شورای نگهبان به طرح تشدید مجازات اسید پاشی ایراد گرفت

276
شورای نگهبان به طرح تشدید مجازات اسید پاشی ایراد گرفت
شورای نگهبان به طرح تشدید مجازات اسید پاشی ایراد گرفت

شورای نگهبان طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه‌دیدگان ناشی از آن” را در مواردی “خلاف شرع” و در موارد “مبهم” خواند و به مجلس باز گرداند.

شورای نگهبان روز شنبه ۲۲ تیر (۱۳ژوئیه) مواردی را که در طرح مصوب خرداد ماه مجلس شورای اسلامی برای تشدید مجازات اسیدپاش‌ها، “غیر شرعی”، “مغایر قانون اساسی” و “مبهم” تشخیص داده اعلام کرد بر این اساس شورای نگهبان این طرح را به مجلس بازگرداند.

اسیدپاشی در ایران به مافیا تبدیل شده که اینگونه شورای‌نگهبان را مجبور میکند که به تشدید مجازات مجرمان واکنش نشان دهد.

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری روز شنبه نظرات این شورا در خصوص مصوبات مجلس شورای اسلامی، اساسنامه‌های دولت و استعلامات دیوان عدالت اداری را تشریح کرد.

وی با بیان اینکه ۸ مصوبه غیرمغایر با قانون اساسی بود  به طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه‌دیدگان ناشی از آن اشاره کرد و گفت: در ماده ۱، از آنجا که روشن نیست آیا مجازات شامل جنایت به منافع نیز می‌گردد یا خیر، ابهام دارد؛ پس از رفع ابهام اظهارنظر خواهد شد.

وی افزود: اطلاق مجازات تبصره ۲، در غیر از موارد و قیود ماده ۲۸۶ قانون مجازات اسلامی، خلاف موازین شرع شناخته شد.

سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: در ماده ۲، ذکر عبارت «فرار مرتکب» با توجه به مجازات‌های ذکر شده (حبس) ابهام دارد؛ پس از رفع ابهام اظهارنظر خواهد شد؛ در فرض مصالحه اولیای دم، منظور از تکلیف پرداخت دیه و ارش روشن نیست؛ پس از رفع ابهام اظهارنظر خواهد شد.

همچنین تبصره‌های ۱ و ۲، مغایر اصل ۷۵ قانون اساسی شناخته شد. (مطابق ماده ۳۶۷ قانون مجازات اسلامی که مشعر است: هر جنایتی که بر عضو کسی وارد شود و شرعاٌ مقدار خاصی به عنوان دیه برای آن تعیین نشده باشد جانی باید ارش بپردازد.)

وی گفت: در ماده ۳، اطلاق تعویق اجرای مجازات در مواردی که شرعاً تعویق لازم است، اشکال دارد.

پ ن و دقیقا به دلیل همین پیچ در پیچ‌های قضایی زنان ایران با اسید میسوزند و فریاد رسی ندارند زیرا قانون و شرع آخوندی پشت اسیدپاش است.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy