ثروت‌اندوزی شرکت‌های وابسته به سپاه پاسداران، ریشه افزایش قیمت‌ها است

49
ثروت‌اندوزی شرکت‌های وابسته به سپاه پاسداران، ریشه افزایش قیمت‌ها است

ثروت‌اندوزی شرکت‌های وابسته به سپاه پاسداران، ریشه افزایش قیمت‌ها است

قیمت کالاهای اساسی از یک هفته قبل از ماه رمضان به‌صورت سرسام‌آوری افزایش یافت و زندگی مردم را در وضعیت بحرانی قرار داد. این در حالی است که مقامات رژیم در اواخر سال ۹۷به‌کرات وعدهٔ ثبات و آرامش بازار، تثیبت قیمت کالاهای اساسی و اقلام خوراکی برای سال ۹۸داده بودند.

به گواه اسناد مرکز آمار رژیم‌، نرخ تورم ۱۲ماهه منتهی به فروردین‌ماه ١٣٩٨به ۶/۳۰درصد رسید. نرخ تورم نقطه ‌به ‌نقطه ٥١،٤درصد می‌باشد همچنین نرخ تورم گروه پرمصرف غذایی در فروردین‌ماه امسال نسبت به همین ماه در سال گذشته حدود ۹/۴۴درصد است‌.(البته نرخ تورم واقعی در مرز۵۵درصد است) این افزایش افسارگسیخته قیمتها باعث افت شدید قدرت خرید مردم و فقیرتر شدند سه برابر جمعیت کشور شده است.

بنابراین دومینوی افزایش قیمتها هر گونه ثبات را در هفته اول ماه رمضان از بازار گرفت و با تغییر قیمت کالاها سایر خدمات نیز دچار نوسان گردید.

ارز دولتی برای ثبات بازار یا گسترش رانت‌خواری

مقامات رژیم همواره بی‌ثباتی در بازار و کاهش ارزش پول را حاصل تحریم و انزوای جهانی رژیم می‌اندازند؛

در حالی که علاوه بر خامنه‌ای، برخی از سرکردگان و به‌اصطلاح کارشناسان سیاسی و اقتصادی رژیم به صراحت گفتند افزایش قیمتها هیچ ربطی به تحریم ندارد، اما مجدداً به‌منظور توجیه فقر و گرسنگی هولناک مردم در ماه مبارک رمضان، می‌گویند بی‌ثباتی قیمتها به‌خاطر تحریم است…

امروز برای همه مردم روشن شده است که گرانی، فقر، بیکاری و خودکشی محصول زیر سلطه‌گرفتن اقتصاد ایران توسط سپاه تروریستی پاسداران و حاکمیت فاسد آخوندها طی ۴۰سال می‌باشد.

امروز با افزایش قیمت کالاهای اساسی سؤال مردم این است که چرا با تخصیص و تأمین ارز ۴هزار و ۲۰۰تومانی و ۳هزار و ۷۰۰تومانی برای کالا‌های اساسی،چرا قیمت کالاها بین ۳۰تا ۱۰۰درصد افزایش یافته است؟

علی عوض‌پور، دبیرکل اتاق اصناف در۲۸آبان ۹۷(قبل از تحریم‌های اخیر) به روزنامه جوان «رژیم» طی اعترافی گفته بود: «کالا‌های اساسی بین ۳۰تا ۵۰درصد افزایش قیمت داشته، ولی نباید قیمت کالا‌هایی که دولت آنها را با ارز ۴هزار و ۲۰۰تومانی تأمین کرده، افزایش یابد.»

سؤال اینجاست که چرا در آبان ۹۷قبل از اعمال تحریم‌ها که دلار۴۲۰۰تومانی جهانگیری برای تثبیت سبد معیشت خانوار به جریان افتاده بود مردم با افزایش ۵۰درصدی کالاها مواجه شدند؟ جوابش در اقتصاد فاسد و آخوندهای دزد است زیرا سیاست تخصیص ارز دولتی و نیمایی نه تنها تاثیری در کنترل بازار نداشته، بلکه موجب رانت‌خواری و ثروت‌اندوزی برای شرکتها و افرادی شده که دسترسی به نهادهای قدرت دارند.

کار به جایی رسید که درازهی نماینده مجلس آخوندی از سراوان گفت: «تبعیض آن‌چنان فاحش است که با مافیاهای سوخت و شکر لوازم خانگی و موبایل و ارز بگیران ۴۲۰۰تومانی هیچگونه برخوردی نمی‌شود اما در بلوچستان برای یک کارتن انبه و یک گالن بنزین یا یک کیسه برنج جوانی کشته می‌شود یا به‌عنوان قاچاقچی به زندانها فرستاده می‌شوند»

خبرگزاری حکومتی ایسنا روز شنبه ۲۱اردیبهشت به‌ نقل از حسین میرشجاعیان نوشت

«۳۰میلیارد دلار از مجموع ۴۰میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات، نه به‌صورت کالا و نه به هیچ صورت دیگری وارد کشور نشده است… در حالی که برخی از صادر کنندگان ادعا می‌کنند با ارز حاصل از صادرات خود، مواد اولیه وارد کرده‌اند اما ۳۰میلیارد دلار از ارز حاصل از صادرات غیرنفتی در بین هیچ‌کدام از موارد مربوط به واردات مواد اولیه نبوده است و عملاً مشمول صادرات بدون بازگشت ارز می‌شوند.»

اعتراف میرشجاعیان مشاور وزیر امور اقتصادی و دارایی رژیم به سرقت ۳۰میلیارد دلاری در بالاترین سطح سرکردگان سیاسی و نظامی و… بهترین گواه غارت سیستماتیک در نظام غارت و قتل‌عام است.

ثروت‌اندوزی شرکت‌های وابسته به سپاه پاسداران، ریشه افزایش قیمت‌ها

به گفته آخوند منتظری دادستان رژیم « ۱۳میلیارد دلار ارز دولتی ۴۲۰۰تومانی سال ۹۷تنها به ۲۵۰۰شرکت و فرد تخصیص داده شد.» یعنی شرکت‌های وابسته به سپاه تروریست پاسداران کالا و مواد با نرخ دولتی ۴۲۰۰تومانی وارد می‌کنند اما آنرا با نرخ آزاد چند برابر قیمت به مردم می‌فروشند. افزایش سرسام‌آور قیمت ها و لجام گسیختگی بازار، سختی معیشت را بیش از همه متوجه اقشار با درآمد ثابت یعنی کارمندان، کارگران و بازنشستگان کرده است.

سایت حکومتی آفتاب ۸اسفند۹۸، به‌ نقل از عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی رژیم نوشت: « موانع و اشکالات سیستم توزیع موجب شده که به‌رغم تأثیر اولیه ارز ۴۲۰۰تومانی کالاهای اساسی در کنترل تأثیر شوک طرف عرضه، معایب آن به تدریج آشکار گشته و با افزایش قیمت آنها در بازار، ضمن ایجاد رانت، موجب افزایش سطح عمومی قیمتها شود»

سال گذشته ـ ۱۱فروردین ۹۷ـ محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس آخوندی هم گفت: «بیش از ۳۰میلیارد دلار ارز در ماه‌های پایانی سال از ایران خارج شده است. مردم همچنین بیش از ۲۰میلیارد دلار را در خارج از شبکه بانکی و اغلب در خانه‌های خود نگاه داشته‌اند». (تلویزیون صدای آمریکا،)

اخیراً سفارت آمریکا در بغداد ثروت شخصی خامنه‌ای را بالغ بر ۲۰۰ملیارد دلار برآورد کرده است. علاوه بر این بخش عمده اقتصاد ایران توسط خامنه‌ای و سپاه پاسداران کنترل می‌شود.

شش امپراتوری عظیم مالی، اقتصادی که مستقیم زیر نظر خامنه‌ای بر ثروتهای ایران چنگ انداخته‌اند عبارتند از:

مؤسسات اقتصادی وابسته به سپاه پاسدارن

ستاد اجرایی فرمان امام

بنیاد مستضعفان

آستان قدس رضوی

بنیاد شهید

کمیته امداد امام

افزایش قیمت مواد پروتئینی در ماه رمضان(گوشت، مرغ…..)

افزایش قیمت گوشت هم دقیقاً به‌علت رانت‌خواری شرکت‌های وابسته به سپاه پاسداران می‌باشد که با ارز ۴۲۰۰تومانی گوشت را وارد و به قیمت چندین برابر می‌فروشند. روزنامه حکومتی جهان صنعت در۱۷اردیبهشت ۹۸نوشت « سیر افزایش ۳برابری همه اقلام اساسی به گوشت آبزیان نیز رسیده است.

قیمت تن ماهی نسبت به سال گذشته حدود ۵۰درصد افزایش یافته است» این در حالی است که به گزارش مرکز آمار رژیم که روز اول اردیبهشت ۹۸منتشر شد، نرخ تورم گروه پرمصرف غذایی در فروردین‌ماه امسال نسبت به همین ماه در سال گذشته حدود ۹/۴۴درصد است،(در شرایطی که نرخ تورم واقعی دقیقاً بالای ۶۰درصد است).

این به‌معنی خالی شدن جیب و کوچکتر شدن سبد معیشتی ایرانیان در ابتدای سال جدید و به‌ویژه در ماه رمضان و به‌گفته بسیاری از کارشناسان سال سختی برای رژیم خواهد بود.

سی.ان.ان: ‌تحریم‌های آمریکا بر بخش انرژی رژیم ایران سالانه ۵۰میلیارد دلار هزینه دارد

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy