پمپئو به افسران ارشد عراقی در رابطه با شبه‌نظامیان تحت کنترل ایران هشدار داد

34
پمپئو به افسران ارشد عراقی در رابطه با شبه‌نظامیان تحت کنترل ایران هشدار داد

پمپئو به افسران ارشد عراقی در رابطه با شبه‌نظامیان تحت کنترل ایران هشدار داد

به گزارش خبرگزاری «رویترز» به نقل از دو منبع امنیتی عراقی، سفر ناگهانی مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا به بغداد پس از آن صورت گرفته است که نهادهای اطلاعاتی آمریکا از استقرار موشک‌های شبه نظامیان شیعه مورد حمایت ایران در نزدیکی پایگاه‌های نیروهای آمریکایی خبر دادند.

به گفته همین منابع در این سفر پمپئو به افسران ارشد عراقی هشدار داده است که شبه‌نظامیان را تحت کنترل داشته باشند یا در غیر این صورت آمریکا با نیروهایش عکس العمل نشان خواهد داد.

در حالی‌که تنش بین تهران و واشنگتن بالا گرفته، عراق بین همسایه‌اش ایران و آمریکا گرفتار شده است. واشنگتن اعلام کرده است که کارمندان غیرضروری سفارت آمریکا در بغداد و کنسولگری آن در اربیل را از عراق خارج می‌کند.

بر اثر افزایش تنش‌ها بین تهران و واشنگتن، نیروهای نظامی آمریکا در منطقه افزایش یافته،‌ پنتاگون بنا بر گزارش «نیویورک‌تایمز» طرحی برای اعزام ۱۲۰ هزار نیرو در صورت لزوم تهیه دیده، و خبر خرابکاری‌ها و حمله‌ها در عربستان سعودی و امارات متحده عربی بر تنش‌ها افزوده است.

یک منبع نظامی عراقی که از تحولات مربوط به سفر پمپئو به عراق خبر داشت، گفت: «پیام آمریکا روشن بود. آنها از عراق برای متوقف‌کردن گروه‌هایی که منافع آمریکا را تهدید می‌کنند، تضمین می‌خواهند. آنها می‌گویند اگر به آمریکا در خاک عراق حمله شود، بدون هماهنگی با بغداد برای دفاع از خود اقدام می‌کنند.»

وزارت امور خارجه آمریکا در مورد جزئیات مذاکرات پمپئو در سفر اخیرش به عراق حاضر به اظهار نظر نشده است. مایک پمپئو پس از این سفر گفت: «ما نمی‌خواهیم کسی در عراق دخالت کند، قطعاً نه با حمله به کشور دیگری در داخل عراق.»

یک منبع دیگر عراقی گفت: «مخابرات ره‌گیری‌شده توسط آمریکایی‌ها نشان می‌دهد که برخی گروه‌های شبه‌نظامی به مواضع مشکوکی اعزام شده‌اند که از نظر آمریکایی‌ها تحریک‌آمیز تلقی شده است.»

عادل عبد المهدی، نخست‌وزیر عراق سه‌شنبه به خبرنگاران گفت که طرف عراقی‌ تحرکاتی را که نشان از تهدید هر یک از طرفین باشد، مشاهده نکرده است.

تنش‌ها میان تهران و واشنگتن اوایل این ماه زمانی‌که دولت ترامپ معافیت‌ برخی کشورها را برای خرید نفت ایران لغو کرد، شدت یافت.

عراق در تلاش است تا شبه نظامیان مورد حمایت ایران را تحت کنترل خود درآورد. این شبه نظامیان به طور رسمی بخشی از نیروهای امنیتی عراق هستند، اما به صورت نیمه مستقل فعالیت می‌کنند و از حمایت سیاستمداران متحد با ایران برخوردارند. این گروه‌ها در حال توسعه قدرت اقتصادی خود هستند.

سخنگوی دو گروه از گروه ‌های شبه نظامی مورد حمایت ایران گفت که برنامه ای برای هدف قرار دادن نیروهای آمریکایی وجود ندارد و صحبت «تهدید»، به گفته این سخنگو، «جنگ روانی» واشنگتن است. آمریکا می‌گوید، ایران بزرگترین تهدید برای صلح منطقه است.

یک منبع امنیتی عراقی خبر داد‌ه است که مقام‌های آمریکایی با مقام‌های عراقی مساله اعزام شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران به مرزهای عراق با سوریه را مورد بحث قرار داده‌اند. سربازان آمریکایی هنوز در سوریه با نیروهای دولت اسلامی (داعش) می‌جنگند

دونالد ترامپ می گوید اگر ایران به منافع آمریکا لطمه بزند صدمه خواهد دید

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy