مروری ‌بر حوادث ‌۱۸تیر‌۷۸ کوی ‌دانشگاه‌ تهران و قسمت جالب ماجرا

198
مروری ‌بر حوادث ‌۱۸تیر‌۷۸ کوی ‌دانشگاه‌ تهران و قسمت جالب ماجرا
مروری ‌بر حوادث ‌۱۸تیر‌۷۸ کوی ‌دانشگاه‌ تهران و قسمت جالب ماجرا

۱۸تیر‌۷۸ کوی دانشگاه تهران با شرکت اصلاح طلب و اصولگرا به خاک و خون کشیده شد، نگاهی به آن قضیه بعد از چند سال ما را به نکات جالبی میرساند.

روزنامهٔ سلام در پی انتشار نامه‌ای محرمانه از سعید امامی که فاش می‌کرد قانون اصلاح مطبوعات که بعدا تصویب شد، پیشنهاد او بوده است توقیف شد. آخرین روزی که دکه‌های روزنامه فروشی شاهد حضور روزنامه‌ای با سرنویس «سلام قولا من رب الرحیم» بر پیشخوان بودند، پنجشنبه ۱۸تیر‌۷۸ بود.

بدعوت «فرخ شفیعی» دانشجویان تجمعی را شکل دادند تا به توقیف روزنامه سلام اعتراض کنند. برای اعتراض خیابانی با مصطفی تاجزاده هماهنگی شده بود.

تجمع با شعار «نیروی انتظامی، تشکر تشکر» به پایان رسید، اما قبل از ختام، با حملهٔ لباس‌شخصی‌ها به خشونت گرایید.انصار حزب‌الله به کوی حمله کرد.

از پنجشنبه‌ شب ۱۸تیر‌۷۸ تا جمعه صبح، اعوان و همراهان میراحمدی و ده‌نمکی با شعارهای یاحسین و یا زهرا، کوی دانشگاه تهران را ویران کردند.

همان‌شب مسعود ده‌نمکی با زنجیر به جان عزت ابراهیم‌نژاد افتاد و محمد صفری فرزند امام‌جمعهٔ وقت اسلامشهر با شلیک تیری، عزت را کشت.

شلیک مستقیم گاز اشک‌آور باعث از حدقه درآمدن چشم محسن جمالی از برندگان المپیاد شد. تلویزیون فیلمی از حمله به موسوی لاری وزیر کشور پخش کرد.

پیش از آن کوی دانشگاه به محل اعتراضات تبدیل شد. شعارها کم‌کم تند شدند و تا رهبر را هم در بر می‌گرفتند. دیوارنویسی هم شروع شده بود.

عده‌ای قصد حرکت به سمت بیت رهبری را داشتند که با هوشیاری علی افشاری این اتفاق نیفتاد. دستهٔ الله‌کرم هم،حیدرحیدر گویان به سمت کوی می‌آمدند.

رهبر انقلاب سخنرانی کرد با بغض: «…حتی اگر عکس مرا پاره کردند…» آتش‌به‌اختیار ها مجوز لازم را گرفتند، سرکوب شدت می‌گرفت.

فرشتهٔ علیزاده که بعدا عکس بی هوشش منتشر شد در ۲۳ تیر دستگیر شد و هرگز به خانه باز نگشت. مادرش چند روز پس از دستگیری‌اش سکته کرد و درگذشت.

تامی حامی‌فر، دخترک دانش‌آموزی که در جریان درگیری‌ها کشته شد و چندان هم شناخته نشد. در تبریز هم دانشجویان سرکوب شدند و کسی از آنها دم نزد.

شب ۲۳ تیر، شهرام زینالی (سعید) در منزلش دستگیر شد و او نیز هرگز بازنگشت. پیگیری‌های بیست‌سالهٔ خانواده زینالی بی‌نتیجه بوده است.

اکبر محمدی که دستگیر شده بود سال ۸۵ در زندان کشته شد. در زندان، حبسیه‌ای نگاشت با نام «اندیشه و تازیانه» که توسط برادرش انتشار یافت.

احمد باطبی دیگر دستگیرشده کوی دانشگاه سرانجام موفق به ترک ایران شد. بهروز جاوید تهرانی، عباس دلدار و مهرداد لهراسبی و چندده نفر دیگر که هرگز شناخته نشدند در حادثه کوی دانشگاه دستگیر شدند.

حادثه کوی ۱۸تیر‌۷۸ دانشگاه تهران سرانجام با احکام سنگین دانشجویان و تبرئه عاملان سرکوب خاتمه یافت.

تنها اروجعلی ببرزاده بجرم سرقت ریش‌تراش محکوم شد. ببرزاده امروز رئیس یک کلانتری در تهران است.

لینکهای مشابه

آنطرف ماجرا جالب‌تر است:

مسعودده‌نمکی کارگردان سینما، باقرقالیباف شهردار تهران، حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران شدند.

۱۸تیر بعد از ماجرای قتلهای زنجیره‌ای و افشای نقش وزارت اطلاعات برنامه ریزی شد
فیروزآبادی: حمله به کوی دانشگاه در ۱۸تیر با مجوز خاتمی و روحانی بود
۱۸تیر روزی که همای آزادی برشانه دانشجویان لختی نشست
اسامی و مسئولیت های بیش از ۵۰ تن از آمران و مسئولان کشتار تابستان…

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy