نازنین زاغری رتکلیف، برای بار دوم و همزمان با پنجمین تولد دخترش اعتصاب غذا کرد

32
نازنین زاغری رتکلیف، برای بار دوم و همزمان با پنجمین تولد دخترش اعتصاب غذا کرد

نازنین زاغری رتکلیف، شهروند ایرانی-بریتانیایی برای بار دوم و همزمان با پنجمین تولد دخترش اعتصاب غذا کرد.

ریچارد رتکلیف، همسر خانم زاغری به خبرنگاران گفت که او روز شنبه ۲۵ خردادماه (۱۵ ژوئن) به خانواده‌اش اطلاع داده که بار دیگر در اعتراض به «حبس ناعادلانه» خود دست به اعتصاب غذا زده است.

خانم زاغری اواخر دی‌ماه سال گذشته نیز در اعتراض به شرایط نامساعد درمانی در زندان اوین سه روز اعتصاب غذا کرد.

نازنین زاغری رتکلیف کارمند بنیاد تامسون رویترز بود و روز ۱۵ فروردین ۱۳۹۵ به هنگام خروج از ایران به مقصد بریتانیا همراه با دختر خردسالش گابریلا به دست نیروهای اطلاعات سپاه دستگیر و به زندان منتقل شد.

او سپس در همان سال به اتهام جاسوسی و اقدام برای براندازی به ۵ سال زندان محکوم شد و تاکنون تنها یکبار و به مدت سه روز از زندان به مرخصی آمده است.

بیشتربخوانید

وزارت خارجه بریتانیا اعلام کرد نازنین زاغری رتکلیف، شهروند ایرانی بریتانیایی از این پس مشمول محافظت دیپلماتیک دولت بریتانیا می‌شود. جرمی هانت وزیر خارجه بریتانیا اعلام کرد:‌ «آسان به این تصمیم نرسیدم. من سه سال رفتار ناپذیرفتنی (ایران) با نازنین را در نظر داشته‌ام.»

آقای هانت ضمن اعلام اینکه چنین اقدامی «بسیار نامعمول است» تأکید کرد که «نداشتن دسترسی کافی به درمان پزشکی» و همچنین «دادرسی ناکافی در دعوی اقامه شده علیه وی» انگیزه این تصمیم بوده است.

وزیر خارجه بریتانیا همچینین گفت: «این اقدام یک شبه جادو نمی‌کند.» و افزود:‌ «اما نازنین بیگناه است و بریتانیا، وقتی با یکی از شهروندانش ناعادلانه رفتار شود، بی‌اعتنا نمی‌ماند.»

اما محافظت دیپلماتیک چه می‌کند؟

به نوشته گاردین اعطای این محافظت، پرونده خانم زاغری را از «اختلافی در حد کنسول‌گری» به «منازعه‌ای میان دو دولت» ارتقا می‌دهد و بریتانیا امیدوار است چنین اقدامی سبب تغییر رفتار ایران در این مورد شود.

گرچه بسیاری کشورها ترجیح می‌دهند منازعات کنسولی به حد کشمکش میان دو کشور نرسد اما در این مورد دولت بریتانیا اعلام کرده مصمم است در صورت لزوم برای آزادی شهروندش به تلاش بین‌المللی و جلب حمایت دیگر کشورها رو بیاورد.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy