کشف تونلی پیچیده مربوط به شبه‌نظامیان حزب‌الله از جنوب لبنان به شمال اسرائیل

98
کشف تونلی پیچیده که از جنوب لبنان به شمال اسرائیل که توسط شبه‌نظامیان حزب‌الله حفر شده بود

کشف تونلی پیچیده مربوط به شبه‌نظامیان حزب‌الله از جنوب لبنان به شمال اسرائیل

ارتش اسرائیل دوشنبه ۳ ژوئن، ویدیویی از داخل تونلی پیچیده که از جنوب لبنان به شمال اسرائیل در عمق زمین حفر شده منتشر و اعلام کرد که این تونل را شبه‌نظامیان حزب‌الله حفر کرده‌اند.

به گزارش العربیه تونل مملو است از کابل‌های برق، جعبه‌های کنترل جریان برق و دستگاه‌های ارتباط و تماس. سخنگوی ارتش اسرائیل می‌گوید ابتدای تونل تقریبا در یک کیلومتری عمل خاک لبنان قرار دارد و عمقش به حدود ۸۰ متر یعنی ارتفاع ساختمان ۲۲ طبقه‌ای می‌رسد. انتهای این تونل در نزدیکی شهرک زرعیت اسرائیل قرار دارد.ارتش اسرائیل می‌گوید این تونل را سال گذشته در جریان عملیاتی نظامی کشف کرده که طی آن تعدادی دیگر از تونل‌های هجومی را پیدا کرده است؛ تونل‌هایی که حزب‌الله لبنان حفر کرده و اکنون توسط ارتش اسرائیل حفر شده است.

در واکنش به این عملیات اسرائیل، دبیرکل حزب‌الله لبنان ژانویه گذشته گفت که نیروهای حذبش برای سال‌های متمادی، موفق به ورود به اسرائیل شدند. او اما مسئولیت حفر تونل‌ها را بر عهده نگرفت.آخرین جنگ میان اسرائیل و حزب‌الله سال ۲۰۰۶ روی داد. اکنون با وجود تبادل حملات در سوریه و در بلندهای اشغاالی جولان، اما مرزهای لبنان و اسرائیل آرام است.

بیشتربخوانید

نگرانی های ایالات متحده از اقدامات جمهوری اسلامی و فشار بیشتر

ایالات متحده می‌گوید که توافق هسته ای با ایران در رفتار این کشور تاثیر مثبتی نداشته است. پرزیدنت ترامپ با خروج از توافق برجام در اردیبهشت ۱۳۹۷، در دو مقطع در مرداد و آبان سال گذشته، دستور بازگشت تحریم‌های هسته ای علیه جمهوری اسلامی ایران را صادر کرد.

ایالات متحده می‌گوید که جمهوری اسلامی بزرگترین دولت حامی تروریسم است، برنامه موشکی بالیستیک خود را برخلاف قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ادامه می دهد، و عامل بی‌ثباتی در خاورمیانه است.

آزمایش‌های موشکی ایران پیش از این نیز با واکنش کشورهای غربی مواجه شده بود و آنها بارها از جمهوری اسلامی خواسته بودند تولید و آزمایش این موشک‌ها را متوقف کند.

ایران طی سال‌های اخیر دست به انجام آزمایش‌های موشکی زده است که روی برخی از آنها به زبان‌های مختلف (از جمله عبری) شعار «نابودی اسرائیل» نقش بسته بود.

در سال ۹۷ همچنین چند نقشه افراد وابسته به جمهوری اسلامی برای ترور مخالفان سیاسی در اروپا نیز کشف و منجر به اقدام دیپلماتیک از سوی کشورهای فرانسه،‌ آلمان، دانمارک، و هلند علیه رژیم ایران شد.

وزیر خارجه آمریکا اول خرداد سال گذشته با اعلام راهبرد جدید آمریکا در قبال ایران، ۱۲ شرط ایالات متحده برای توافق با جمهوری اسلامی را برشمرد که در واقع فهرست خواسته‌های ایالات متحده از جمهوری اسلامی یا به عبارتی جزئیات تغییر رفتار رژیم ایران است.

برخی از این شروط شامل توقف حمایت از تروریسم و خودداری از اقدامات مخرب در منطقه نظیر حمایت از حزب الله لبنان و دخالت در کشورهای منطقه است.

آمریکا در ابتدای سال ۹۸، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد. این نخستین بار بود که ایالات متحده نیروی نظامی یک کشور را در چنین فهرستی در کنار گروه‌هایی چون القاعده و داعش قرار می‌داد.

ایران هر سال ۷۰۰ میلیون دلار برای سازمان تحت حمایت خود، حزب‌الله، ارسال می‌کند

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy