از خیابان‌های فرعی خیابان نشاط واقع در شمال غربی این شهر با طول و عرض جغرافیایی (۲۹.۶۲۸۴۶۴, ۵۱.۶۲۴۲۰۵) قرار گرفته است.

قطعه زمین مورد اشاره هیچگاه کاربری علنی بعنوان آرامستان نداشته است؛ این زمین در دهه شصت قسمتی از ورودی یک جاده روستایی محسوب می شد که به تصمیم مسئولان وقت برای دفن پنهان زندانیان سیاسی اعدام شده مورد استفاده قرار گرفت.کشف محل دفن تعدادی از قتل‌عام شدگان دهه 60 در کازورن

نقاط بسیار زیادی از اماکن دور افتاده برای دفن قتل‌عام شدگان شده در دهه ۶۰ استفاده میشده است که این اماکن برای پنهانکاری یا رویش ساختمانسازی شده یا تبدیل به جاده شده و یا قبرستانهای جدید در این اماکن بوجود آمده است. روزی که مردم ترس را کنار گذاشته و لب بگشایند اماکن بازهم بیشتری رونمایی خواهد شد.

هر از گاهی با تلاش فعالین حقوق بشر مناطقی که مدفن قتل‌عام شدگان این واقعه است شناسایی و معرفی می شود.

اعدام های فراقانونی در دهه شصت واقعیتی انکار ناپذیر و زخمی کهنه بر پیکر جامعه ایران است.

این اعدام های گسترده بین سالهای ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۷ در سراسر کشور اجرا شد و قربانیان آن در مناطق عموماً دورافتاده به اشکال مختلفی و عمدتا بی نام و نشان دفن شدند.کشف محل دفن تعدادی از قتل‌عام شدگان دهه 60 در کازورن

علیرغم گذشت چند دهه نه تنها هنوز محل دفن بسیاری از قربانیان مشخص نشده بلکه تلاش های متعددی از سوی نهادهای امنیتی برای از بین بردن این قبیل اماکن به مثابه سند جنایت علیه بشریت مشاهده شده است.

شناسایی و معرفی محل دفن شماری از این اعدام شدگان در ضلع شمال غربی شهر کازرون آخرین نمونه این محل ها است که به نیت “مستندسازی و حفظ اسناد جنایت علیه بشریت به هدف دادرسی” در این گزارش به آن پرداخته می شود.

در گزارش پیش رو که بعد از بررسی های میدانی و مصاحبه با شاهدان جمع بندی و آماده سازی شده است، به محل دفن زندانیان سیاسی در شهر کازرون از توابع استان فارس پرداخته می شود.

از جمله افرادی که در این محل دفن شده اند

بنابر شهادت مطلعین و همینطور گزارش نهادهای حقوق بشری بین سالهای ۶۰ تا ۶۷ حدود ۴۰ تا ۵۰ فعال سیاسی در این شهر یا اطراف آن اعدام شدند.

از جمله این افراد می توان به سعید عابدی، عباس عابدی، کاظم عابدی، احمد نیاکان، محمد حسن فرصت، جواد فرصت، مسعود مختاری، حمید مختاری، بهرام خیر، فریده رهسپار، فاطمه حسینی، صدیقه صادقپور، مجید نیکنام، رسول درخواه، عظیم خدادادی، ابراهیم حیا، کرامت سیوندی، ایرج مقدسی، الهه همایونی، کاووس رضایی، مجید کشنی، قاسم تقی پور، شهرام کریمی، سعید گلستان فرد، صمد گلستان فرد، مهدی شیخیان، محمد بوستانی، غلامرضا زاهدانی، غلام زارعی، حمید جوکار، شهناز گله، نبی دهقان، خداداد معزنی، بیژن قصاب نژاد، پرویز توحیدی، مجید اراسته، جواد ایرانی، جواد ایزدی و مصطفی داوودی اشاره کرد.

تعداد و هویت دقیق افراد دفن شده در محل شناسایی شده مورد اشاره این گزارش مشخص نیست؛ با این حال بر اساس تحقیقات میدانی می‌توان با اطمینان از دفن “مهدی شیخیان، مسعود مختاری، نبی دهقان، ایرج مقدسی، مجید کشنی‌ و شهناز گله” در این محل سخن گفت، برآوردهای اولیه حاکی از وجود حداقل ۱۵ دفن شده است، تلاش ها برای شناسایی هویت سایر قبرها ادامه دارد.

لینکهای مرتبط

نامه تکاندهنده یک پاسدار از نحوه قتل عام زندانیان سیاسی زندان رشت
قتل عام مردم کورد به دست جمهوری اسلامی به حساب خدا
بیانیه دکتر ملکی در سالگرد قتل عام ۶۷-تا آخرین نفس دست از دادخواهی بر…

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy