سنتکام تائید کرد؛ ایران همزمان با حمله به نفتکش‌ها به سمت پهپاد آمریکا موشک شلیک کرد

89
سنتکام تائید کرد؛ ایران همزمان با حمله به نفتکش‌ها به سمت پهپاد آمریکا موشک شلیک کرد

سنتکام تائید کرد؛ ایران همزمان با حمله به نفتکش‌ها به سمت پهپاد آمریکا موشک شلیک کرد

ستاد فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا موسوم به «سنتکام» تائید کرد که جمهوری اسلامی ایران همزمان با حمله به نفتکشها در دریای عمان، تلاش داشت که یک پهپاد ایالات متحده را سرنگون کند تا مانع ثبت نقش سپاه در این حملات شود.

روز یکشنبه سنتکام در بیانیه خود به دو حمله اشاره کرد که یک مورد توسط حوثی های مورد حمایت ایران صورت گرفت که پهپاد آمریکایی هدف قرار گرفت اما مورد دوم همزمان با حمله به نفتکش ها در دریای عمان بود که تلاش جمهوری اسلامی ناکام ماند.

به نوشته سنتکام، ایران از یک موشک اس ای – ۷ برای سرنگونی پهپاد MQ-۹ آمریکا استفاده کرد تا مانع مشاهد حمله سپاه پاسداران به نفتکش «کوکوکا کوریجس» شود اما موشک ایران از حدود یک کیلومتری پهپاد آمریکا رد شد.

به نظر می رسد این پهپاد آمریکایی موفق به انجام ماموریت خود شد چون روز جمعه مقام های آمریکا تصاویری از حمله سپاه به این نفتکش را به عنوان مدرکی از نقش جمهوری اسلامی در حمله به نفتکش ها در دریای عمان تسلیم سازمان ملل کردند.

بیشتربخوانید

تام کاتن: حمله جمهوری اسلامی به کشتی‌های تجاری، پاسخ نظامی به ایران را مشروع می‌کند

تام کاتن روز یکشنبه ۲۶ خرداد در گفتگو با شبکه خبری سی‌بی‌اس، ضمن مقایسه حملات اخیر به دو تانکر در دریای عمان با «جنگ نفتکش ها» در اواخر جنگ ایران و عراق گفت، حمله جمهوری اسلامی ایران به کشتی های تجاری در منطقه، پاسخ نظامی به آن را مشروع می کند.

وی گفت: «چهل سال است که ایران این نوع حملات را انجام داده است. تقریباً سه دهه قبل، شماری از کشتی هایی که در خلیج فارس تردد می کردند، برای جلوگیری از این حملات، پرچم هایشان را تعویض کردند. آمریکا حتی مجبور شد در آخرین سال جنگ ایران و عراق از نیروی نظامی در خلیج فارس استفاده کند.»

وی افزود: «تاکید می کنم که حملات جمهوری اسلامی ایران به خطوط کشتیرانی غیرنظامی، واکنش نظامی در برابر آن را مشروع می کند.»

برخی منابع در افغانستان از قاچاق چهار تا پنج میلیارد دلار به ایران خبر داده اند

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy