گزارشی از حمله به نفت کش ها به سازمان ملل توسط امارات متحده عربی و نروژ

52
گزارشی از حمله به نفت کش ها به سازمان ملل توسط امارات متحده عربی و نروژ

گزارشی از حمله به نفت کش ها به سازمان ملل توسط امارات متحده عربی و نروژ

امارات متحده عربی، عربستان سعودی و نروژ به سازمان ملل متحد رسماً گزارشی از حمله به نفت‌کش‌ها در بندر فیجره تسلیم کردند. ولیعهد ابوظبی و معاون فرمانده کل نیروهای مسلح امارات حملات به تاسیسات نفتی و کشتی‌های نفتکش سعودی و اماراتی را اتفاقی خطرناک که منجر به تهدیدی علیه کل جهان خواهد شد، دانست.

وزارت خارجه امارات شامگاه یکشنبه ۱۲ مه/ ۲۲ اردیبهشت با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که چهار فروند کشتی تجاری در نزدیکی آب‌های سرزمینی این کشور در شرق بندر فجیره هدف «عملیات مخرب» قرار گرفته‌اند.

به درخواست امارات یک هیأت نظامی آمریکایی مأمور بررسی حمله به چهار کشتی تجاری در آب‌های سرزمینی امارات شد. به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس دولت‌های سعودی، امارات و نروژ نتیجه این تحقیقات را در یک گزارش رسمی به سازمان ملل متحد تسلیم کردند.

این سه کشور در یک بیانیه مشترک اعلام کردند که خرابکاری در نفت‌کش‌ها امنیت کشتی‌رانی جهان را به مخاطره می‌اندازد.

دولت‌های سعودی، امارات و نروژ در این بیانیه یادآوری کردند که در حادثه بندر فیجره کسی صدمه ندید اما بدنه سه کشتی آسیب دیده‌اند.

در بیانیه سه کشور، جزئیات تحقیقات افشا نشده و کشور مشخصی هم متهم نشده که در خرابکاری نفت‌کش‌ها در شرق بندر فیجره امارات دست داشته است. سه کشور در این بیانیه اما اعلام کرده‌اند که با همکاری شرکای بین‌المللی‌شان به تحقیقات در این زمینه ادامه می‌دهند.

در همان حال خبرگزاری رویترز، یک بار دیگر به نقل از دو «منبع آگاه» که نام آن‌ها هم اعلام نشده ادعا کرد آمریکا بر این باور است که ایران در عملیات حمله به نفتکش‌ها در فجیره نقش داشته است. این دو منبع به رویترز گفته‌اند، واشنگتن بر این باور است که ایران نیروهای متحدش را به انجام چنین عملیاتی تشویق کرده است.

صدور هشدار امنیتی توسط سفارتهای آمریکا در لبنان، عراق، امارات و ترکمنستان

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy