اظهارات ترکی الفیصل درباره همکاری رژیم ایران و قطر با گروه القاعده

23
اظهارات ترکی الفیصل درباره همکاری رژیم ایران و قطر با گروه القاعده

اظهارات ترکی الفیصل درباره همکاری رژیم ایران و قطر با گروه القاعده

ترکی الفیصل بن عبدالعزیز آل سعود، رئیس سابق سازمان اطلاعات کل عربستان سعودی در گفتگو با «العربیه» از تماس‌های مستقیمی که میان قطر و القاعده و نیز همکاری میان رژیم ایران و القاعده در جریان بود، پرده برداشت.

ترکی الفیصل در بخش سوم از برنامه «الذاکرة السیاسیة» که از شبکه تلویزیونی العربیه پخش می‌شود به تشریح تماس‌های مستقیم و همکاریهایی پرداخت که میان قطر و القاعده و نیز میان رژیم ایران و القاعده جریان داشت.

رییس سابق اطلاعات کل عربستان سعودی همچنین به تشریح نقش رژیم ایران و قطر در تعامل با سازمان «القاعده» و نیز تشکیلات و گروه‌های تندرو دیگری که در مخالفت با دولت‌های کشورهای متبوعشان فعالیت می‌کردند و تلاش می‌کردند تا سعودی و دیگر کشورها را مورد حمله قرار دهند، پرداخت.

ترکی الفیصل در این برنامه تلویزیونی همچنین درخواست اسامه بن لادن، رهبر القاعده از عناصر این سازمان مبنی بر عدم حمله به ایران پس از پناه بردن تعدادی از اعضای خانواده‌اش به این کشور، را فاش ساخت.

اضافه بر این او تاکید کرد که توافقی میان رژیم ایران و «القاعده» برای هدف قرار دادن پادشاهی عربی سعودی حاصل شده است.

وی در ادامه توضیح داد که حمایت‌های رژیم ایران از گروه «القاعده» پس از حمله آمریکا به افغانستان در سال ۲۰۰۱ انجام شده است.

 قطر و گروه القاعده

درباره تعامل قطر با گروه القاعده اما ترکی الفیصل اشاره کرد که قطر در تماس مستقیم با «القاعده» بوده است. و افزود: قطر برای القاعده حمایت‌های مادی و لوجستیکی فراهم کرده و پناهگاهی امن برای عناصر القاعده بوده است.

ترکی الفیصل درباره انگیزه‌های حمایت‌های قطر از گروه تروریستی القاعده گفت: «قطر از القاعده حمایت کرد چون به دنبال نقشی در عرصه بین‌المللی می‌گشت».

شاهزاده ترکی الفیصل علاوه بر آن تاکید کرد قطر در ارتباط با گروه‌هایی است که در مخالفت با کشورهای عربی هستند و از آنها حمایت می‌کند از جمله فعالان مخالف دولت بحرین.

او همچنین افزود: «قطر از جبهه «النصره» و غیره از آن در سوریه و حوثی‌ها در یمن حمایت می‌کند، از جمله ارتباط‌هایی میان قطر و سازمان‌های مخالف بحرین و یمن و کشورهای شمال آفریقا را رصد می‌کردیم».

 ایران، عراق و سوریه

اما در ارتباط با نقش رژیم ایران در تعدادی از کشورهای عربی از جمله در سوریه و عراق، ترکی الفیصل گفت: «رژیم ایران از انقلاب سوریه سوءاستفاده کرده و با بهانه کمک به بشار اسد، رأس رژیم سوریه، در این کشور دخالت می‌کند».

او افزود:«رژیم ایران از جنگ آمریکا علیه عراق نیز سوءاستفاده کرده و نفوذ خود را در این کشور گسترش داده است».

وی در بخشی از سخنان خود گفت که در پی حضورش در کنفرانس مخالفان رژیم ایران در فرانسه، هشداری را از سوی وزیر خارجه ایران دریافت کرده است.

الفیصل همچنین در معرض ترور واقع شدنش را تکذیب کرد و گفت: «در معرض ترور واقع شدنم و اطلاعاتی مبنی بر وجود طرحی برای هدف قرار دادنم به دستم نرسیده است».

وزارت خارجه بریتانیا: سپاه پاسداران در حمله به دو نفتکش در دریای عمان نقش داشته است

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy