اعتراض کارگران و کارکنان نگهداری خط و ابنیه فنی راه آهن در گذرگاه تبریز

49
اعتراض کارگران و کارکنان نگهداری خط و ابنیه فنی راه آهن در گذرگاه تبریز

کارگران و کارکنان نگهداری خط و ابنیه فنی راه آهن دوشنبه ۳۰ اردیبهشت در گذرگاه تبریز و در نورآباد شازند واقع در استان مرکزی در اعتراض به تعویق مطالبات و عدم امنیت شغلی دست به اعتصاب زدند.

به نوشته کانال تلگرامی کارگران و کارکنان نگهداری خط و ابنیه فنی راه آهن، اعتصاب راه‌آهن گذرگاه تبریز وارد سومین روز شده است و کارگران سه روز است که سر کار حاضر نشده‌اند.

اعتصاب کارگران راه‌آهن گذرگاه تبریز در پی بدعهدی پیمانکار و عدم پرداخت مطالباتشان از سه روز پیش آغاز شده است. این کارگران هنوز دستمزد اسفند سال گذشته را دریافت نکرده‌اند.

کارگران راه‌آهن ایستگاه‌های دیگر آذربایجان شرقی علاوه بر دستمزد اسفند، مطالبات معوقه دیگری نیز دارند. کارگران راه‌آهن نورآباد شازند نیز سه ماه گذشته حقوق نگرفته‌اند.

شرکت پیمانکاری «راه آهن جوش گستر» که کارگران راه‌آهن نورآباد شازند تحت مسئولیت آن قرار دارند تعویق مطالبات کارگران را نتیجه عدم پرداخت اعتبار از سوی راه‌آهن عنوان کرده است.

شرکت تراورس (پیمانکار مادر) مدعی است که حقوق کارگران را به پیمانکاران پرداخته است. حدود شش هزار کارگر نگهداری خط و ابنیه فنی راه آهن از طریق شرکت‌های پیمانکاری در راه‌آهن کار می‌کنند که اغلب با تعویق مطالبات و عدم امنیت شغلی مواجه‌اند.

آن‌ها به‌طور متناوب در نقاط مختلف کشور دست به اعتصاب و بستن خط قطار زده‌اند.

بیشتربخوانید

شش کارگر مجتمع نیشکر هفت‌تپه که در پی اعتصاب ۱۹ اردیبهشت این مجتمع احضار و بازداشت شده بودند، با قرار کفالت و وثیقه آزاد شدند. سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه با اعلام این خبر تاکید کرده است که اسماعیل بخشی نماینده کارگران هنوز در زندان اوین در بازداشت است.

روز ۱۹ اردیبهشت کارگران نیشکر هفت‌تپه در اعتراض به تعویق مطالبات و اخراج برخی مدیران به کارخانه دست به اعتصاب زدند. همان روز پنج تن از کارگران دستگیر و ۱۵ تن احضار شدند. در روزهای بعد تعدادی از دستگیرشدگان آزاد و شش تن دیگر از کارگران دستگیر و به زندان دزفول منتقل شدند.

در روزهای گذشته هم علی نجاتی عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه احضار شد. اسماعیل بخشی نماینده کارگران نیز به همراه سپیده قلیلان فعال کارگری که همزمان در دی‌ماه مجدداً بازداشت شدند در زندان به سر می‌برند.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy