دستور انحلال حشدالشعبی وابسته به قاسم سلیمانی با فرمان نخست وزیر عراق

637
دستور انحلال حشدالشعبی وابسته به قاسم سلیمانی با فرمان نخست وزیر عراق
دستور انحلال حشدالشعبی وابسته به قاسم سلیمانی با فرمان نخست وزیر عراق

 نخست وزیر عراق عادل عبدالمهدی طی دستورالعملی دستور انحلال حشدالشعبی و بسته شدن تمامی مقرهای آن را در داخل و خارج این کشور صادر کرد.

نخست وزیرعراق تاکید کرد که همه شبه نظامیان باید ارتباطاتشان با جناح های سیاسی را قطع کنند و زیر نظر فرماندهی کل نیروهای مسلح به فعالیت بپردازند.

متن فرمان «عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر عراق برای ادغام شبه‌نظامیان مسلح مورد حمایت سپاه تروریستی پاسداران در ارتش رسمی این کشور و خلع سلاح آنان در فرمانی ۱۰ بندی صادر شده است.

در این دستور رسمی آمده است:

۱- همه نیروهای حشدالشعبی به عنوان بخشی جدانشدنی از نیروهای مسلح مشغول به خدمت خواهند بود و هرگونه قوانینی که برای نیروهای مسلح اعمال می‌شود بر این نیروها نیز اعمال خواهد شد.

نیروهای حشدالشعبی تحت فرمان فرمانده‌ی کل نیروهای مسلح خواهند بود و بر اساس قوانین تصویب شده در پارلمان عراق و دستورات صادر شده عمل خواهند کرد و مسئولیت این تشکیلات بر عهده رئیس هیئت حشدالشعبی خواهد بود که او توسط فرمانده کل نیروهای مسلح تعیین می‌شود.

۲- تمامی نام‌هایی که بر گروه‌های حشدالشعبی در جریان نبرد برای داعش داشتند، لغو و با نام‌هایی نظامی نظیر (لشکر، تیپ، گروهان و…) جایگزین می‌شود.

۳- گروه‌های وابسته به حشدالشعبی باید تمام ارتباطات سیاسی خود را قطع کنند.

۴- گروه‌هایی که به نیروهای مسلح نمی‌پیوندند می‌توانند به گروه‌های سیاسی که تحت قانون احزاب و قوانین و ضوابط کار سیاسی فعالیت می‌کنند تبدیل شوند و در این صورت نمی‌توانند سلاح حمل کنند، مگر با مجوز و در صورت نیاز برای محافظت از مراکز غیرنظامی و فرماندهی و شرایط این گروه‌ها مانند همه گروه‌های سیاسی خواهد بود.

۵- پادگان‌های حضور نیروهای حشدالشعبی کاملا مانند سایر نیروهای مسلح بوده و درباره مکان‌های حضور نیروهای حشدالشعبی برای مبارزه بر اساس چارچوب‌های معمول در نیروهای مسلح تصمیم‌گیری خواهد شد.

۶- تمامی مقرها و مراکزی که نام گروهی از گروه‌های حشدالشعبی را داشته باشند، بسته خواهند شد.

۷- هر گروه مسلحی که به صورت پنهانی یا آشکارا خارج از این چارچوب فعالیت می‌کند، غیرقانونی است و تحت پیگرد قرار خواهد گرفت.

۸- همه‌ی دفاتر اقتصادی، ایست و بازرسی‌ها و مؤسسات خارج از تصمیمات جدید بسته می‌شوند و سازمان حشدالشعبی بخشی از نیروهای مسلح عراق به شمار می‌آید.

۹- تاریخ ۲۰۱۹/۷/۳۱ (۹ شهریورماه ۹۸) زمان پایانی برای اجرای این تصمیمات است.

۱۰- دستوراتی در آینده برای ساختار هیئت حشدالشعبی و تشکیلات آن صادر خواهد شد.

لازم به یادآوری است که: «مقتدی صدر» با صدور بیانیه‌ای، تبعیت خود را از دستور «عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر» اعلام و عنوان کرد که  گروه مسلح تحت نظر وی، در ارتش این کشور ادغام خواهد شد.

 نخست‌وزیر عراق طی دستوری اعلام کرد که گروه‌های شبه‌نظامی مسلح این کشور هم‌چون حشدالشعبی، عصائب اهل حق و حزب‌الله عراق باید در ارتش این کشور ادغام و تمامی مقرهای آنان تعطیل شود.

این دستور پس از حمله‌ی شبه‌نظامیان مورد حمایت سپاه تروریستی پاسداران به منطقه‌ی سبز بغداد و سفارت آمریکا به طور رسمی اعلام شده است.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy