خطرناکترین چالشی که جهان با آن مواجه است دخالت در امور داخلی کشورهاست

27
خطرناکترین چالشی که جهان با آن مواجه است دخالت در امور داخلی کشورهاست

خطرناکترین چالشی که جهان با آن مواجه است دخالت در امور داخلی کشورهاست

پادشاهی عربی سعودی چهارشنبه ۲۹ ماه مه ۲۰۱۹ ریاست دوره‌ای سازمان همکاری اسلامی را بر عهده گرفت که اجلاس آن هم‌اکنون در مکه مکرمه در حال برگزاری است و در این راستا فعالیت‌های اجلاس مقدماتی وزرای خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی نیز آغاز شده است.

به گزارش «العربیه» ابراهیم العساف، وزیر خارجه پادشاهی عربی سعودی در سخنرانی خود در شامگاه چهارشنبه گفت جهان اسلامی با چالش‌هایی مواجه است که خطرناکترین آنها دخالت در امور داخلی‌اش است.

او در این‌باره افزود ‌که امت اسلامی در حال حاضر با چالش‌هایی در سوریه، لیبی، سومالی و دیگر کشورها مواجه است.

وزیر خارجه سعودی همچنین نزاع با اسرائیل را یکی از بارزترین چالش‌ها دانست و از مسئله فلسطین به عنوان اولویت نخست سعودی یاد کرد.

العساف در ادامه دخالت‌های خارجی را باعث تشدید بحران مردم یمن دانسته و مجددا بر حمایت کشورش از تلاش‌های بین‌المللی در این‌باره تاکید کرد.

او همچنین بر ایستادگی پادشاهی عربی سعودی در کنار ملت سودان تاکید کرد و گفت کشورش از شورای نظامی (انتقالی) سودان حمایت می‌کند.

وزیر خارجه سعودی گفت کشورش خواهان ایجاد راه حلی برای بحران سوریه بر پایه مذاکرات ژنو۱ و پایان دادن به حضور گروه‌های شبه‌نظامی فرقه‌گرا در این کشور است.

ابراهیم العساف در ادامه بر ضرورت بازگشت پناهجویان روهینگیایی به میانمار و تحقق عدالت تاکید کرد.

او در بخش دیگری از سخنان خود بر حمایت پادشاهی عربی سعودی از لیبی برای برون‌رفت از بحران کنونی این کشور تاکید کرد.

العساف همچنین اضافه کرد، سعودی عملیات تروریستی را که تهدیدی برای صادرات نفت است، محکوم کرد و ضمن تقبیح اقدامات خرابکارانه علیه نفت‌کش‌ها در آب‌های تجاری امارات متحده عربی، نسبت به پیامد‌های این حادثه هشدار داد.

از سویی مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه، که کشورش ریاست دوره گذشته سازمان همکاری اسلامی را بر عهده داشت طی سخنرانی خود در افتتاحیه این اجلاس گفت که تنها راه حل در سوریه، پایبندی به قطعنامه‌های سازمان ملل متحد است.

تسامح و اعتدا‌ل‌گرایی

از طرفی صالح العثیمین، دبیرکل سازمان همکاری‌های اسلامی در سخنرانی خود در کنفرانس مقدماتی از مسأله فلسطین به عنوان مسأله‌ای اساسی برای جهان اسلام یاد کرد که نمی‌توان از آن دست کشید.

العثیمین خواستار پایان اشغال‌گری و درد و رنج فلسطینیان و تسویه بحران‌های منطقه شد و بر ضرورت مبارزه با تمامی اشکال تبعیض از یک سوی و ترویج تسامح و اعتدال‌گرایی در کشورها از سوی دیگر شد.

دبیرکل سازمان همکاری اسلامی همچنین برگزاری اجلاس سران کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در پادشاهی عربی سعودی را منعکس کننده اصرار بر وحدت‌گرایی در میان مسلمانان دانسته، گفت توانایی‌های زیادی برای مقابله با چالش‌ها و فعال کردن همکاری‌های گروهی وجود دارد.

وزیر خارجه عربستان خواستار پاسخ قاطع درباره عملیات خرابکارانه علیه نفتکش ها شد

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy