فدریکا موگرینی دوست جواد ظریف برکنار و ژوزف بورل به جایش نشست

91
فدریکا موگرینی دوست جواد ظریف برکنار و ژوزف بورل به جایش نشست
فدریکا موگرینی دوست جواد ظریف برکنار و ژوزف بورل به جایش نشست

ژوزف بورل وزیر خارجه اسپانیا به عنوان مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا جایگزین فدریکا موگرینی شد.

چارل میشل، نخست‌وزیر بلژیک نیز به عنوان رئیس شورای اروپا

اورسولا فن در لاين، وزیر دفاع آلمان پست کلیدی ریاست کمیسیون اروپا را بر عهده گرفت. رهبران اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه  نشست ویژه‌ای برای تصمیم‌گیری درباره گزینه‌های تصدی سمت‌های عالی در کمیسیون اتحادیه اروپا، شورای اتحادیه اروپا، بانک مرکزی اتحادیه اروپا و سیاست خارجی اتحادیه اروپا برگزار کردند.

دونالد تاسک، رئیس کمیسیون اروپایی در روزهای گذشته وعده داده بود تا تعادل جمعیتی، جغرافیایی، سیاسی و جنسی را در میان نامزدهایی که برای پست‌های عالی کاندیدا شدند، اجرا کند اما اشاره داشت که ایجاد برابری جنسیتی در میان ارشدترین سمت‌های اتحادیه اروپا “دشوار” است.

هم‌اکنون تنها زنی که در پست عالی اتحادیه اروپا قرار دارد، فدریکا موگرینی، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپاست و اکثر کسانی که نامشان به عنوان جانشین‌های احتمالی در کمیسیون، شورا، پارلمان و بانک مرکزی اتحادیه اروپا مطرح می‌شود، مرد هستند.

بدون بسته توافق درباره مشاغل عالی اتحادیه اروپا که رهبران گروه‌های سیاسی را ملزم به دستیابی به یک نتیجه خاص کند، انتظار می‌رود قانونگذاران جاه‌طلب روز چهارشنبه در اولین جلسه عمومی پارلمان در استراسبورگ به رقابت شدید بپردازند.

رهبران اتحادیه اروپا مذاکرات دوشنبه را تعلیق کردند تا امروز به کارشان ادامه دهند و هنوز فرصت دستیابی به توافق وجود دارد.

اما شکست برای رسیدن به توافق در شورا، به پارلمان اروپا این فرصت را می‌دهد که اولین گام را در شکل دادن به رهبری آینده اتحادیه اروپا اتخاذ کند و انتخاب آن‌ها می‌تواند به راحتی گزینه‌های سران کشورها و دولت‌های اتحادیه اروپا را در زمانی که نوبت به سایر پست‌های ارشد از جمله روسای کمیسیون و شورای اتحادیه اروپا و نماینده عالی در امور خارجی (رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا) می‌شود، محدود کند.

طبق قوانین پارلمانی، این مجلس تا زمانی که رهبری خود را انتخاب نکرده باشد قادر به کار نیست. رایزنی بر سر نامزدها پشت درهای بسته صورت می‌گیرد و رای‌گیری هم به صورت محرمانه برگزار می‌شود.

ژان کلود یونکر، رئیس کنونی کمیسیون اروپاست؛ ریاست کنونی پارلمان اروپا در دستان آنتونیو تاجانی قرار دارد؛ دونالد تاسک، رئیس کنونی شورای اروپاست و فدریکا موگرینی هم در سمت رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا قرار دارد.

ماریو دراگی اکنون رئیس بانک مرکزی اروپایی است.
اسرار دولت روحانی در رابطه با برجام توسط موگرینی افشا شد
حضور موگرینی در مراسم تحلیف روحانی، برای همه اروپا شرم‌آور است
اتفاق عجیب در پایان مراسم تحلیف روحانی / سلفی های مجلسی ها با خانم…

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy