نفتکش گریس۱ برای نجات بشار اسد رفته بود در جبل‌الطارق قربانی شد

170
نفتکش گریس۱ برای نجات بشار اسد رفته بود در جبل‌الطارق قربانی شد
نفتکش گریس۱ برای نجات بشار اسد رفته بود در جبل‌الطارق قربانی شد

پس از چند ماه تلاش برای دور زدن تحریم با هزینه سنگین و خطر دزدان دریایی و… بالاخره  نفت کش ایرانی نجات دهنده بشار اسد در جبل‌الطارق به دام افتاد.

خبرگزاری رویترز نوشت مقامات دریانوردی پاناما روز پنجشنبه گفتند نفتکش گریس۱ یک ابر نفتکش ایران که توسط تفنگداران سلطنتی بریتانیا در جبل‌الطارق توقیف شد از ۲۹مه دیگر در لیست ثبت نام کشتیرانی پاناما وجود ندارد.

مقامات پاناما افزودند؛ گریس۱ را بعد از دریافت یک اخطار که این کشتی در تامین مالی تروریستی شرکت داشته یا با آن مرتبط است، از لیست کشتی های ثبت شده خود حذف کرده است

بامداد روز گذشته ۱۳ تیر ۹۸ روز بدی برای جمهوری اسلامی بود مثل روزهای دیگر، دولت Gibraltar که تحت الحمایه پادشاهی بریتانیا، نفتکش گریس۱ را که حامل ۲ میلیون بشکه نفت ایران بود توقیف کرد.

این نفت کش حامل نفت قاچاق زمان بسیاری را برای رد گم کردن مصرف کرده است، براساس گزارش کرونیکل گیبرالتار که رسانه رسمی محلی ست، گریس در خلیج فارس در عسلویه ۲ میلیون بشکه نفت بار زده و سپس در آبهای امارات برای مدتی و دوبار لنگر انداخته و متوقف مانده، سپس با بارنامه نفت عراق، راهی دماغه امیدنیک شده و با دور زدن قاره آفریقا قصد عبور از جبل‌الطارق و رسیدن به سوریه را داشته که شناسایی و متوقف شده است.

گرِیس ۱ یک سوپر تانکر ۲میلیون بشکه‌ای با پرچم پاناماست که قصد نجات دولت اسد در سوریه را داشت.

پس از آنکه از چندماه پیش، نفتکش های ایرانی به مقصد سوریه اجازه عبور از کانال سوئز را نیافتند و چندین نفتکش یا در دریای سرخ متوقف شدند یا مانند هپینس دچار سانحه و زمین گیر شدند، حالا یک سوپر تانکر ایران در این وانفسای تحریم، قربانی کمک به بشار اسد می شود.

لودادن اطلاعات محرمانه قاچاق نفت‌ و دور زدن تحریمها در برنامه زنده

دولت سوریه از ۶ماه پیش و به دنبال تحریمهای بین المللی، با مشکل تأمین نفت و بنزین روبروست و صفوف پمپ بنزین در دمشق، مشکلاتی ایجاد کرده بود.

مشکلات سوریه بیشتر از مشکلات مردم ایران برای رژیم جمهوری اسلامی حائز اهمیت است و  باوجودی که از معادله دمشق بیرون انداخته شده، همچنان اصرار دارد نفت رایگان به اسد برساند.

تلاش برای دور زدن دماغه امید نیک و رساندن نفت به مدیترانه، آن هم با وقت تلف کردن نفتکش به قصد ردگم کنی، نشاندهنده شوق تهران برای ابقای اسد است.

چنین اقدامی فقط در زمان جنگ جهانی از سوی دولتهای متفقین برای انتقال سوخت انجام میشد چون هزینه حمل را چندین برابر می کند و دماغه امیدنیک یکی از خطرناکترین آبراه‌های جهان است.

از سوی دیگر نفتکش ایرانی ریسک دزدان دریایی دورتادور آفریقا را به جان خریده و نهایتا در جبل‌الطارق برای مدت نامعلومی به همراه ۲ میلیون بشکه نفت که حداقل ارزش آن ۱۱میلیون دلار است گرفتار شده است.

به گفته رفینیتیو آیکون، در ماه دسامبر سال گذشته، این نفتکش اعلام کرد که در حال بارگیری نفت در بنادر عراق است اما منابع بندری عراق حضور آن را در این بنادر تایید نکردند.

همچنین، مشخص شد که این نفتکش سیستم شناسایی و ردیابی خود را خاموش کرده تا نهادهای نظارت بر حرکت کشتیرانی قادر به تشخیص مسیر حرکت آن نباشد. مدتی بعد این نفتکش در بندر عسلويه در ایران ظاهر شد در حالیکه مشخص بود که بارگیری کرده است.

به گزارش رویترز، این نفتکش در مالکیت یک شرکت مستقر در سنگاپور است و با پرچم پاناما حرکت می‌کند. در دریانوردی تجاری، اجاره کشتی و نفتکش توسط شرکت‌ها و کشورهای مختلف جهت حمل و نقل کالا امری رایج است.

پاناما اما اعلام کرد نفتکش “گریس۱” که حامل نفت ایران بوده و با پرچم پاناما تردد می‌کرده از ۲۹ ماه مه از لیست “رجیستری کشتی‌های بین‌المللی پاناما” خط خورده است.

مقامات پانامایی می‌گویند این کشتی به این دلیل از لیست پاک شده که هشداری مبنی بر مشارکت آن در تامین مالی تروریسم دریافت کرده‌اند.

افشای جزییات حمله تروریستی سپاه پاسداران به نفت‌کشهای دریای عمان
تنش بین ایران و انگلستان با  احضار سفیر درپی توقیف ابر نفتکش رژیم ایران

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy