در ایران اشتغال کارگران ساختمانی به شدت از رکود تورمی در بخش مسکن تاثیر می‌پذیرد

23
در ایران اشتغال کارگران ساختمانی به شدت از رکود تورمی در بخش مسکن تاثیر می‌پذیرد

در ایران اشتغال کارگران ساختمانی به شدت از رکود تورمی در بخش مسکن تاثیر می‌پذیرد. آ«مار و ارقام و اظهارات فعالان کارگری در این حوزه ساخت و ساز، بیانگر بیکاری ۶۰درصدی در میان این کارگران است. در ایران دستکم یک میلیون و ۳۰۰ هزار کارگر در بخش ساختمانی مشغول به کار بوده‌اند که با این حساب اکنون عدد بیکاری کارگران ساختمانی حدود ۷۸۰ هزار می‌باشد.

به گزارش ایران کارگر، رکود بخش مسکن در سال گذشته توام با تورم به افزایش بی‌سابقه قیمت مسکن انجامیده است. میانگین قیمت مسکن در تهران در یک دوره یک ساله با رشدی ۱۰۴ درصدی از ۵ میلیون و ۵۸۴ هزار تومان به ۱۱ میلیون و ۴۱۱ هزار و ۷۰۰ در فروردین سال جاری رسید. این باعث شد تا معاملات مسکن کاهشی ۳۴ درصدی را تجربه کند.

برآوردها نشان می‌دهد که هزینه تمام‌شده ساخت و ساز برای هر متر مربع به بیشتر از سه میلیون تومان رسیده است و گرانی محصولات ساختمانی خارجی به گرانی تعمیرات انجامیده است.

در این میان، بیکاری کارگران ساختمانی ره‌آورد رکود در بخش مسکن است. میزان بیکاری کارگران این بخش در سال ۹۷ به دلیل تشدید رکود از میزان بالای سالیان پیش هم افزون‌تر شد.

بیکاری کارگران ساختمانی به همینجا ختم نمی‌شود؛ آنها قادر به پرداخت حق بیمه خود هم نیستند تا بتوانند مشمول بیمه کارگران شوند. کارگران ساختمانی نسبت به ناقص و ناکارآمد بودن بیمه‌شان معترض هستند.

حدود ۴۰ درصد از کارگران ساختمانی در سطح کشور بیمه نیستند. آن دسته از این کارگران ساختمانی که بیمه هستند و کار ندارند در اثر بیکاری طولانی مدت با خطر از دست دادن بیمه خود نیز مواجه‌اند.

این درحالی‌ست که شغل کارگران ساختمانی مانند کارگران معادن و رانندگان جزء مشاغل سخت محسوب می‌شود و کارگران ساختمانی حدود ۱۰ درصد جامعه را تشکیل می‌دهند.

حق بیمه کارگران آنقدر بالاست که آنها روز ۲۶ فروردین در بیانیه‌ای به تصمیم دولت مبنی بر افزایش ۵۰ درصد به حق بیمه کارگران اعتراض و تهدید کردند در صورتی که حق بیمه آنان تا ۳۱ فروردین کاهش پیدا نکند دست به تجمع اعتراضی خواهند زد.

دونالد ترامپ می گوید اگر ایران به منافع آمریکا لطمه بزند صدمه خواهد دید

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy