چرا خامنه ای نامه ای که نخست وزیر ژاپن آورده بود را رسما قبول نکرد؟

330
چرا خامنه ای نامه ای که نخست وزیر ژاپن آورده بود را رسما قبول نکرد؟

چرا خامنه ای نامه ای که نخست وزیر ژاپن آورده بود را رسما قبول نکرد؟

با گذشت دو روز از حملات تروریستی به دو نفتکش در دریای عمان، این خبر و پیامدهای آن، هم‌چنان در صدر خبرهای جهان قرار دارد و بازار اظهارنظر و تحلیل در مورد آن گرم است.

در این میان، طیفی از واکنش‌های ضدو نقیض در مورد این حملات تروریستی از جانب رژیم ایران بیشتر از هر چیز دیگری جلب نظر می‌کند:

این واکنش‌ها از قدرت‌نمایی پوشالی و پایکوبی به‌علت انجام این حملات تا تکذیب و انکار و ارائهٔ تحلیلهای مختلف برای این‌که آمریکا و عربستان و سایرین را مسئول و مقصر این حملات قلمداد کند، در بر می‌گیرد. اما به‌رغم تمامی این حرکات اکنون جهان شاهد تشدید انزوای رژیم و حاد شدن بحرانهای آن است.

وضعیت فعلی صحنه سیاسی؟

انفجار نفتکشها در روز پنجشنبه در آستانه و چند ساعت قبل از دیدار نخست‌وزیر ژاپن با خامنه‌ای صورت گرفت.

نکته مهم این بود که همزمان با این‌که نخست‌وزیر ژاپن به خامنه‌ای گفت حامل پیام از طرف ترامپ است و خامنه‌ای تأکید کرد هیچ مذاکره‌ای با آمریکا نداریم، خبر انفجار دو نفتکش منتشر شد.

چند ساعت بعد مایک پومپئو گفت «ایالات متحده آمریکا با توجه به اطلاعاتی که به دست آورده، همچنین نوع سلاح به‌کار رفته و پیچیدگی عملیات به این نتیجه رسیده است که رژیم ایران مسئول حملات به نفت‌کشها در دریای عمان است».

رسانه‌های جهانی موضع پومپئو را سریعاً بازتاب دادند.

اما یک ابهام در فضای خبری بود آن‌هم این‌که بر اساس چه سندی وزیر خارجه آمریکا با قاطعیت چنین موضعی گرفت؟

متعاقباً پنتاگون با انتشار فیلم قایق سپاه که افراد رژیم یک مین عمل نکرده را از کشتی جدا می‌کردند، به ابهامها پاسخ داد

بلافاصله ترامپ هم گفت: «رژیم ایران به نفتکشها در دریای عمان حمله کرد». بعد هم به فیلم منتشر شده توسط پنتاگون استناد کرد.

جمعه شب ۲۴خرداد هم «شاناهان» از تلاش آمریکا برای ایجاد اجماعی جهانی برضد رژیم خبر داد و گفت: «تمرکز من،‌ جان بولتون و مایک پومپئو وزیر خارجه این است که برای حل این مشکل جهانی (رژیم ایران) یک اجماع جهانی برپا کنیم».

پس از آن نیز رسانه‌های بین‌المللی از قول یک مقام پنتاگون خبر دادند که قبل از انفجار کشتی‌ها، قایق‌های رژیم به یک پهپاد آمریکایی موشک شلیک کرده‌اند.

همزمان وزیر خارجه انگلیس تأکید کرد «سیاست انگستان بر این اساس است که رژیم ایران مسئول حملات به ۲نفتکش در دریای عمان است. دلیلی ندارد ارزیابی آمریکا درباره دست داشتن رژیم ایران در انفجار نفتکش‌ها را نپذیریم».

در یک‌کلام در ۴۸ساعت گذشته شرایط به سرعت در حال متشنج شدن بیشتر بر ضد رژیم ایران است.

سمت و سوی تحولات؟

اکنون باید دید سمت و سوی تحولات به کدامین سو است؟ هر چند رژیم ایران در شرایط به‌شدت بحرانی کنونی‌، از نتیجهٔ بالا گرفتن این تنشها واهمه دارد، اما پارادوکسی که نظام ولایت در آن گیر کرده این است که ناگزیر است به دست خودش شرایط را به سمت تنش هر چه بیشتر سوق بدهد.

چنین اجباری هم اساساً بر می‌گردد به وضعیت نیروهای داخلی رژیم ایران که فوقا توضیح داده شد.

و درست به همین علت است که تنها ظرف ۴۸ساعت شرایط به شکلی بسیار ناگهانی به‌شدت پر تنش شد.

تا جاییکه احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه کشورهای عرب، در مورد پیآمد تنشهای فزاینده در منطقه، به سران رژیم ایران هشدار داد که« مراقب باشند و مسیر را تغییر ندهند».

هشدار دبیرکل اتحادیه عرب و دیگر سیاستمداران، ناظر به مسیری است که رژیم در پیش گرفته است،‌ مسیر تنشی که رو به افزایش است. زیرا تنشی که رو به افزایش باشد خواه نا‌خواه در یک نقطه به تلاقی منجر خواهد شد.

کما این‌که وزیر خارجه آلمان نسبت به شرایط انفجاری کنونی در منطقه تأکید کرد: شرایط خاورمیانه خطرناک است و هر رخدادی می‌تواند به زنجیره‌یی از حوادث خطرناک منجر گردد.

حتی نخست‌وزیر ژاپن هم در دیدار با خامنه‌ای همین را گفت.

یکی از نمودهای جدی بودن این افزایش تنش هم،‌ موضع شاناهان بود که گفت آمریکا در پی ایجاد اجماعی جهانی علیه رژیم ایران است!

اجتماع جهانی هم معنی مشخصی دارد. یعنی هنگامی که سیاست آمریکا به دست آوردن اجماع جهانی می‌شود، روشن است که با تمامی اهرم‌هایش به صحنه می‌رود تا این خط را پیش ببرد.

بنابراین چشم‌انداز نزدیک جدای از نکات تاکتیکی، به سمت تشدید تنش است.

علت شکست سفر شینزو آبه؟

اکنون می‌توان دید چرا سفر شینزو آبه نتوانست تاثیری در کاهش این تنش داشته باشد؟

نخست وزیر ژاپن رسماً به خامنه‌ای گفت حامل پیامی از طرف ترامپ است و البته خامنه‌ای رد کرد.

علت هم بر می‌گردد به سیاست آمریکا.

آمریکا می‌خواهد با پشتوانه سیاست فشار حداکثری رژیم ایران را به پای میز مذاکره بکشاند، آن‌هم در چارچوب ۱۲شرط وزارت‌خارجه‌اش.

اما غافل از این است که رژیم ولایت‌فقیه به‌علت ماهوی و به همان علتی که در ترجمان مقامات آمریکا می‌گویند: «یک رژیم نرمال نیست»، توان و ظرفیت آمدن پای میز مذاکره بر اساس این شروط را ندارد.

چرا که اگر بپذیرد و از تروریسم، دخالت منطقه‌ای، موشکی، هسته‌یی و… کوتاه بیاید، دیگر رژیم ولایت‌فقیه نیست!

زیرا سرکوب و صدور بحران دو چوب زیر بغل و نگه‌ دارنده این رژیم هستند.

برای همین آمریکا هر فشاری هم وارد کند،‌ در نهایت رژیم ایران نمی‌تواند با دست خودش پایه‌های خودش را بزند. آخوندها خودشان به این گزاره می‌گویند: «خودکشی از ترس مرگ!»

اما از آن طرف فرستادن وزیر خارجه آلمان و نخست‌وزیر ژاپن به تهران برای باز کردن راه مذاکره،‌ همین وضعیت را تعیین‌تکلیف می‌کند و در اصل می‌توان گفت این حرکات نوعی اتمام‌حجت است که برخی تحلیل‌گران رژیم هم آن را درک کرده و نسبت به تحقق و تکوین این پروسه هشدار می‌دهند.

طبعا در این پروسه اتمام‌حجت یک نکته مثبت هم وجود دارد و آن این‌که

آمریکا زودتر به این نتیجه می‌رسد که این رژیم ایران حقیقتاً با سایر دیکتاتوریها تفاوت آنهم تفاوت جدی دارد و مذاکره پذیر نیست.

تا جایی‌که چند ساعت قبل از ملاقات نخست‌وزیر ژاپن با خامنه‌ای نفتکشها را منفجر می‌کند!

اکنون شرایط به‌گونه‌یی است که حقیقتاً آمریکا هم باید سیاستش را یکسویه کند.

یعنی این حرکات به این نقطه بالغ گردد که سرانجام با رژیم ایران می‌خواهند چکار کنند؟

اگه در پی این هستند که رژیم ایران پای مذاکره بیاید، که این البته در دستگاه فعلی سراب است!

مماشات را هم که قبلاً آزمایش کرده و دیده‌اند چه خسارات هنگفتی دارد.

راستی تفاوت خامنه‌ای با اشغالگر خارجی چیست؟

راستی تفاوت خامنه‌ای با اشغالگر خارجی چیست؟

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy