طرفین برجام : عجله نکنید آنکه در حال خفگی است زمان برایش ارزش دارد

97
طرفین برجام : عجله نکنید آنکه در حال خفگی است زمان برایش ارزش دارد
طرفین برجام : عجله نکنید آنکه در حال خفگی است زمان برایش ارزش دارد

مهلتی که رژیم برای طرفین برجام تعیین کرده بود دم به دم کمتر می‌شود و چشم رژیم کماکان به راه امدادهای اروپایی، سفید شده است!

جمهوری اسلامی از یک‌سو تهدید می‌کند که دیگر صبر نخواهد کرد و در تاریخ ۱۶تیر گام دوم را برخواهد داشت. و در حال تهدید در کریدورهای اجلاس جی۲۰در ژاپن و اجلاس ۴+۱ در وین به اینسو و آن‌سو می‌دود و در اتاق‌های دیپلمات‌های حاضر در این دو اجلاس را از پاشنه در آورده تا شاید فرجی برای خروج از بن‌بستی که با دست خودش ساخته پیدا کند!

اکنون آرایش سیاسی در رابطه با رژیم و سرنوشت برجام به چه صورت است؟

رژیم گلایه و شکایت می‌کند که اروپا تاکنون در طی ۵۰روز گذشته توجهی به خواسته‌هایش نکرده است. خواسته رژیم راه‌اندازی اینس‌تکس با محوریت معاملات نفتی و تبادلات بانکی است.

حرف طرفین برجام هم این است که رژیم زبان تهدید و اولتیماتوم را کنار بگذارد و به خواسته‌های غرب که شامل سه محور اصلی است عمل کند:

۱٫ دست برداشتن از ماجراجویی اتمی،

۲٫ تخفیف و کنترل پروژه موشکی،

۳٫ قطع دخالت‌های منطقه‌یی.

 مواضع طرف‌حساب‌های برجام چیست؟

آمریکا کلاً مخالف «اینس‌تکس» است و آنرا شکافی در تحریم‌ها و سیاست فشار حداکثری علیه رژیم می‌بیند.

سیاست آمریکا همچنین گسترش ائتلاف و اجماع بین‌المللی علیه رژیم است و درصدد است که از اجلاس جی ۲۰ در راستای افزایش فشار به رژیم، حداکثر بهره‌برداری را به‌عمل آورد. تحرکات تروریستی اخیر رژیم خلیج‌فارس و دریای عمان و عربستان، به آمریکا کمک کرده تا اروپا کم و بیش به این نتیجه برسد این رژیم می‌خواهد «اینس‌تکس» را داشته باشد، بدون این‌که بهای آنرا بپردازد.

در نتیجه مواضع اروپایی‌ها طرفین برجام به‌رغم این‌که خواهان حفظ برجام هستند، بیش‌از‌پیش به آمریکا نزدیک شده و از رژیم فاصله گرفته‌اند. به‌عنوان نمونه: آلمان و انگلستان گفتند که حملات علیه کشتیهای تجاری و اهداف نفتی در عربستان کار رژیم و نیروهای نیابتی آن بوده است.

ماکرون گفت پهپاد آمریکایی در حریم فضای بین‌المللی مورد هدف قرار گرفته است،

ماکرون همچنین گفت برجام پاسخگوی شرایط کنونی نیست و بایستی برجام جدیدی با وارد کردن منع توسعه موشکی و دخالت‌های منطقه‌یی از سوی رژیم تنظیم گردد و صراحتاً نشان داد که در این زمینه با آمریکا اتفاق‌نظر دارد.

همانگونه که یک دیپلمات ارشد اروپایی به رویترز گفت: «برای ایرانی‌ها تکرار خواهیم کرد که موضوعات هسته‌یی قابل مذاکره نیستند. ما خواستار آنیم که آنها در توافق هسته‌یی بمانند اما نمی‌پذیریم که ما را بازیچه قرار بدهند.»

در مورد روسیه و چین هم، یکی از مشاوران روحانی به نام وردی‌نژاد گفت: «روس‌ها و چینی‌ها بر اساس توافق هسته‌یی حاضر نشدند خارج از اینس‌تکس که اروپایی‌ها به‌دنبال راه‌اندازی آن هستند مناسبات اقتصادی و مالی و مستند به برجام را با ایران عملیاتی کنند».

رئیس‌جمهور آمریکا تا هنگام تنظیم این یادداشت با شماری از سران کشورها در ژاپن دیدار کرد و در همهٔ دیدارها موضوع ایران را مطرح نمود.

بنا‌ به خبرهایی که تا روز جمعه ۷تیر ۹۸ انتشار یافته، ترامپ در این دیدارها چند نکته را مطرح کرده است؛

یکی پیوستن و مشارکت این کشورها در کارزار وارد آوردن فشار حداکثری به رژیم ایران و قطع مراودات و دیگر اینکه نقش فعال‌تری در مقابله با رژیم که مانع صلح در منطقه است، به‌عهده بگیرند.

همزمان با رئیس‌جمهور آمریکا، برایان هوک مسئول امور ایران در وزارت‌خارجهٔ آمریکا، روز جمعه ۷تیر در ملاقات با نمایندگان سه کشور اروپایی خواستار همکاری بیش‌از‌پیش آنها علیه رژیم شد.

روشن است که منافع اقتصادی، سیاسی، اروپا حفظ برجام است و مقامات اروپایی آنرا پنهان نمی‌کنند اما در این رابطه از یک‌سو با باج‌خواهی رژیم مواجه هستند که خواهان این است که اروپا یکسویه خسارات ناشی از خروج آمریکا از برجام را جبران کند.

اما اروپا با مواضع سخت آمریکا مواجه است که نمی‌خواهد اجازه بدهد اروپا در سیاست فشار حداکثری‌اش شکاف ایجاد کند. در نتیجه اروپا به‌خصوص شرکتهای اروپایی حاضر نیستند به‌خاطر رژیم با آمریکا و تحریم‌های آن روبه‌رو شوند.

مانع جدی و عمدهٔ دیگر هم خود رژیم است که با حملات تروریستی، امنیت آبراه خلیج‌فارس را به خطر انداخته که نتیجه آن افزایش بالفعل و بالقوه قیمت نفت است که اقتصاد کشورهای اروپایی از این نظر بسیار ضربه‌پذیر هستند.

در این مذاکرات، چه «چیز»هایی تبادل می‌شود؟

اکنون باید دید از آنجا که هر مذاکره نوعی داد و ستد است، طرفین مذاکره وین یعنی رژیم و ۵کشور دیگر که اساساً سه کشور اروپایی هستند از یکدیگر چه می‌خواهند و آیا خواسته‌هایشان عملی است یا نه؟

خواسته اروپا مشخص است. اروپایی‌ها در ازای ارائه امتیازات تجاری با رژیم در کادر اینس‌تکس، سه خواسته مشخص اتمی، موشکی و منطقه‌یی را از رژیم طلب می‌کنند.

متقابلاً خواسته رژیم این است که بدون دادن هر گونه امتیازی در این سه زمینه، اروپایی‌ها فراتر از غذا و دارو سایر نیازهای رژیم را هم برآورده کنند و مشخصاً از رژیم نفت بخرند.

مشخص است که با چنین مواضعی کار به سرانجام نمی‌رسد. کما این‌که در یک سال گذشته و در ۵۰روز اخیر هم طرفین به هیچ توافقی نرسیده‌اند.

منطق رژیم باج‌خواهی در چارچوب سیاست مماشات است که  زیر دندانش مزه کرده است. در حالی که شرایط از دیماه ۹۶به این سو و با مواضع قاطعی که هیأت حاکمهٔ کنونی آمریکا در برابر رژیم اتخاذ کرده است به کلی با شرایط دوران غلبه مماشات متفاوت است.

بنابراین مانع اصلی به سرانجام نرسیدن تعامل با اروپا و پا نگرفتن اینس‌تکس، خود رژیم و بن‌بستی است که در آن گرفتار شده است.

رژیم می‌خواهد با شانتاژ، بن‌بست را به طرف اروپایی نسبت داده جوسازی کند که اروپا حاضر نیست پای تعهداتش بیاید.

برخی کارشناسان رژیم روی همین توقعات بی‌منطق رژیم دست می‌گذارند و خواستار اتخاذ یک سیاست واقع‌بینانه از جانب رژیم هستند. واقع‌بینی مورد نظر آنها دادن امتیاز در هر یک از سه موضوع اتمی، موشکی و منطقه‌یی است که رژیم اگر کوچکترین شکافی در آن باز کند به‌قول خود خامنه‌ای پدرش در می‌آید.

یعنی در اثر خفگی اقتصادی از پا در می‌آید. بی‌سبب نیست که برخی طرف‌های درگیر در این ماجرا با خونسردی می‌گویند: عجله‌ای در کار نیست! آن که زمان برایش ارزش حیاتی دارد همان‌ کسی است که دچار خفگی شده است!

لینکهای مرتبط

مارک اسپر قصد دارد ائتلافی بزرگ‌تری در برابر رژیم ایران ایجاد کند

نشست کمیسیون برجام در وین بدون هیچ پیشرفتی به پایان رسید

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy