پادشاه عربستان از کشورهای عربی خواست برای رایزنی در مورد تحولات منطقه در مکه دیدار کنند

23
پادشاه عربستان از کشورهای عربی خواست برای رایزنی در مورد تحولات منطقه در مکه دیدار کنند

پادشاه عربستان از کشورهای عربی خواست برای رایزنی در مورد تحولات اخیر منطقه سی‌ام ماه مه در مکه دیدار کنند. هدف از این نشست اضطراری بررسی “حمله‌های خرابکارانه” اخیر در بندر فجیره و تاسیسات نفتی عربستان عنوان شده است.

سلمان بن عبدالعزیز آل سعود پادشاه عربستان کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس و اعضای اتحادیه عرب را فراخوانده در یک نشست اضطراری به رایزنی در مورد “اقدامات پرخاش‌جویانه اخیر و پیامدهای آن در منطقه” بپردازند.

منابع خبری غربی یک‌شنبه ۲۹ اردیبهشت (۱۹ مه) به نقل از آژانس خبری دولتی عربستان (SPA) گزارش دادند که این نشست قرار است سی‌ام ماه مه در مکه برگزار شود.

روز سه‌شنبه ۱۴ مه، دو ایستگاه انتقال نفت عربستان با پهپاد هدف حمله قرار گرفت. خالد فالح، وزیر انرژی عربستان انفجار در تاسیسات نفتی این کشور را “حمله تروریستی” خوانده است.

بنابر گزارش‌ها، شبکه تلویزیونی تحت کنترل شبه‌نظامیان حوثی یمن حمله به تاسیسات نفتی عربستان را تائید کرده است. به گزارش آسوشیتدپرس اسلامگرایان مورد حمایت جمهوری اسلامی می‌گویند هدف از این عملیات انتقال این پیام به ریاض بوده که از ادامه حمله به آنها خودداری کند.

یک‌شنبه گذشته (۱۲ مه) نیز چهار نفت‌کش، از جمله دو شناور متعلق به عربستان در بندر فجیره امارات متحد عربی در آب‌های دریای عمان هدف “حمله‌های خرابکارانه” قرار گرفتند.

یکی از این نفت‌کش‌ها با پرچم نروژ تردد می‌کرده و بر همین اساس یک شرکت بیمه نروژی در تحقیق در مورد حادثه بندر فجیره همکاری می‌کند.

نقش احتمال سپاه در حمله به نفت‌کش‌ها

خبرگزاری رویترز روز جمعه ۲۷ اردیبهشت با استناد به سند محرمانه‌ای از این شرکت نروژی گزارش داده که “به احتمال زیاد” سپاه پاسداران جمهوری اسلامی در حمله به نفت‌کش‌ها در بندر فجیره دست داشته است.

این خبرگزاری همزمان با انتشار خبر دعوت ملک سلمان از کشورهای عربی، به نقل از عادل جبیر، وزیر مشاور در امور خارجی عربستان سعودی گزارش داد که این کشور تلاش می‌کند مانع بروز جنگ در منطقه شود.

عادل جبیر ضمن تاکید بر تمایل ریاض برای جلوگیری از جنگ در منطقه هشدار داده که عربستان آماده است با “شدت و قاطعیت” به هر اقدام تنش‌آفرینی واکنش نشان دهد. او می‌گوید در مناقشه میان تهران و ریاض اکنون “توپ در زمین ایران است”.

ایران متهم به بی‌ثبات کردن منطقه

شورای همکاری خلیج فارس شامل شش کشور منطقه و اتحادیه عرب شامل ۲۰ کشور است. بسیاری از این کشور از جمله امارات متحده عربی، بحرین و کویت رابطه پرتنشی با ایران دارند و جمهوری اسلامی و گروه‌های مورد حمایتش را مسئول بی‌ثباتی و به خطر افتادن امنیت منطقه ارزیابی می‌کنند. جمهوری اسلامی همواره این اتهام‌ها را رد کرده است.

ناظران معتقدند ائتلاف به رهبری عربستان با عملیات نظامی خود علیه شیعیان مورد حمایت ایران در یمن وارد یک جنگ نیابتی با جمهوری اسلامی شده و خطر بروز یک رویارویی نظامی میان ریاض و تهران منتفی نیست.

در پی تشدید مناقشه میان ایران و ایالات متحده، وزارت خارجه بحرین با صدور بیانیه‌ای با اشاره به “وضعیت بی‌ثبات و افزایش تنش‌ها” در منطقه از شهروندان این کشور خواست “در اسرع وقت” عراق و ایران را ترک کنند.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy