عصبانیت خامنه ای و لو رفتن قایق انفجاری سپاه در مسیر ناو انگلیس

216
لورفتن شناور انفجاری سپاه پاسداران - افزایش تنش در خلیج فارس
لورفتن شناور انفجاری سپاه پاسداران - افزایش تنش در خلیج فارس

روزنامه بریتانیایی دیلی‌میرور گزارش داد یک فروند ناو جنگی این کشور که عازم خلیج فارس بوده پس از مشاهده یک شناور انفجاری ایرانی در مسیر خود در وضعیت هشدار قرار گرفته است.

به نوشته این روزنامه، انفجاری ایرانی که مشخصات آن اعلام نشده است پر از مواد منفجره‌ لازم برای سوراخ کردن بدنه ناوشکن اچ‌ام‌اس دانکن تیپ ۴۵ بوده است.

این روزنامه اضافه کرد که این شناور انفجاری کنترل از راه دور را نیروهای عربستان سعودی در نزدیکی مسیر ناوشکن بریتانیایی در دریای سرخ مشاهده کردند. این ناوشکن با هدف حفاظت از کشتیرانی در خلیج فارس عازم منطقه است.

اسکای نیوز از آماده‌باش در خلیج فارس بدنبال لو رفتن انفجاری ایرانی سپاه پاسداران در مسیر ناوجنگی انگلستان خبر داد.

علی خامنه‌ای، رهبر نظام تهران با اشاره به توقیف ابر نفتکش ایران در جبل‌الطارق، بریتانیا را به دزدی دریایی متهم کرده و گفته است: انگلیس خبیث، دزدی دریایی می‌کند و کشتی ما را می‌دزدد، جنایت می‌کنند و شکل قانونی به آن می‌دهند.

علی خامنه‌ای هشدار داده است که “جمهوری اسلامی و عناصر مؤمن نظام، این خباثت‌ها را بی‌جواب نمی‌گذارند؛ بلکه در فرصت خود و جای خود پاسخ خواهند داد.”

همزمان اسکای‌نیوز از لو رفتن شناور انفجاری سپاه پاسداران در مسیر ناو جنگی انگلستان خبر داده است.

حدود دو هفته پیش نیروهای بریتانایی در جبل‌الطارق، نفتکش گریس ۱ را که حامل نفت ایران بود توقیف کردند. بریتانیا اعلام کرد نفتکش را به این دلیل توقیف کرده که مقصد آن بندر بانیاس سوریه بوده در حالی که این کشور مشمول تحریم‌های اتحادیه اروپاست.

ده روز بعد از توقیف نفتکش حامل نفت ایران، دولت بریتانیا اعلام کرد که سه قایق سپاه پاسداران تلاش کرده‌اند در حرکت یک نفتکش بریتانیایی اختلال وارد کنند اما ناو همراه نفتکش مانع آنها شده است.

خامنه‌ای در بخش دیگری از سخنانش اعلام کرد که روند کاهش تعهدات ایران در برجام به دلیل عمل نکردن اروپایی‌ها به تعهدات خود “قطعا ادامه پیدا خواهد کرد.”

او از “تکبر” دولت‌های اروپایی انتقاد کرد و گفت: “به گفته وزیر خارجه، اروپا یازده تعهد داشته و به هیچ کدام عمل نکرده است».

افزایش ذخیره آب‌سنگین و اروانیوم غنی‌شده بالاتر از سقف تعیین‌شده در برجام و همینطور افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم از جمله اقدامات ایران تاکنون بوده است.

از آن زمان تلاش‌های دیپلماتیک اروپایی‌ها برای حفظ برجام شدت گرفته اما هنوز نتیجه‌ای حاصل نشده است.

لینکهای مرتبط

پلیس جبل‌الطارق ناخدای نفتکش ایرانی را بازداشت و اسناد داخل کشتی را ضبط کرد
تلاش ناموفق قایق‌های سپاه پاسداران برای حمله به نفتکش بریتانیایی
پاسدار محسن رضایی دستور ربودن یک نفتکش انگلیسی را صادر کرد
تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy