رسانه‌های سعودی گزارش داده‌اند که حوثی‌ها بار دیگر موشک‌هایی به خاک عربستان شلیک کرده‌اند

87
رسانه‌های سعودی گزارش داده‌اند که حوثی‌ها بار دیگر موشک‌هایی به خاک عربستان شلیک کرده‌اند

رسانه‌های سعودی گزارش داده‌اند که حوثی‌های یمن بار دیگر موشک‌هایی به خاک عربستان شلیک کرده‌اند و پدافند هوایی این کشور بامداد دوشنبه، ۳۰ اردیبهشت، دو موشک را بر فراز جده و طائف رهگیری و منهدم کرده است.

طائف و جده در دو سوی مکه واقع شده‌اند و فاصله هر یک تا شهر مکه حدود ۹۰ کیلومتر است.

حوثی‌ها در مورد انتشار این خبر، مقام‌های سعودی را به «بهره‌برداری از موقعیت مکه» متهم کرده‌اند.

روزنامه عکاظ، چاپ جده، بامداد دوشنبه با اشاره به رهگیری «یک موشک حوثی ایرانی» بر فراز شهر طائف گزارش داد که در شبکه‌های اجتماعی ویدئوهایی از لحظه انهدام این موشک در آسمان منتشر شده است.

ساعاتی بعد نیز تلویزیون ماهواره‌ای العربیه، تحت مالکیت عربستان سعودی، از رهگیری و انهدام دو موشک بر فراز طائف و جده خبر داد و مدعی شد موشکی که بر فراز طائف منهدم شد «به سوی مکه پرتاب شده بود».

روزنامه عکاظ و همچنین شمار زیادی از کاربران سعودی در شبکه‌های اجتماعی با اشاره به «حمله‌ای مشابه در دو سال پیش»، حوثی‌ها را متهم کرده‌اند که شهر مذهبی مکه را «در ماه رمضان و در ایام حج عمره» هدف قرار داده است.

حوثی‌های یمن، که مورد حمایت ایران هستند، بدون تایید یا تکذیب شلیک دو موشک، تنها گفته‌اند که عربستان سعودی از موقعیت مکه بهره‌برداری سیاسی می‌کند.

به گزارش رویترز به نقل از خبرگزاری حوثی «سبا»، این مقام نظامی گفته است که این ۳۰۰ هدف شامل اماکن نظامی در خاک عربستان، امارات و پایگاه‌های آن دو کشور در خاک یمن می‌شود.

آمریکا و کشورهای عربی همواره گفته‌اند که شبه‌نظامیان شیعه حوثی از گروه‌های نیابتی ایران در منطقه محسوب می‌شود و از جمهوری اسلامی دستور می‌گیرد.

حملات موشکی و پهپادی اخیر حوثی‌ها به خاک عربستان در حالی صورت گرفته که تنش بین ایران و آمریکا بالا گرفته و واشینگتن با اشاره به «شواهدی موثق درباره تهدیدهای جدید ایران» ناو و بمب‌افکن به منطقه اعزام کرده است.

عادل الجبیر، وزیر مشاور در امور خارجی عربستان، روز یکشنبه به خبرنگاران گفت کشورش «خواستار صلح و ثبات در منطقه است» اما «دست‌بسته نمی‌ماند و از خود دفاع خواهد کرد».

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy