دو کارگر شهرداری روز سه‌شنبه ۲۱ خرداد در دو حادثه جداگانه در اردبیل و آبادان جان باختند

36
دو کارگر شهرداری روز سه‌شنبه ۲۱ خرداد در دو حادثه جداگانه در اردبیل و آبادان جان باختند

دو کارگر شهرداری روز سه‌شنبه ۲۱ خرداد در دو حادثه جداگانه در اردبیل و آبادان جان باختند.

حادثه اردبیل روز سه‌شنبه ۲۱ خرداد اتفاق افتاد.

کارگر ۳۵ ساله شهرداری حین کار در اطراف چاه فاضلاب، به درون چاه سقوط کرد و جان باخت. به نوشته خبرگزاری دولتی ایلنا، پیکر نیمه‌جان این کارگر از چاه بیرون کشیده شد اما عملیات احیای قلبی بر روی او موثر نبود.

حادثه دوم در منطقه سه شهرداری آبادان و هنگامی روی داد که کارگری به نام باقر شناور در منطقه ذوالفقاری شهر آبادان مشغول به کار بود و توسط یک خودرو سواری زیر گرفته شد. این کارگر به بیمارستان منتقل شد اما در اثر شدت جراحات جان خود را از دست داد.

حوادث کاری منجر به فوت و جرح در ایران مکرراً رخ می‌دهد. در نشست سالانه سازمان جهانی کار قرار است به پاسخ حکومت ایران درباره شرایط بد ایمنی محل کار رسیدگی شود. بنا بر آمار رسمی، در یک دهه اخیر ۱۶ هزار کارگر در ایران جان‌شان را بر اثر این دست سوانح از دست داده‌اند.

بیشتربخوانید

کار در گرمای طاقت‌فرسای استان‌های خوزستان، بوشهر و سیستان و بلوچستان هر ساله قربانی می‌گیرد. اما کارگران بسیاری همچون کارگران پیمانکاری شهرداری‌ها و کارگران پروژه‌ای نفت و گاز از تسهیلاتی چون «کاهش ساعت کاری» یا «مزایای بدی آب و هوا» برخوردار نیستند.

کم نیستند روزهایی مثل امروز چهارشنبه ۲۲ خرداد که موسسات خدماتی و دستگاه‌های اجرایی مناطق گرم بویژه خوزستان به دلیل دمای ۵۰ درجه و گرمای بالای هوا تعطیل می‌شوند. امروز استانداری خوزستان بانک‌ها را هم تعطیل کرد. اما دمای هوا هر چقدر که باشد بخش قابل توجهی از کارگران که پروژه‌ای، موقت و روزمزد هستند ناگزیرند برغم ناراحتی جسمی به کار ادامه دهند. آن‌ها موقت‌اند و تشکلی هم برای دفاع از خود ندارند.

کار در این شرایط برای کارگرانی که در فضای باز کار می‌کنند مانند کارگران ساختمانی، کارگران شهرداری‌ها و کارگران نفت و گاز ــ چنانچه تا کنون در مواردی اتفاق افتاده ــ می‌تواند به مرگ نیز منجر شود.

در سال‌های گذشته اخبار مرگ کارگران در اثر کار در گرمای شدید در مواردی به رسانه‌ها درز کرده اما حتی انتشار این اخبار هم سبب تغییری در وضعیت کارگران موقت و روز مزد نشده است.

گرما باعث افزایش ضریب حوادث و مرگ کارگران در محیط کار می‌شود. کارگران شهرداری‌ها، کارگران سکوهای نفت و گاز، کارگران کوره‌پزخانه‌ها، و کارگران ساختمانی بیش از سایرین در معرض هوای بشدت گرم قرار دارند و خطر گرمازدگی تهدیدشان می‌کند.

فراتر از این، کار در دمای بالا می‌تواند به گرمازدگی حاد بیانجامد که بدن دیگر قادر به دفع گرمای اضافی خود نیست. سیستم تنظیم‌کننده دمای بدن، از کار می‌افتد و این امر می‌تواند به تخریب اندام‌های بدن بیانجامد.

یک کارگر در نیشابور در یک کارگاه ساختمانی در اثر ریزش آوار مصدوم شد

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy