موافقت عربستان سعودی با ساماندهی استقرار نیروهای آمریکایی درخلیج فارس

54
موافقت عربستان سعودی با ساماندهی استقرار نیروهای آمریکایی درخلیج فارس

موافقت عربستان سعودی با ساماندهی استقرار نیروهای آمریکایی درخلیج فارس

در پی افزایش نگرانی از حمله‌ احتمالی ایران به کشورهای هم‌پیمان آمریکا درخلیج فارس، عربستان سعودی و برخی دیگر از کشورهای عربی موافقت کردند واشنگتن الگوی استقرار نیروهایش در خلیج فارس را ساماندهی کند.

بر اساس گزارشی جدید، عربستان سعودی و برخی دیگراز کشورهای خلیج فارس برای “جلوگیری از حملات احتمالی ایران” با درخواست کاخ سفید مبنی بر تغییر الگوی استقرار نیروهای آمریکایی موافقت کرده‌اند.

ایالات متحده آمریکا بر آن است به آب‌های خلیج فارس و برخی از کشورهای این حوزه نیرو اعزام کند و حضور نظامی خود را در این شاهراه تحکیم کند.

این خبر که به گزارش روزنامه عربی “شرق الاوسط” منتشرشده است هم‌چنین می‌گوید عربستان سعودی وبرخی دیگراز کشورهای حاشیه خلیج فارس برای “جلوگیری از حملات احتمالی ایران” به این کشورها و به منافع آمریکا در خلیج فارس با این درخواست واشنگتن موافقت کرده‌اند.

این روزنامه درگزارش روز شنبه ۲۸ اردیبهشت (۱۸ مه) به نقل از یک دیپلمات عرب، که خواست ناشناس بماند، بدون اینکه به نام این کشورها اشاره کند می‌نویسد توافقنامه‌های دوجانبه بین آمریکا و این کشورها، مبنای تغییر الگوی استقرار نیروهای آمریکایی درمنطقه بوده است.

افزایش تنش‌های سیاسی میان تهران و واشنگتن در روزهای اخیر باعث نگرانی درمورد احتمال آمادگی جمهوری اسلامی برای دست زدن به عملیاتی علیه ناوها و پایگاه‌های نظامی آمریکا در خلیج فارس شده است.

رشد خطر حمله به خطوط کشتیرانی و هوایی آمریکا درخلیج فارس و دریای عمان، تصمیم آمریکا افزایش حضور و آمادگی نظامی خود دراین منطقه را در پی داشته است.

در گزارش شرق الاوسط هم‌چنین آمده است که قصد کاخ سفید از تغییر الگوی استقرار نیروهای خود جنگ با ایران نیست ، بلکه اقدامی مشترک برای جلوگیری از حمله ایران به کشورهای حوزه خلیج فارس یا منافع آمریکا در منطقه است.

ایالات متحده آمریکا اخیرا علاوه بر ناو هواپیمابر آبراهام لینکن، بمب‌افکن‌های استراتژیک بی-۵۲ را در کشورهای حاشیه خلیج فارس مستقر کرده است.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy