طرح آمریکا برای اسکورت نظامی کشتی‌های تجاری در خلیج فارس

36
طرح آمریکا برای اسکورت نظامی کشتی‌های تجاری در خلیج فارس

طرح آمریکا برای اسکورت نظامی کشتی‌های تجاری در خلیج فارس. به دنبال انتشار گزارش‌هایی که از تلاش قایق‌های سپاه پاسداران برای توقیف یک نفتکش بریتانیایی در خلیج فارس حکایت داشت، پنتاگون روز پنج‌شنبه ۲۰ تیر از طرح خود برای اسکورت نظامی کشتی‌های تجاری در این منطقه خبر داد.

در این راستا ژنرال مارک میلی، نامزد کاخ سفید برای تصدی پست ریاست ستاد مشترک ارتش ایالات متحده، اعلام کرد که واشینگتن تلاش می‌کند ائتلافی را تشکیل دهد تا کشتی‌های تجاری با اسکورت ناوهای نظامی در منطقه تردد کنند.

آقای میلی به کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا گفت: «به نظرم این ائتلاف تا دو سه هفته آینده شکل می‌گیرد».

این اظهارات پس از آن عنوان شد که لندن تهران را متهم ساخت که با سه قایق خود تلاش کرد تا راه را بر نفتکش «بریتیش هریتیج» در خلیج فارس ببندد.

سخنگوی دولت بریتانیا گفت: «ما نسبت به این اقدام نگرانی داریم و همچنان از مقامات ایران می‌خواهیم که تنش‌ها را در منطقه کاهش دهد».

جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا، نیز به شبکه خبری الجزیره گفت: «این تحولات یقینا بسیار نگران‌ کننده است. البته من به عملکرد نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا و نقشش در محافظت از اموال بریتانیا و تامین امنیت کشتیرانی بریتانیا افتخار می‌کنم. ما به رصد بسیار بسیار دقیق شرایط ادامه خواهیم داد».

بیشتربخوانید

لحظه به لحظه منطقه بحرانی تر می گردد : كشتی ها در خلیج فارس در وضعیت آماده نسبت به تهدید رژیم ایران به سر میبرند

به گزارش مجله تایمز : بعد از اینكه ناوگان جنگی سلطنتی به درگیری با قایقهای سپاه پاسداران ایران كه علیه نفت كش متعلق به انگلستان اقدام كردند، تمام كشتی های تجارتی انگلیسی در خلیج فارس امروز در وضعیت هوشیاری بالا قرار گرفتند.

ناو جنگی HMS Montrose، سلاحهایش را به سمت سه قایق گشتی ایرانی كه كشتی هریتج انگلستان را متوقف كرد چرخاند.

به گفته یك منبع وزارت دفاع، سه قایق ایران نزیك جزیره ابوموسی به نفت كش نزدیك شدند و به ایجاد مزاحمت و سد كردن مسیر حركت آن اقدام كردند تا وادار شود جهتش را عوض كند. مقامات ایالات متحده مدعی شدند كه قایقها به او فرمان توقف در آبهای منطقه ایران دادند.

آمریکا اقدام سپاه در تلاش برای جلوگیری از حرکت کشتی بریتانیایی را محکوم کرد

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy