تلگرام طلایی و هاتگرام بدافزارهای حکومت، داستان تولد و مرگ آنها

45
تلگرام طلایی و هاتگرام بدافزارهای حکومت، داستان تولد و مرگ آنها
تلگرام طلایی و هاتگرام بدافزارهای حکومت، داستان تولد و مرگ آنها

پس از قیام دیماه ۹۶و تاثیر تلگرام در ارتباطات مردمی برای تجمعات ضد حکومتی، ارگانهای سانسور و امنیتی اقدام به فیلتر آن کردند، و  راه اندازی بدافزارهای تلگرام طلایی و هاتگرام نمودند.  روحانی هم این تصمیم را «تصمیم عالیترین سطح نظام» اعلام کرد.

و… روز ۱۰اردیبهشت ۹۷به دستور دادستانی تلگرام برای همیشه فیلتر شد.

در حالی که ۴۰میلیون ایرانی کاربر آن بودند و این تعداد کاربر بیش از ۷۵۰هزار کانال به زبان فارسی راه‌اندازی کرده و اکثر این کانال‌ها علیه حاکمیت فعالیت می‌کردند.

پس از فیلتر تلگرام وزارت اطلاعات و ارتباطات برای جاسوسی از کاربران در داخل کشور و همچنین جاسوسی در فضای مجازی دو پوسته داخلی هاتگرام و تلگرام طلایی را راه‌اندازی کرد.

 وزارت اطلاعات و ارتباطات با کوچ دادن کاربران آن به سمت این دو بدافزار جاسوسی، از این طریق از ۳۰تا ۳۵میلیون کاربر آنها جاسوسی کردند، و مانع دسترسی آنها به اطلاعات آزاد و همچنین مانع دسترسی آنها به رسانه‌های ضدحکومتی و برانداز و سرنگونی طلب شدند.

حسن بیگی، عضو کمیسیون امنیت مجلس به‌ نقل از علوی وزیر اطلاعات گفت: «تلگرام طلایی متعلق به جمهوری اسلامی ایران است». ( شبکه دو ۶اردیبهشت ۹۸)

عبدالصمد خرم‌آبادی، دبیر پیشین کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه، هاتگرام و طلاگرام را ۲فیلترشکن داخلی با مدیریت واحد دانست که «با امکانات وزارت ارتباطات دسترسی کاربران ایرانی را به پیام‌رسان فیلتر شده تلگرام فراهم می‌کنند».(سایت باشگاه خبرنگاران ۲تیر ۹۸)

ذوالنوری رئیس کمیسیون فعلی امنیت مجلس  نیز گفت: که هاتگرام و تلگرام طلایی از سوی یک دستگاه امنیتی در داخل کشور راه‌اندازی شده‌اند.

علوی وزیر اطلاعات دولت روحانی تلگرام طلایی و هاتگرام را«ایمن و بومی» نامید و به کاربران اطمینان خاطر داد: «وزارت ارتباطات نیز با حمایت کامل از این دو پوسته، ارتباط بیش از ۳۰میلیون کاربر را با تلگرام برقرار کرد.»(کیهان ۸اردیبهشت ۹۸)

در زمینه استفاده جاسوسی از مردم توسط هاتگرام و تلگرام طلایی حمیده زرآبادی اعتراف کرد:« بعد از فیلتر شدن تلگرام، دو اپلیکیشن تلگرام طلایی و‌هاتگرام به‌عنوان دو سوپر فیلترشکن فعالیت خود را آغاز کردند و عملکرد آنها به‌گونه‌یی بود که کاربر بدون نیاز به وی پی ان به تلگرام متصل می‌شد؛ در واقع یک پوسته تشکیل و اطلاعات کاربران کاملاً رصد می‌شد».( مردم‌سالاری ۹اردیبهشت ۹۸)

کار کرد دو بد افزار

به‌دلیل جاسوسی وزرات اطلاعات و ارتباطات از طریق این دو پوسته بود که گوگل آنها را از «گوگل پلی» حذف کرد و به کاربران ایرانی که آنها را روی دستگاههایشان داشتند هشدار داد هاتگرام و تلگرام طلایی ناامن و جاسوس هستند و این دونرم‌افزار را از گوشی‌های آنها حذف کرد.

در زمینه کار کرد هاتگرام و تگرام برای جاسوسی از کاربران آنها آخوند نصرالله پژمانفر عضو کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: «تلگرام طلایی و هاتگرام مورد پشتیبانی وزارت ارتباطات و وزارت اطلاعات بود و آنها مثلاً می‌خواستند پوشش امنیتی برای مراقبت از کاربران داشته باشند».( فارس ۱۶اردیبهشت ۹۸)

اکنون که گوگل هاتگرام و تلگرام طلایی را از گوشیهای کاربران حذف کرده است، راهی به جز خاموش کردن سرورهای این دو اپلیکیشن  باقی نمانده است و در واقع دست پیش را گرفته تا پس نیفتد.

در حالیکه این دو بدافزار پیش از این از طریق شرکت گوگل از گوشیها حدف شده بود، سایت باشگاه خبرنگاران جوان حکومتی مدعی است که برای مقابله با بلاکچین و پول مجازی هاتگرام و تلگرام طلایی را پس از یک سال فعالیت غیرقانونی مسدود کرده است.

اکنون سؤال این است که چرا حاکمیت آخوندی از فضای مجازی و تبادل اطلاعات آزاد چنین هراسی دارد که اقدام به فیلتر تلگرام کرد وبا کوچ دادن کاربران ایرانی تلگرام به سوی هاتگرام و تلگرام طلایی از ۳۰تا ۳۵کاربرایرانی آنها جاسوسی می‌کرده است؟.

پاسخ بسیار روشن است و ولی‌فقیه  در مهرماه سال ۹۷به صراحت نگرانی اصلی نظام را از فضای مجازی ابراز کرد.

پاسدار جلالی فرمانده  پدافند غیرعامل وحشت و نگرانی رژیم را به این شکل بارز کرد که: « فضای مجازی تبدیل شد به همین واژه‌ای که حضرت آقا اشاره کردند؛ تبدیل به یک بمب شیمیایی می‌شوند، یعنی می‌توانند جمعیت را تحت تاثیر دو عملیات قرار دهد».

اشاره پاسدار جلالی به سخنان خامنه‌ای در استادیوم آزادی است وقتی گفت: «سلاح شیمیایی را وقتی می‌زنند، تانک و تجهیزات را از بین نمی‌برد؛ تجهیزات می‌ماند و انسان‌ها از بین می‌روند و از قدرت استفاده‌ از ابزار می‌افتند… این را کسانی که مسئولیت این بخش از کشور را -بخش ارتباطات را- دارند، درست توجه کنند.

ما در جلسات حضوری هم به اینها تذکر داده‌ایم… حالا هم می‌گوییم؛ توجه کنند که آنها ابزاری نشوند برای این‌که دشمن راحت بتواند سلاح شیمیایی خودش را علیه این مردم به کار ببرد».(سایت خامنه‌ای ۱۲مهر ۹۷)

پاسدار جلالی به‌روشنی به نگرانی اصلی خامنه‌ای و نظامش از فضای مجازی اعتراف می‌کند: « در واقع چندین آشوب در سال گذشته در داخل کشور داشتیم که محمل و بستر آن شبکه‌های اجتماعی خارجی بود؛ شبکه‌های اجتماعی که خارج از کشور برنامه‌ریزی و کنترل می‌شوند. بنابراین ادله نمی‌خواهد که اینها می‌توانند آشوب به‌پا کنند و هدایت کننده مرم باشد، بالاخره این اتفاقات سال گذشته به وجود آمد و همه دستگاه‌های اطلاعاتی می‌دانند که این حوادث زیر سر این سیستم است و در واقع شبکه‌های بیرون آدمهایی را سازماندهی و تجهیز می‌کنند و آموزش می‌دهند و حتی منابع پولی آنها را جابه‌جا می‌کنند برای این‌که بتوانند کارهای تروریستی انجام دهند» (سایت باشگاه خبرنگاران جوان ۲۸خرداد ۹۸)

از ترس قیام و فعالیت‌های سازمان‌یافته است که تلگرام طلایی و هاتگرام با پشتیبانی وزارت ارتباطات و اطلاعات برای جاسوسی از مردم راه‌اندازی شدند و برای راه‌اندازی آنها ۴۰۰میلیارد تومان از پول همین مردم صرف جاسوسی از خودشان شد.

اکنون نیز حکومت وزارت اطلاعات درنظر دارد مردم را به سمت پیام رسانهای داخلی خود کوچ دهد، تا بتواند بیش‌از‌پیش ارتباطات آنها را مورد جاسوسی قرار بدهد و به خیال خود از فعالیت‌های سازمان‌یافته در فضای مجازی و قیامهای مردمی در آینده جلوگیری کند.

تلگرام

https://t.me/Iran_news_ajancy