برخی منابع در افغانستان از قاچاق چهار تا پنج میلیارد دلار به ایران خبر داده اند

39
برخی منابع در افغانستان از قاچاق چهار تا پنج میلیارد دلار به ایران خبر داده اند

برخی منابع در افغانستان از قاچاق چهار تا پنج میلیارد دلار از این کشور به ایران همزمان با شدت یافتن تحریم ها علیه حکومت ایران خبر داده اند.

بی بی سی روز یکشنبه ۲۶ خرداد به نقل از منابع خود نوشت این مقدار پول تنها در سال ۲۰۱۸ منتقل شد و بعید است که برخی مقام های افغانستان از آن مطلع نباشند.

دلار مثل مواد مخدر از مسیرهای غیررسمی و مرزهای بیابانی میان ایران و افغانستان به ایران قاچاق نمی‌شود، بلکه از مرزهای رسمی منتقل می‌شوند. این مقام دولتی مدعی است که برخی از مسئولان از این قاچاق ارز اطلاع دارند.

مرزهای غربی افغانستان معمولاً مسیر ترانزیت مواد مخدر و قاچاق انسان به ایران بوده، ولی اکنون قاچاق دلار نیز به آن اضافه شده‌است.

با تشدید تحریم‌های ایران توسط آمریکا بارها قاچاق دلار از افغانستان به ایران خبرساز شده ‌است.

براساس قانون افغانستان، انتقال ده هزار دلار به بیرون از این کشور در مرزها نیازی به ثبت ندارد و برای انتقال ۲۰ هزار دلار باید مدرک بازرگانی موجود باشد.

چند سال قبل بانک مرکزی افغانستان اعلام کرد که یک نفر می‌تواند تا ۲۰ هزار دلار از فرودگاه و دیگر مرزها به صورت نقد از این کشور خارج کند، اما بیشتر از آن مقدار را باید از طریق بانک‌ها انتقال دهد. در آن صورت بانک مطلع خواهد بود که پول از چه کسی و به کجا منتقل شده است.

یک صراف هراتی به بی‌بی‌سی گفت که دلار از مسیر زمینی و هوایی به خارج افغانستان قاچاق می‌شود، او گفت: “زیاد به ایران می‌رود مخصوصا وقتی که تفاوت قیمت در دو کشور وجود داشته باشد.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy