۵ژوئن روز جهانی محیط‌زیست روزی که نه تاریخی است و نه چندان قدیمی

18
۵ژوئن روز جهانی محیط‌زیست روزی که نه تاریخی است و نه چندان قدیمی

۵ژوئن روز جهانی محیط‌زیست روزی که نه تاریخی است و نه چندان قدیمی.

سال ۱۹۷۲میلادی بود که سازمان ملل چنین روزی را برای مقابله جهانی با تخریب محیط‌زیست و گونه‌های زیستی (گیاهی و جانوری) به‌عنوان روز جهانی حفاظت از محیط‌زیست نامگذاری کرد.

این تصمیم همزمان با برگزاری یک کنفرانس در استکهلم پایتخت سوئد اتخاذ شد. نامگذاری البته در مجمع عمومی سازمان ملل انجام شد که منجر به تشکیل «یونپ = UNEP» یعنی «برنامه محیط‌زیست سازمان ملل» گردید. هدف «یونپ» در ۶۰محور طبقه‌بندی و اعلام شده که اساس آن حمایت از محیط‌زیست و سلامت آن با اتکا به فعالیت‌های گوناگون اجتماعی است.

در ایران مسأله محیط‌زیست البته کمی پیچیده‌تر از آن چیزی است که در دیگر نقاط جهان وجود دارد.

در ایران همه چیز در حال غارت شدن یا نابود شدن توسط حکومت است:

چپاول منابع نفت و تمامی دیگر داشته‌های معدنی

غارت جنگل‌ها، رودها، دریاچه‌ها، تالاب‌ها و هورها

نابودی پوشش گیاهی، مراتع

نابودی گونه‌های زیستی

تخریب محیط‌زیست توسط:

هوای آلوده نیروگاههای قدیمی «مازوت سوز»

صنایع عقب‌مانده پتروشیمی

خودروهای «ناقص سوز»

سوخت‌های تولیدی مخرب مانند بنزین آلوده‌ساز وطنی

متوقف کردن طرح‌های منطقه‌یی حفاظت از محیط‌زیست مانند:

طرح منطقه‌یی تثبیت شنهای روان

طرح منطقه‌یی مقابله با پیشروی بیابانها و کویرها به سوی مناطق شهری و جنگلی و بافت سبز

به‌هم زدن ساختار طبیعی زمین به وسیله:

لایروبی نکردن زه‌کشی‌های قدیمی طبیعی و مصنوعی و نابود کردن آنها

تغییر مسیر طبیعی آب‌های سطحی با سدسازیهای کارشناسی نشده

کوه‌خواری و کوه‌تراشی در مناطق خوش‌ آب و هوا برای ایجاد مناطق مسکونی اشرافی

دریاخواری

تسریع سرعت فرسایش زمین

در کنار این محورها باید اعدام و زندانی کردن فعالآن محیط‌زیست ایران را نیز اضافه کرد که البته پدیده‌یی منحصر به‌فرد در ایران !

این فهرست و جنایت‌های اعمال شده در حق محیط‌زیست را می‌توان باز هم ادامه داد اما نگاهی به فجایعی که تنها طی دو ماه و نیم اول سال ۹۸روی داد کافی است تا جنایت اعمال شده در حق محیط‌زیست ایران ا را به‌خوبی مشاهده کرد. سیل‌هایی که تقریباً سرتاسر ایران را در نوردید و حداقل سه استان گلستان، لرستان و خوزستان را حداقل برای یک فصل زراعی از دور خارج کرد. به‌گفته نماینده رژیم در ایذه خسارت‌های سیل ۹۸تنها در خوزستان معادل خسارت‌های جنگ ضدمیهنی است! صرفاً جهت یادآوری خوب است بدانیم خسارت‌های جنگ ضدمیهنی به‌گفته رفسنجانی «هزار میلیارد دلار» بود!

در حالی‌که به‌گفته یک عضو شورای هماهنگی شبکه ملی محیط‌زیست و منابع طبیعی کشور (فردی به اسم مسعود مولانا.به‌ نقل از خبرگزاری حکومتی ایسنا آبان ۹۷) در ۴۰سال حاکمیت رژیم این خسارتها به محیط‌زیست کشور وارد شده است:

نیمی از جنگل‌های شمال نابود شده است (از ۳۶۰۰۰۰۰هکتار جنگل تا ۱۸۰۰۰۰۰هکتار باقی مانده است).

با آن که میزان بارش در شمال کشور در ۵۰سال اخیر ۲۰درصد کاهش یافته اما تعداد سیلاب‌های آن ۵۰برابر بیشتر شده است!

با آن که ایران بیشتر از ۴برابر آلمان مساحت داشته و تعداد روزهای آفتابی آن دو برابر آلمان است اما میزان بهروری ایران از انرژی غیر فسیلی زیر ۲٪ است (۶۵۴مگاوات. منبع ایسنا ۱۳آذر ۹۷)‌ در حالی‌که آلمان بیش از ۳۰٪ انرژی مصرفی خود (۳میلیارد کیلووات از ۹میلیارد کیلووات در ساعت)‌را از انرژی خورشیدی تهیه می‌کند.(دویچه وله). و ترکیه که شباهت‌های بسیاری با ایران دارد ۱۲.۵گیگاوات معادل ۱۵درصد ظرفیت برق تولید شده‌اش را از انرژی‌های خورشیدی، بادی و… تولید می‌کند.(ایسنا ۱۳آذر ۹۷).

ایران آخوندزده با این‌که در شمار کشورهای صنعتی جهان نیست اما در تولید گاز‌های گلخانه‌ای جایگاه هشتم جهان را دارد! (ایسنا آبان ۹۷منبع قبلی).

در ادامه آنچه که این کارشناس حکومتی گفته است، می‌توان به خشکاندن ۲۸دریاچه و تالاب از ۱۰۵تالاب ثبت شده اشاره کرد (دریاچه‌های ارومیه، بختگان، پریشان هامون، و تالاب‌هایی هم‌چون تالاب گاوخونی، جازموریان و ارژن از معروفترین آنها هستند) این در حالی‌ است که تالاب معروف انزلی نیز با افت شدید ارتفاع آب در آستانه نابودی قرار گرفته است.

خشک شدن رودخانه معروف زاینده رود،

ورود پدیده ریزگردها به زندگی ایرانیان

و بروز معضل کمبود آب آشامیدنی در خوزستان و هرمزگان و بوشهر و سیستان و بلوچستان و یزد و حتی کازرون و تبدیل آن به یک معضل اجتماعی  و تخریب محیط‌زیست آن است.

بروز مشکل بی‌آبی در مزارع اصفهان و قیامهای نوبه‌ای کشاورزان اصفهان و آذربایجان نیز یکی دیگر از پیامدهای آسیب‌هایی است که آخوندها به محیط‌زیست ایران وارد کرده‌اند.

افزایش مهاجرت‌های اقلیمی در داخل کشور به‌علت بی‌آبی.

بروز معضل زباله‌های شهری و انباشت آنها در کنار مناطق مسکونی یا جنگلی یا رها کردن آنها در رودخانه‌های منطقه یکی دیگر از پیامدهای که چندان مجال مطرح شدن در رسانه‌ها نیافته‌اند.

برای اطلاع بیشتر از فجایعی که فاشیسم مذهبی حاکم بر ایران در مدت ۴۰سال حاکمیت خود بر سر محیط‌زیست کشور آورده می‌توانید به مقاله‌های زیر در سایت مجاهد نگاه کنید:

پژوهشی درباره آب در ایران

۴۰سال تخریب محیط‌زیست ایران

بحران بی‌آبی وسط سیلاب

زیست بوم ایران در پرتگاه نابودی

کشف تونلی پیچیده مربوط به شبه‌نظامیان حزب‌الله از جنوب لبنان به شمال اسرائیل

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy