روزنامه دیلی تلگراف: شبکه‌ای وابسته به ایران و حزب الله لبنان در لندن متلاشی شد

58
شبکه‌ای وابسته به ایران و حزب الله لبنان در لندن متلاشی شد

روزنامه دیلی تلگراف رشبکه‌ای وابسته به ایران و حزب الله لبنان در لندن متلاشی شدوز دوشنبه گزارش داد، مقامات این کشور شبکه‌ای وابسته به ایران و حزب الله لبنان که از تهران حمایت می‌شود را متلاشی کرده است .این هسته از سال ۲۰۱۵ مواد منفجره که در ساختن بمب بکار می رود را به لندن انتقال داده و آن را ذخیره کرده است.

بنا به گزارش العربیه لندن فعالیت این هسته را از سال ۲۰۱۵ زیر نظر داشته است اما از فاش کردن محتواى پرونده در سطح افکار عمومی ممانعت کرد.

این روزنامه به نقل از منابع امنیتی گفته است که پلیس بریتانیا و سرویس اطلاعاتی MI5 اطلاعاتی از سوی یک دولت خارجی به دست آورده اند، که بر اساس آن اطلاعات هسته مورد حمایت ایران و حزب الله لبنان دست کم ۳ تن نیترات آمونیوم به بریتانیا انتقال دادند.

در گزارش آمده است که یک فرد از این هسته بوسیله پلیس بریتانیا در شمال غربی لندن دستگیر شد، اما بعدها آزاد شد، چون هدف از عملیات بازداشت این شخص کشف ازطلاعات بیشتر و شناسایی و کسب اطلاعات سری بود نه پیگرد قانونی یا جنایی.

این روزنامه نوشت، تصمیم عدم اطلاع رسانی عمومی درباره جزئیات این پرونده که پس از توافق هسته‌ای ایران با غرب در سال ۲۰۱۵ اتفاق افتاد، شگفت آور است.

روزنامه نوشت دستگاه‌های امنیتی بریتانیا موضوع را به دیوید کامرون نخست وزیر و ترزا می که وزیر کشور بود، اطلاع داده شد اما کسی نمایندگان پارلمان بریتانیا که در حال بررسی قرار دادن حزب الله لبنان در لیست گروه‌های تروریستی بودند، را از موضوع آگاه نکرد.

این گزارش افزود: «البته هیچ حمله قریب الوقوعی صورت نمی‌گرفت و مواد منفجره نیترات آمونیوم نیز برای ساخت بمب هنوز استفاده نشده است».

گفتنی است که بریتانیا چندین سال است که فالیت افراد وابسته به نظامی حزب الله لبنان را در این کشور ممنوع اعلام کرده است اما همه اعضای این حزب را در لیست گروههای سیاسی قرار نداده است.

کشورهای اروپایی در واکنش به اقدامات تهران یک دیپلمات ایرانی وابسته به عوامل حملات تروریستی را دستگیر و تعدادی از دیپلمات‌های ایران را اروپا اخراج کرده‌اند.

اتحادیه اروپا در دسامبر گذشته، در واکنش به این اقدامات تروریستی ایران تحریم‌های را علیه دو وزارت کشور و اطلاعات ایران اعمال کرد .

ایران به اتهام اقدام برای ترور مخالفانش در هلند و سایر اقدامات بمب گذاری و ترور در فرانسه و دانمارک علیه گروه های اپوزیسیون ایران محکوم شد.

دونالد ترامپ در سفر اخیر خود به بریتانیا گفت واشینگتن و لندن اجازه ساخت بمب هسته‎ای را به ایران نخواهند داد.

مجله آمریکایی نشنال اینترست: ایران به نظام سوریه برای بازسازی تاسیسات اتمی‌اش کمک می کند

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy