نامه‌های دخترم از داخل زندان مبنای دو اتهام جدید قرارگرفته است

70
نامه‌های دخترم از داخل زندان مبنای دو اتهام جدید قرارگرفته است

نامه‌های دخترم از داخل زندان مبنای دو اتهام جدید قرارگرفته است

مادر آتنا دائمی فعال مدنی و زندانی سیاسی بند زنان زندان اوین گفت او روز چهارشنبه ۹ خرداد ماه برای ابلاغ کیفرخواست پرونده جدیدش از بند نسوان زندان اوین به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب منتقل شده است. آتنا دائمی که اکنون حکم پنج سال حبس خود را سپری می‌کند به همراه گلرخ ایرایی مواجه با دو اتهام توهین به رهبری و تبلیغ علیه نظام شده‌ است.

زندانی سیاسی زندان اوین آتنا دائمی روز چهارشنبه ۹ خرداد ماه برای ابلاغ کیفرخواست پرونده جدیدش از بند نسوان زندان اوین به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب منتقل شده است. به گفته معصومه نعمتی، فرزندش در این شعبه متهم به اتهامات «توهین به رهبری» و «تبلیغ علیه نظام» است با این حال وکیل او تاکنون قادر به مطالعه پرونده، ملاقات با آتنا در زندان و حتی شرکت در جلسه دادگاه برای ابلاغ کیفرخواست موکلش نبوده است.

آتنا دائمی که اکنون حکم پنج سال حبس خود را سپری می‌کند به همراه گلرخ ایرایی مواجه با این دو اتهام شده‌ است. به گفته معصومه نعمتی، مستندات اتهامات آنها براساس بیانیه‌ها و نامه‌هایشان از داخل زندان و خواندن سرود شکل گرفته است.

به گفته خانم معصومه نعمتی: «متاسفانه به وکیل او نه تنها در این مدت اجازه مطالعه پرونده را ندادند بلکه حتی اجازه ملاقات با آتنا را هم ندادند. در این جلسه هم وکیلش حضور نداشت یعنی اساسا اطلاعی از برگزاری آن نداشت. طبق آنچه آتنا به من در تماس تلفنی گفت در زمان ورود به دادگاه کمی برای حجاب او سخت گرفتند.»

مادر آتنا دائمی درباره کیفرخواست گفت: «دخترم گفت در کیفرخواست آمده که طبق تحقیقات انجام شده و شهادت شاهدان خانم آتنا دائمی و گلرخ ایرایی مجرم شناخته شده‌اند و رییس دادسرای زندان اوین از دادگاه کیفر آنها را خواستار شده است.»

خانم نعمتی درباره مصادیق و مستندات این دو اتهام گفت: «به آتنا گفته‌اند نامه‌ها و بیانیه‌هایش از داخل زندان مبنای اتهام تبلیغ علیه نظام شده و یک بار وقتی در سالن ملاقات به همراه گلرخ سرود خواندند و شعار دادن آنها مبنای توهین به رهبری به حساب آمده است.»

مادر آتنا دائمی با اظهار اینکه شعبه بازپرسی این دو اتهام در دادسرای زندان اوین چندین بار تغییر کرده، گفت: «بازپرس یکی از شعبات گفته بود که او منع تعقیب برای این اتهامات می‌زند چون مبنای درستی ندارند اما متاسفانه با تغییر رییس شعبه، پرونده زیر دست آقای خدابخشی رفت، کسی که در سال ۹۳ و ۹۴ دادیار ناظر بر زندان بود و آتنا را می‌شناخت.»آتنا دائمی، متولد ۱۳۶۷ و فعال حقوق مدنی در تاریخ ۲۹ مهرماه ۱۳۹۳ توسط سازمان حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت شد و در تاریخ ۲۳ اسفند ۱۳۹۳ در دادگاهی به ریاست قاضی محمد مقیسه به اتهام «تبلیغ علیه نظام، اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی، توهین به رهبری، توهین به بنیان‌گذار جمهوری اسلامی و اختفای ادله جرم» به ۱۴ سال زندان محکوم شد. در دادگاه تجدیدنظر او از اتهام «اختفای ادله جرم» منع تعقیب خورد و براساس ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی حکم او به پنج سال حبس تغییر کرد.

او پس از ۱۴ ماه بازداشت با قرار وثیقه از زندان آزاد شد اما در تاریخ ششم آذر ماه ۹۵ برای گذراندن دوران حبس‌اش در منزل پدری بازداشت و روانه زندان شد. آتنا دائمی از زمان انتقال به زندان برای اجرای حکم تاکنون مواجه با پنج پرونده شده است که یکی از آنها دو خواهر و شوهر خواهرش نیز متهم بودند.

آتنا در سه پرونده منع تعقیب خورد و از اتهامات مطرح شده تبرئه شد اما در حال حاضر با دو پرونده دیگر مواجه است. به گفته خانم نعمتی، دخترش در پرونده دیگر متهم به «تمرد از ماموران در حین انجام وظیفه» و «اخلال در نظم عمومی زندان» نیز شده که فعلا برای آن تعیین شعبه نشده است.

مادر آتنا اما می‌گوید غیر از پرونده جدید، او نگران وضعیت جسمی دختر جوانش است و بیماری‌های که هنوز معالجه نشده‌اند و علیرغم پیگیری‌های خانواده آتنا برای معاینه و درمان به بیمارستان منتقل نشده است.

معصومه نعمتی گفت: «دخترم ۳۰ سالش بیشتر نیست اما فشار خونش بالاست. غیر از این مدتی پیش پزشک متخصص زنان زندان اوین در سینه آتنا متوجه توده‌ای شد و خواست تا به بیمارستان برای انجام آزمایشات تخصصی منتقل شود. ما با کلی مکافات برای دخترم وقت پزشک گرفتیم. متاسفانه با دکتر انتخابی ما موافقت نشد و گفتند باید فقط از بیمارستان‌های طرف قرارداد زندان وقت گرفته شود. ما هم نهایتا برای او از بیمارستان امام خمینی وقت گرفتیم. آتنا به این بیمارستان منتقل و آزمایش‌های از او گرفته شد، پزشک بیمارستان وجود توده در سینه او را تایید کرد اما گفت لازم است آتنا هر شش ماه یک بار مورد ماموگرافی و سونوگرافی قرار بگیرد تا حجم توده کنترل شود با این حال متاسفانه نزدیک به ۱۰ ماه است که او برای آزمایش به بیمارستان منتقل نشده است. من به شدت نگرانم، بیماری سرطان در خانواده ما ارثی است و باید دخترم سر موقع معاینه شود تا خدای نکرده توده بزرگ‌تر نشود. »

خانم نعمتی همچنین گفت به دلیل آب آلوده زندان اکثر زندانیان از جمله آتنا دچار ناراحتی معده و روده هستند.

خانم نعمتی با اظهار اینکه از یک سال پیش تاکنون فرزندش به مرخصی نیامده گفت: «متاسفانه با مرخصی او هم مواقت نمی‌شود. آرزویم این است که آتنا به مرخصی بیاید تا با خیال راحت او را به نزد پزشکی که خودمان می‌شناسیم ببریم و آزمایش‌هایش انجام شود. متاسفانه وقتی از طرف زندان به بیمارستان منتقل می‌شود جواب آزمایش‌ها به ما گفته نمی‌شود فقط یک چیزهای کلی به ما می‌گویند و من همیشه این احساس را دارم که در برزخ مانده‌ام.»

از سوی دیگر ملاقات حضوری آتنا دائمی از اسفند ۹۷ به دلایل نامشخصی از سوی رییس زندان اوین لغو شده است. خانم دائمی نیز در اعتراض با این برخورد، از آن تاریخ تاکنون در ملاقات‌های کابینی خود نیز شرکت نکرده است. به گفته مادر این زندانی، او از تاریخ ۲۶ اسفند ۹۷ تاکنون فقط یک بار در تاریخ ۱۶ اردیبهشت ماه فرزندش را ملاقات کرده است: «روز ۱۶ اردیبهشت ماه به همراه پدرش آتنا را خیلی کوتاه در شعبه چهارم بازپرسی دادسرای اوین دیدم. خسته شده‌ام، مریض شدم. هم نگران پرونده جدید فرزندم هستم و هم نگران سلامتی‌اش نمی‌دانم برایش چه اتفاقی قرار است بیفتد، چه زمانی قرار است از این زندان بیرون بیاید. خسته‌ام. دیگر نمی‌توانم ادامه دهم.»

یک زن حقوق‌دان به عنوان صدراعظم موقت اتریش انتخابات شد

 

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy