شاه‌مهره فساد درحیرت انگیزترین پرونده فساد بانکی بهروز ریخته‌گران

584

در کنار صف متهمان ریز و درشت بانک سرمایه بمب خبری منفجر شد و بهروز ریخته‌گران دستگیر شد.

در این پرونده اسامی کسانی چون پرویز کاظمی وزیر رفاه دولت نهم به جرم مشارکت در ۴۱ فقره خیانت در امانت بانک سرمایه

حسین هدایتی سرمایه دار معروف به عابر بانک فوتبالی ها به جرم اخلال در نظام اقتصادی کشور

هادی رضوی داماد وزیرتعاون کار و رفاه اجتماعی با جرم کسب تسهیلات نامشروع به ارزش ۱۰۷ میلیارد تومان را داشتیم اما شاه مهره بهروز ریخته‌گران بود دزد اعجوبه ای که با کمترین هزینه صاحب ۳۸درصد سهام بانک سرمایه وسپس با استفاده از منابع این بانک مالک دو مجتمع پتروشیمی شد.

بهروز ریخته‌گران توانسته به همراه برادران خود در مدتی کوتاه سهامدار بانک سرمایه شده ثروت بیشماری بدست بیاورد.

بزرگی این دزدی به حدی است که اگر در ایران بین جمعیت تقسیم شود به هر نفر ۱۷۰هزار تومان خواهدرسید.

پرونده بانک سرمایه یک فساد کامل است که ۱۴ میلیاردتومان از اموال فرهنگیان ربوده است.

فساد اقتصادی برادران ریخته‌گران

در شهریور ماه سال ۱۳۹۲ و آغاز دور اول ریاست جمهوری حسن روحانی، خبر بازداشت فعالان یک شبکه اخلال در نظام اقتصادی منتشر شد که بعد‌ها به پرونده برادران ریخته گران مشهور شد.

این مجموعه به سوء استفاده از اصل ۴۴ قانون اساسی درباره خصوصی سازی، سهام برخی از شرکت‌ها از جمله پتروشیمی اصفهان و بیستون را با تقلب خریداری کردند.

پتروشیمی اصفهان در سال ۹۲ به تعطیلی کشیده شد و برادران ریخته گران نیز ۴ هزار میلیارد ریال به پتروشیمی بیستون بدهکار شدند.

اما فیروز و بهروز ریخته‌گران کیستند؟

به گزارش سلام نو، به گواه رسانه‌ها برادران ریخته‌گران دو فعال اقتصادی هستند که از اوایل دهه ۸۰ در اقتصاد و فوتبال ایران ظاهر شدند و ثبت شرکت کاغذی تجارت خود را راه انداختند.

این برداران با حضور در صنعت ذوب آهن ایران توانستند با تکنیک‌هایی پیچیده در آمد‌هایی کلان به دست بیاورند و با موجه جلوه دادن خود در قالب فعالیت‌های خیریه و مذهبی مانور قدرت می‌دادند.

بهروز ریخته‌گران در یکی از مصاحبه‌های خود گفت: من تمام اعتبار کاری خودم را گذاشته‌ام تا با کمک خانواده بزرگ ذوب‌آهن و مسئولان استان اصفهان ذوب آهنی ایجاد کنیم که با میتال و تاتال و امثال آن رقابت کنیم نه با خریداران فعلی ذوب آهن و امثال آن چرا که معتقدم اگر میتال از یک کارخانه کوچک فولادسازی توانست یکی از بزرگترین هلدینگ‌های تولید فولاد جهان را ایجاد کند قطعا یک فرد مسلمان و شیعه بهتر از او خواهد توانست چنین کند.

در نهایت پس از بیش از یک دهه حضور پررنگ در صحنه سیاست و اقتصاد در ابتدای شهریور ماه سال ۹۲ رسانه‌ها از بازداشت ۲ برادر به اتهام فساد کلان اقتصادی خبر دادند.

به نوشته رسانه‌ها این دو برادر در سال‌های اخیر با ثبت ده‌ها شرکت کاغذی و از طریق تبانی و اعمال نفوذ و پرداخت میلیارد‌ها تومان رشوه و دریافت غیرقانونی صد‌ها میلیارد تومان تسهیلات بانکی، توانسته‌اند در مدت زمان کوتاهی صاحب ثروت نامشروع هنگفتی شوند، دو برادری که بعدا معلوم شد برادران ریخته‌گران هستند.

پرونده بهروز ریخته‌گران و فیروز ریخته‌گران جایی برای در عرصه عمومی مشهور شد که اعلام شد در پرونده آن‌ها با مدارک ۲ جوان، ۲۵۰ میلیارد تومان از بانک خودشان پول گرفته و پس نداده اند.

شیوه‌ای که ظاهرا برای معامله با شهرداری هم مورد استفاده آنان قرار گرفته بود و مدرک تقلبی ساختند و وام از خود گرفتن توانستند مبلغ کلانی به جیب بزنند.

نکته جالب در پرونده برادران ریخته‌گران این است که بهروز ریخته‌گران که چند هزار میلیارد تومان بدهی و پرونده مالی دارد با وثیقه مالی آزاد شد.

قهرمانی گفت: ریخته گران از سهامداران بانک سرمایه، مدام بیانیه و نامه ارسال می‌کند که املاک بانک به ارزش ٢۶٠ میلیارد تومان که بابت دیون او پرداخت شده، با وکالت بلاعزل از ملکیت بانک خارج شده است.

ریخته گران به دادگاه احضار شده اما در مهلت قانونی مراجعه نکرده است و برای وی حکم جلب صادر می‌شود.

نماینده دادستان تهران در چهاردهمین جلسه رسیدگی به پرونده مدیران سابق بانک سرمایه در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به مفاسد اقتصادی افزود: بانک سرمایه برای پرداخت دیون ریخته گران، ٢٠ میلیارد تومان نقد و ٢۶٠ میلیارد تومان ملک پرداخت کرده است.

این فرد هزار و ۶٠٠ میلیارد تومان به نظام بانکی کشور بدهکار بوده همچنین ١٧٠ میلیارد تومان هم بدهی مشکوک الوصول به بانک سرمایه داشته است.

یک زونکن درباره گروه ریخته‌گران در بانک وجود ندارد

نماینده بانک سرمایه با اظهار تاسف از اینکه حتی یک زونکن درباره گروه ریخته گران در بانک سرمایه وجود ندارد، گفت: اگر کار شما درست بوده چرا باید اینگونه انجام می‌شد؟

باقری گفت که در بانک سرمایه حتی یک اتاق نداشته و این مسئله دردناک است که چگونه این بانک می‌خواسته هلدینگ داری کند.

لینکهای مشابه

مسول حکومتی میلیاردها تومان اختلاس و با خانواده از ایران فرار کرد
ثروت مردم ایران کجاست؟ دزدی و اختلاس از زمان حضور خمینی تا امروز ادامه…
رقم کلان اختلاس و دزدی حکومت در زمان حضور شخص روح‌الله خمینی

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy